Koreli Yatırımcılara Türkiye Daveti

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Ciroları 400 milyar doları bulan Güney Koreli devlerin CEO'ları ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan, "Türkiye'de ciddi yatırım fırsatları var. Geç kalmayın yatırıma gelin. Bürokratik engellerin kaldırılması dahil, her türlü kolaylığı sağlarız" dedi


 

Başbakan Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak için geldiği Seul'de Kore'nin dev şirketlerinin CEO'larıyla bir araya geldi. Yıllık toplam ciro değeri 400 milyar doları bulan şirketlerin CEO'larına seslenen Erdoğan "Türkiye'ye yatırıma gelin" dedi. Bugün serbest ticaret anlaşması da imzalayacak olan Başbakan Erdoğan ile CEO'lar arasında ilginç diyaloglar yaşandı.

CİDDİ İMKÂNLAR VAR
Başbakan Erdoğan CEO'lara Türkiye'nin kat ettiği ekonomik gelişmeyi anlattı, "Türkiye'de ciddi yatırım imkânları var. Türkiye önemli yatırım fırsatları sunuyor. Türkiye'ye yatırıma gelin. Yatırım ortamı konusunda, bürokratik engellerin kaldırılması dahil, gereken her türlü kolaylığı sağlarız" dedi. Başbakan Erdoğan ile Hyundai CEO'su arasında ilginç bir diyalog geçti. Hyundai CEO'su Erdoğan'a "Türkiye'de i20 modelinin üretim kapasitesini 100 binden 200 bine çıkaracağız" dedi.

 

Erdoğan Hyundai'ye "Motor yatırımını neden Türkiye'de yapmıyorsunuz, üretim için en ideal ülke Türkiye" dedi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da CEO'ya "Fırsat kaçırıyorsun, motor yatırımlarıyla ilgili teşvik sisteminde çok önemli bir dönemeçteyiz. Sakın geç kalma erken gel" diye söyledi. Hyundai'nin motor konusunda teşvik yasasını beklediği öğrenildi. Başbakan Erdoğan, gemi motoru üreten STX firması yöneticisine "Daha evvel Türkiye'de yatırım yapacaktınız, ne oldu?" diye sordu. Şirketin CEO'su "O zaman kriz vardı, sektör krize girmişti, ama şimdi planlıyoruz" yanıtı verdi. STX'in enerji sektöründe yatırım yapmak istediği öğrenildi. CEO'larla toplantı sonrasında CJ Group ile Demsa Group arasında Türkiye'de Shopping TV kurulması konusunda anlaşma imzalandı.

TÜRKİYE'YE YATIRIM YAPAN KAZANACAK
Eonomi Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Yeni teşvik sistemi ile bilhassa ülkemizde üretilmeyen, ithal edilen ürünler destekleneceği bir ortam oluşacak. Açıklanacak olan sistemle Türkiye işgücü maliyetlerinde son derece iddialı hale gelecektir. Türkiye'de yatırım yapan ciddi manada bu işten kazanacaktır."

CEO'DAN TÜRKÇE ŞARKI JESTİ
CJ şirketinin CEO'su Hae-sun Lee Erdoğan'a sürpriz yaparak "Üsküdar'a gider iken aldı da bir yağmur" şarkısını söyledi. Başbakan Erdoğan da düzgün bir Türkçeyle şarkıyı söyleyen CEO'yu alkışladı.

TÜRKİYE OPERASYON ÜSSÜ OLACAK
Güney Kore'nin dev inşaat şirketi SK'nın CEO'su Erdoğan'a "Biz Türk firmalarıyla ortaklık kurmak istiyoruz, hangi bölgelerde işbirliği yapabiliriz" diye sordu. Erdoğan da "Ortadoğu, Afrika, Kafkasya coğrafyasında işbirliği yapabilirsiniz" dedi. Bunun üzerine SK CEO'su Türkiye'yi söz konusu bölgelerde yapılacak yatırım operasyonları için üs olarak seçti

Facebook

Youtube