Yeni Simge Köyde Bile Tanıtılacak

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Merkez Bankası TL'nin yeni simgesinin herkes tarafından kolayca çizilmesi, zihinlerde yer alması ve kullanımının yaygınlaşması için bir dizi kampanyaya hazırlanıyor. Yeni simge hem uluslararası platformlarda hem de en ücra köyde bile Türkçe-İngilizce afiş ve broşürlerle tanıtılacak. Simgenin TL banknotların üzerinde yer alıp almayacağı konusuna da Merkez Bankası açıklık getirdi. Yetkililer, cüzdanımızda taşıdığımız E9 emisyon serisinde bir değişiklik olmayacağını ancak E10 emisyon serisinin basımında simgenin paranın üzerinde yer almasının düşünülebileceğini bildirdi.


 


ÖZEL BİR SİTE OLUŞTURULACAK
Banka tarafından yürütülecek kampanya ile vatandaşların simgeyi sahiplenmesi, benimsemesi sağlanacak. Afişler, kitapçıklar, etiketler, TV filmi ve radyo spotları hazırlanacak. İnternet sitesinde kampanyayla ilgili özel bir bölüm oluşturulacak. Yıl boyu sürecek kampanya kapsamında, simgenin iş hayatında kullanımına yönelik eğitim programları düzenlenecek. Merkez Bankası, simgenin tanınması, pratik hayatta hızla yer edinmesi ve yaygınlaşması yolunda ilk adımı attı. Örnek bir yazı tipini alarak simgelerini eklemek suretiyle güncelledi.

Kahvelere broşür asılacak, TV filmi hazırlanacak
Okullarda, sağlık kuruluşlarında, muhtarlık, kahve, bakkal, berber, gar ve istasyon, akaryakıt istasyonu gibi mekânlarda yeni simgenin broşürleri yer alacak. Türkçe-İngilizce afişler-broşürler, büyüklere, çocuklara, yabancılara yönelik, profesyoneller için tanıtım kitabı ve özelliklerinin tanıtıldığı TV filmi hazırlanacak. Çocuklara karikatürlerle özel tanıtım dokümanı hazırlanacak. (Sabah)

Facebook

Youtube