Amerikalı Damat Eski Bakü Büyükelçisi Brzya, İstanbullu Oldu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

ABD Başkanı Barack Obama tarafından Azerbaycan'a büyükelçi olarak atanan ancak Ermeni lobisinin çalışmaları sonucunda bir yıl sonra ABD'ye geri dönmek zorunda kalan Matthew Bryza, emekliye ayrıldıktan sonra İstanbul'a yerleşti. Washington, DC'de tanıştığı Zeyno Baran'la evlenen Bryza, eşinin Türk olması nedeniyle Ermeni diasporası büyükelçi olmasına sert tepki vermiş, kampanya başlatmıştı.


 

Azerbaycan'da yayın yapan Turan haber sitesine konuşan bir kaynağa dayandırılan haberde Brzya'nın İstanbul'da bir Türk bankasının yönetiminde gören aldığı ifade edildi. Türk medyasına konuşan eski büyükelçi, Ermeni diasporasının kurbanı olduğunu ifade etmiş, bir Türkle evlenmesini diasporanın affetmediğini dile getirmişti.

Bryza, ''Başkan Obama 1915'te yaşananları soykırım olarak dile getirmedikten sonra Ermeni diasporasını temsil eden Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi benimle uğraşmaya başladı. Beni büyük bir ihtimalle Türkiye'yi sevmekle suçluyorlardır. Aslında evet Türkiye'yi seviyorum, Ermenistan'ı ve Azerbaycan'ı da. Belki Karabağ sorununu çözmek için hepsini sevmeliydim veya sevmemeliydim. Tarafsız olarak kabul edilebilmek için sadece Ermeni yetkililere görünmemek gerekiyor belkide,'' diye konuşmuştu.

Bryza, Bakü'de bir yılı aşkın zaman Amerikan Büyükelçisi olarak görev yaptı. Senato'daki Ermeni yanlısı Senatörlerin baskısı ile Washington, DC'ye dönmek zorunda kalmıştı.

Facebook

Youtube