NBA'nin 6'ncı Türkü Enes, Mehmet Okur'un Takımı Utah Jazz'da

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Merakla beklenen 2011 NBA seçimleri 23 Haziran'da New Jersey'de gerçekleştirildi. Son olarak Amerikan kolej takımlarından Kentucky'de forma giyen ancak Fenerbahçe'den 33 bin doların üzerinde ücret aldığı gerekçesiyle NCAA'de oynaması engellenen Enes Kanter, Mehmet Okur'un takımı Utah Jazz tarafından üçüncü sırada seçildi. 19 yaşındaki Kanter, NBA'de oynayan altıncı Türk olacak. Türk oyuncular NBA'de 14 oyuncusu bulunan Fransızların ardından ikinci sırada yer alıyor. 


New Jersey'deki seçmelerde pek çok Türk'te salonda yerini alırken, Chicago'daki antremanlarda Utah Jazz yöneticilerinin dikkatini çeken Kanter, 2006 yılından beri ilk kez geçen sezon play off'ları kaçıran Utah Jazz'ın başarısı için ter dökecek. Utah Jazz koçu Ty Corbin Kanter'i görür görmez yeteneğinden etkilendiğini söyledi.  Kanter, seçmelerden sonra yaptığı ilk röportajda Jazz hayranlarının ne kadar takımlarına bağlı ve çılgın olduğunu bildiğini, takımın playoff'lara kalması için elinden gelen herşeyi yapacağını söyledi. Geçen sezonu ligin sonunda bitiren Cleveland Cavaliers seçmelerde ilk sıradaki çaylak oyuncu Duke Üniversitesi'nin guardı Kyrie Irving'i seçti. Cavaliers ayrıca dördüncü sıradaki Texas University'den Tristan Thompson'ı takımına kattı. Böylece birinci ve dördüncü sıradaki en iyi oyuncuyu seçti. İkinci sıradaki Arizona Üniversitesi'nin forveti Derrick Williams ise Minnesota Timberwolves tarafından seçildi.

Enes Kanter'in seçmelerde Washington Wizards'a gelmesini istediğini Twitter hesabından duyuran Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Namık Tan, seçmelerden sonra yaptığı açıklamada Enes'in NBA'nin büyük oyuncularından biri olmak için her türlü yeteneğe sahip olduğunu söyledi. Tan, Enes Kanter'in Türkiye ile ABD arasındaki basketbol aracılığıyla gelişen ilişkileri daha da zenginleştireceğine inandığını dile getirdi. Enes Kanter, Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur, Semih Erden, Ömer Aşık ve Ersan Ilyasova'dan sonra NBA'de oynayan en genç Türk oyuncu olacak. 

 Facebook

Youtube