Aziz Yıldırım İçin Tutuklama Kararı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Şike soruşturması kapsamında gözaltına alınan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, gece geç saatlerde İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Diyabet Bölümünde tedavi altına alınmıştı. Sabah saatlerinden bu yana devam eden Aziz Yıldırım'ın sorgusu sona erdi ve Yıldırım tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedilmişti. Türkiye saatiyle 19 35'te mahkeme Aziz Yıldırım'ın tutuklanmasına karar verdi.Yaşanan son gelişmelerin ardından Adliye önüne gelen ambulansın Aziz Yıldırım'ı hastaneye götürdüğü belirlendi. Yıldırım'ın Şişli Etfal Hastanesine götürüldüğü öğrenildi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın hastaneden çıkıp Adliye'ye kadar yaşadığı süreç, basın mensupları tarafından da yoğun ilgiyle takip edildi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Hastanede kontrol amaçlı tutulan Aziz Yıldırım Beşiktaş Adliyesi'ne getirildi. Yıldırım, hakim ve savcıların kullandığı üst kapıdan adliye binasına alınırken, yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti.

Yıldırım'a adliye önünde, bazı Fenerbahçeli taraftarların ''Büyük Başkan Aziz Yıldırım'' şeklinde slogan atarak destek verdikleri görüldü.

Beşiktaş Adliyesi'ne getirilen Aziz Yıldırım adliyenin terasında avukatı ile kısa süreli bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Aziz Yıldırım, İstanbul Adliyesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım kontrollerin ardından Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'e verdiği ifade sona erdi. İfadenin sona ermesinin ardından ise Aziz Yıldırım'ın mahkemeye 'tutuklama talebiyle' sevkedildiği belirtildi.

YEMEK ARASI
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın uzun süren sorgusuna yemek arası verildi. Aziz Yıldırım bir süre adliyenin terasında dinlendi. Verilen aranın ardından Aziz Yıldırım içeri girdi. Yıldırım içeri girdiği sırada adliye önünde bekleyen Fenerbahçe taraftarlarının alkışladığı duyuldu.

'TUTUKLANMA TALEBİYLE' MAHKEMEYE
Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk, Yıldırım'ın yaklaşık 9 saat ifadesini aldı. Savcı Berk, daha sonra Yıldırım'ı tutuklanması istemiyle nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilmişti. Biraz önce çıkan karara göre Aziz Yıldırım artık tutuklu.

Bu arada, Yıldırım'ın ifadesinin alınması sırasında saat 12.00 sıralarında öğlen yemeği arası verildi. Yıldırım, dışarıdan getirilen yemeğini adliyenin en üst katında bulunan terasta yedi.

Aziz Yıldırım'ın savcılıkta da susma hakkını kullanmak istediği ancak daha sonra avukatları tarafından ifade vermesi yönünde ikna edildiği öğrenildi.
İfadesinin alınması sırasında 2 avukatı da hazır bulunurken Yıldırım'a savcılıkça yaklaşık 300 soru yöneltildiği kaydedildi.

İfade alınma işlemi sırasında şeker ve tansiyon değerleri zaman zaman kontrol edilen Yıldırım'a gerektiğinde ilaç verildiği kaydedildi.

Öte yandan Fenerbahçeli bazı yöneticilerin de adliye yakınlarındaki kafelerde sonucu bekledikleri görüldü.

AMBULANSLA HASTANEYE
Alınan bilgiye göre Aziz Yıldırım'ın uzun süren ifadesi ve mahkemeye çıkarılmasının ardından kendisine eşlik eden sağlık ekibinin nöbetçi hakime Yıldırım'ın sağlığıyla ilgili olumsuz görüş belirtmesi ve sağlık durumunun ifadeye uygun olmadığını söylemesi üzerine Nöbetçi Hakim Hadi Çağdır da, Yıldırım'ın polis gözetiminde sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürülmesine karar verdi.

Nöbetçi hakimin, Yıldırım'ın sağlık durumunun iyileşmesinin ardından en kısa zamanda yeniden mahkemeye getirilerek ifadesinin alınması yönünde hükümde bulunduğu kaydedildi.

Yetkililer bu gece gelip gelmeyeceği konusunda ise bunun tedavi sürecine bağlı olduğu ifade edildi.

Bu arada, avukatı Köksal Bayraktar, Aziz Yıldırım'ın 3 gün önce olduğu anjiyonun vücutta yarattığı tahribat ve sağ bacağında yürümesini engelleyecek kasılma olması ve şekerinin ifade esnasında 220'ye kadar çıkması üzerine hakimin böyle bir karar aldığını söyledi.

Avukat Bayraktar, Yıldırım'ın yeni çıkan futbolda şiddet yasası kapsamında ''şike'' suçundan ve ''suç örgütü kurmak, yönetmek ve üyesi olmak'' düzenlemesinin yer aldığı TCK'nın 220. maddesine göre mahkemeye çıkarıldığını bildirdi.

Öte yandan, Aziz Yıldırım'ın İstanbul Adliyesinden çıkarılması sırasında yoğun güvenlik önlemi alındığı, Fenerbahçeli taraftarların da slogan attığı gözlendi.

Bu arada, Fenerbahçeli yöneticilerden Ali Koç da, Aziz Yıldırım'ın bulunduğu İstanbul Adliyesi önündeki bir kafeye geldi. Bu sırada orada bekleyen Fenerbahçeli taraftarlar ile Ali Koç'u görüntülemeye çalışan basın mensupları arasında tartışma yaşandı. Taraftarların bir kısmı Lig TV muhabiri Serhat Canoruç'u darbetti. Kaynak: SporX
video

Facebook

Youtube