Taksim'de Gerginlik 14. Gününde de Dinmedi

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Taksim dün sabahtan itibaren yine gerildi. Polis meydana, provokatörler devreye girdi. Şehri gaz bombası ve duman kapladı. Ancak yaşanan olaylar ve binlerce resim arasında bir tanesi vardı ki görenleri şaşkına çevirdi. Beyaz saçlı yaşlı kadın yüzende gaz maskesi elinde sapan ile polise taş atarken görüntülendi. Benzer olaylar gerilim yükselmesine ve Taksim’in savaş alanına dönmesine neden oldu.

Türkiye dün sabaha İstanbul polisinin Taksim Meydanı’na müdahalesi ile uyandı. Çevik kuvvet 07:30'da meydana girdi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Twitter'dan Gezi'ye müdahale edilmeyeceğini, polisin sadece AKM ve Atatürk Anıtı'ndaki pankart ve resimleri kaldıracağını açıkladı. Gerçekten de öyle oldu.  Polis Gezi Parkı'na herhangi bir müdahalede bulunmadı. Polis de sık sık anons yaparak ''Taş atmayın su sıkmayalım'' diye uyardı. Ancak 09:00’da tansiyon yükseldi. Bir anda ortaya çıkan bazı kişiler, polise molotof kokteyli atmaya başladı. Gerginlik artınca polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Gezi Parkı’ndaki protestocular yeri geldi provokatörleri uyardı, yeri geldi el ele tutuşarak polisin parka olası bir müdahalesi engellemeye çalıştı. Vali Mutlu gün içinde yaptığı açıklamada parktaki gençlere soğukkanlı oldukları için teşekkür etti. Ancak öğleden sonra ve gece marjinal grupların yaptığı eylemlerin de etkisiyle polis kısa süreliğine parka girdi ve pankartları kaldırdı.

Akşam saatlerinde ise Taksim adeta mahşer yerine döndü. Binlerce insan meydana çıktı. Ancak provokatörler yine ortaya çıktı. Meydan 20.15 sularında karıştı.

Gün içinde gerek Twitter’dan gerek basın toplantıları ile vatandaşları bilgilendiren ve tansiyonu düşürmeye çalışan Vali Hüseyin Avni Mutlu akşam saatlerinde ise çok sert bir açıklama yaptı. Marjinal gruplara fırsat verilmeyeceğini belirten Mutlu "Gezi Parkın’daki çocuklar hepimizin ve yaptıkları eylemler bugün buralara gelmiş olsa da onlara saygımız sonsuz ancak can güvenlikleri tehlikede. Gerek aileleri geren ise vatandaşlarımızdan çocuklarımızın evlerine dönmesini sağlamalarını istiyoruz” diye konuştu.

Mutlu'nun bu açıklamalarının üzerinden çok geçmeden provokatörler yine devreye girdi. Taksim gerildi. Gün boyunca meydandaki gerginliğin artmasına neden olan provokatörlerin saldırılarından ve polis müdahalesinden binlerce fotoğraf geldi. Ancak bir tanesi vardı ki hem görenleri hem meydandakileri şaşkına çevirdi.  Meydandakilerin çoğunun teyze diyeceği yaşta, beyaz saçlı bir kadın, yüzünde gaz maskesi, elinde sapan ile polise saldırırken görüntülendi. (Hürriyet)

Facebook

Youtube