×

Warning

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/turkavenue/public_html/images/gilan

×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/gilan

Fifth Avenue'de Türk Lokumu

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 
Gilan mücevher14. yüzyılda Kosova Savaşı’nı takiben Osmanlı İmparatorluğu tarafından Bursa’nın Yenişehir bölgesinden bugünkü Yugoslavya’nın Kosova bölgesine yerleştirilen Geylan Ailesi, burada kurdukları Gilan köyünde yaşamlarını sürdürdü. 1877-78 yıllarındaki Osmanlı-Rus savaşından sonra uzun müddet siparişe göre ayakkabı üretimi ve ticareti yapan bir aileden gelen baba Geylan, bir süre bu işi devam ettirdikten sonra; 2. Dünya Savaşı’nın da patlak verdiği 1930’lu yıllarda Hitler’in Yugoslavya’ya girmesinden hemen önce tekrar Bursa’ya göç etti.

Bursa’da uzun müddet ticaret ile uğraşan Geylan kardeşler, 1980 yılında bir taraftan üniversite eğitimlerini tamamlarken diğer taraftan da ünlü telkari ustası Kuddusi Saygın ile çalışmaya başladılar. Ürettikleri telkari mücevherleri, Bursa Kapalıçarşı’daki 1,5 metrekarelik dükkanda satmaya başladılar.

1986 yılında işlerini büyütmek için İstanbul’a gelen kardeşler, burada büyük bir atölye kurdular. İstanbul’daki ünlü ailelere, sanatçılara sipariş üzerine mücevher tasarlayıp üretmeye başlamaları da bu zamanlara denk geldi.

Geylan kardeşler, 1993 yılında Levent Pişkiner ile birlikte bir tasarım markası olarak Gilan’ı kurduktan sonra; 1994 yılında ilk mağazalarını İstanbul Akmerkez’de açarak tasarladıkları mücevherleri “Gilan” markası adı altında satmaya başladı.

1990’lı yıllarda Türkiye’deki ilk mücevher defilesi, ilk profesyonel tasarım ekibi, ilk haute couture mücevher tasarımları Gilan tarafından gerçekleştirildi. Gilan, mücevherde bir statü sembolü haline geldi.

İkinci mağazasını Ankara’da açan Gilan, 2000 yılında İstanbul Suadiye’de üçüncü mağazasını açtı. 2001 yılında çalışmalarına başladığı ve 2003 yılının Aralık ayında moda ve finans dünyasının başkenti New York’ta, 5. Cadde ile 57. Cadde’nin kesişim noktasında bulunan The Crown Building’de açtığı prestijli kat mağazası ile de “bir dünya markası” olma yolunda ilk adımını attı.

Kat mağazacılığı ile Amerikan pazarında deneyim kazanan Gilan, 2005 yılının Eylül ayında bir adım daha ileri giderek; New York  5. Cadde’de bir flagship mağaza açarak Louis Vuitton, Chanel, Gucci ve Prada gibi  lüks dünyanın dev  markaları ile komşu oldu. Gilan bu mağazası ile Amerikan pazarında en tercih edilen mücevher markalardan biri olmayı hedefliyor.

Gilan'ın diğer resimlerine bakmak için...
{gallery}gilan{/gallery}

Facebook

Youtube