Ressam Ahmet Güneştekin New York'ta Sergisi Açıldı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Çağdaş ressamlardan Ahmet Güneştekin, New York'un ünlü Marlborough Galerisi'nde ilk kişisel sergisini açtı. ABD'nin değişik bölgelerinden, ABD dışından ve Türkiye'den gelen sanatseverlerin ziyaretine açılan 'Son İşler' sergisinde, geçtiğimiz bir yıl içinde ürettiği sanat eserlerini sergileyen Ahmet Güneştekin, dünyanın sanat merkezlerinden biri olan New York'ta sergi açmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi.

Marlborough Galeri'nin kendileriyle geçtiğimiz yıl İstanbul'daki bir serginin ardından bağlantı kurduğunu belirten Güneştekin, 'Sonra anlaşma imzaladık ve burada, Marlborough'nun merkezinde ilk kişisel sergim. Marlborough Galeri, dünyanın en saygın sanat kurumlarından bir tanesi. Bu galeride bu duvarlara baktığımız zaman, dünya sanat tarihinin önemli ustalarının eserlerinin asılmış olduğunu düşünmek bile ayrı bir heyacan. Bu dünya değerleri ile aynı duvarları paylaşmak haklı olarak bir heyecan, mutluluk yaratıyor. Aynı zamanda da bir guru benim için bir sanatçı olarak' diye konuştu.

Bundan sonraki yıllarda kendisiyle birlikte Türkiye sanatçılarının da dikkate alınmasını umduğunu dile getiren Ahmet Güneştekin, 'Çünkü ilk kez Türkiye'den bir sanatçı bu galeriye kabul ediliyor ve sergileniyor eserleri. Bu açıdan, bizim insanlarımızın, bizim sanatçılarımızın da önünü açmış olacağını düşünüyorum. Umarım bu uluslararası çıkış sadece benimle kalmaz' dedi.

Eserlerinde, Anadolu mitolojisi, Mezopotamya, Yunan mitolojisi gibi bilinen halk söylencelerinin esin kaynağı oluşturduğunu belirten Güneştekin, 'Yani geleneksel, bize ait hikayeleri modernizeye taşıyan bu çağın bir sanatçısıyım. Bize ait olarak görülen bir sanatın, ABD'de ilgi görmesi ve yabancılar tarafından heyecanla karşılanması önemli' diye konuştu.

Ahmet Güneştekin'in sponsorluğunu üstlenen Altınbaş Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş da, bir işadamı olarak, Türkiye'nin sanat ve kültürünün tanıtımına katkıda bulunmak için sponsorluk üstlendiklerini söyledi. İmam Altınbaş, 'İşadamlarına da önerimiz, mümkün olduğu kadar bizim topraklarda yetişmiş insanların, kültür ve sanat tanıtımının sağlanmasına destek olmaları' dedi.

Facebook

Youtube