Auster’den Erdoğan’a: Türkiye’nin Aksine İsrail’de Tutuklu Yazar Yok

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

Bir söyleşisinde Türkiye'deki insan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye'ye gitmediğini söyleyen Amerikalı yazar Paul Auster ile Başbakan Erdoğan arasındaki sözlü düello devam ediyor. Başbakan Erdoğna'ın “Gelsen ne olur, gelmesen ne olur” dediği Amerikalı yazar Paul Auster Başbakana cevap verdi.
Başbakan, Auster’in  İsrail’e yaptığı ziyaretlere atıfta bulunarak  “Sen ne cahil bir adamsın. İsrail tam bir din devleti. Gazze'de bombalar yağdıran bunlar değil mi?” demişti.

 

Paul Auster'in yanıtı şöyle:
“Başbakan İsrail hakkında ne düşünürse düşünsün gerçek şudur ki İsrail'de ifade özgürlüğü vardır ve cezaevlerinde yazar ve gazeteci yoktur. Uluslararası PEN (yazarlar birliği) örgütünün son rakamlarına göre Türkiye’de cezaevlerinde yaklaşık yüz yazar bulunuyor. Buna tüm dünyadaki PEN büroları tarafından yakından izlenen Ragıp Zarakolu gibi bağımsız yayıncılar dâhil değil. Yeryüzünde kusursuz ülke yok ve hepsi bir dizi sorunla karşı karşıya. Sayın Başbakan buna benim ülkem Amerika Birleşik Devletleri ve sizin ülkeniz Türkiye de dâhil. Benim inancım şu dur ki: ülkelerimizdeki, tüm ülkelerdeki koşulları iyileştirebilmek ancak yazma ve yayınlama özgürlüğünün, sansürsüz veya hapse atılma tehdidi olmaksızın, tüm kadın ve erkekler için kutsal bir hak olarak kabul edilmesiyle mümkün olabilir”
 
Paul Auster kimdir?
3 Şubat 1947'de, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.  Yazı yazmaya 12 yaşında başladı. Columbia Üniversitesi'nde İngliz, Fransız ve İtalyan edebiyatı okudu. 1971-1975 yılları arasında Fransa'da oturdu. Fransızca'dan çeviriler yaptı. 1979'da babasının ölümünden sonra, onu konu aldığı "Yalnızlığın Keşfi"ni yazdı
Romancılık, şairlik, çevirmenlik, deneme ve senaryo  yazarlığı gibi çeşitli yönlere sahip yazar eşi ve iki çocuğuyla New York'ta oturuyor.
Türkçeye çevrilmiş eserleri
 
ROMAN:
Cam Kent (1991) 
Son Şeyler Ülkesinde (1992) 
Yalnızlığın Keşfi (1997, anı-roman
Ay Sarayı (1997) 
Leviathan (1998) 
Şans Müziği (1998) 
Yükseklik Korkusu (Vertigo) (1998) 
Hayaletler (1999) 
Timbuktu (1999) 
Cebi Delik (1999) 
Kilitli Oda (1999) 
Köşeye Kıstırmak (2000) 
Yanılsamalar Kitabı (2002) 
New York Üçlemesi (2004, Cam kent, Hayaletler, Kilitli Oda bir arada
Kehanet Gecesi (2004)

 

ÖYKÜ
Kırmızı Defter (1997)

 

SENARYO: 
Duman (1998)

 

ŞİİR
Kaybolmalar (2001) (VoA News)

Facebook

Youtube