5 Bin Kişi Sarıkamış Şehitlerine İçin Yürüdü

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Kars Sarıkamış'ta düzenlenen 'Türkiye Şehitleriyle Yürüyor' anma programı kapsamında yaklaşık 5 bin kişi yürüdü. Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen binlence kişi Allahuekber Dağları'nda vefa yürüyüşüne katıldı. 7 kilometrelik yürüyüşe İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de katılarak bir ilke imza atmış oldu. Sarıkamış'ta 6 Ocak'ta başlayan kutlama programları, Kızılçıbuk'ta başlayıp Yukarı Sarıkamış Şehitler Mahallesi'nde son bulan 7 kilometrelik yürüyüş ile noktalandı. Yürüyüşe devleti temsilen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin katılırken, 7 kilometrelik yolu vali, milletvekili ve belediye başkanları ile birlikte yürüdü.

Yürüyüşün ardından, Şehitler Mahallesi Anıtı önünde düzenlenen törende konuşan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Türkiye'nin dört bir yanından ve dost ve kardeş ülkelerden gelen çok sayıda misafirlerle heyecanlı ve değerli bir hatırayı birlikte yaşadıklarını söyledi. "97 yıl öncesinin hatırasını milletçe anıyoruz." diyen Şahin, "Sabah 9'da Kızılçubuk mevkiinde 97 yıl önce Mehmetçiğimizin önemli bir bölümünün bu toprağı, bu şehri kurtarmak üzere düşman işgaline son vermek üzere yürüdüğü güzergahta milletçe yürüdük. Halkımızla, polisimizle, askerimizle, yaşlılarımızla, kadınımızla, misafirlerimizle basın mensuplarımızla ve gençlerimizle yürüdük. Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur Tepesi'nden aşarak binlerle insanla gerçekleştirdiğimiz bu yürüyüş, binlerce yıldır devam eden yürüyüşün bu günkü bölümünü oluşturmaktadır. Bu yürüyüş hep oldu, ilelebet devam edecektir. Ben bu yürüyüşe İçişleri Bakanı olarak katıldım, ama bu katılım hükümetimiz adına katılımdır, Başbakanımız adına katılımdır, Cumhurbaşkanı adına katılımdır. Sivil asker topyekün birlikteliğimizin adına katılımdır. Dolayısıyla bu gün burada Sarıkamışlı, Karslı ülkemizin dört bir yanından gelmiş insanımızın katılımıyla oluşan bu topluluğa saygı ve sevgiyle selamlıyorum." dedi.

97 yıl önceki kahramanlık destanının, Türk ordusu ve dünya ordularının savaş tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu: "Her zaman olduğu gibi o günlerde de aralık ayında, ocak ayında 1914'ten 1915'e geçiş yılında Türk ordusunun gerçekleştirmiş olduğu bu hareket, her zaman olduğu gibi ordumuzun vatanseverliğinin, milletimizin kudret ve kabiliyetinin temsiliyetini gösterdiğini, çelikleştiğini göstermektedir. On binlerce şehidimiz bu topraklarda yatmaktadır. Çoğunun ismi bilinememektedir. Ama onların isimleri bu topraklarda, bu toprakların dili olsa o isimleri bize rahatlıkla tek tek söyleyecektir. Ama biz isimlerini bilemediğimiz o meçhul kahramanlarımızı unutmadık, unutmayacagız. Onların hatıraları önünde her zaman saygıyla eğileceğiz ve onları hep minnetle rahmetle anacağız. Biliyoruz ki onların kabirleri olmasa da tıpkı aylar sonra Çanakkale'de devam eden, Çanakkale şehitlerine yazılan büyük şairin dizelerinde 'Ey şehitoğlu şehit, isteme benden makber/ Sana avucunu açmış duruyor Peygamber' şeklinde ifade ettiği gibi, kendilerinden sonra gelen Çanakkale şehitleri gibi, Sarıkamış şehitleri de makbersiz de olsa hatıralarımızda yaşamakta, bu toprakların bekçiliğini yapmaktadırlar. Bu topraklar aziz topraklardır, bu topraklar bedel ödenmiş topraklardır, bu toprakların bedelini ödeyecek henüz yeni bir bedel icat edilmemiştir, edilemiyecektir. Bugün burada sivil asker hep beraber yürüdük. Hedefi kısa olanlar tek başına kısa yürüyebilirler, ama hedefi uzun olanlar, ilelebet olanlar birlikte yürümek, birlikte olmak zorundadırlar. Tepeyi tırmanırken ve tepeden inerken kol kola girdik, hiç düşmeden, eğilmeden geldik. Birlikteliğin gerçeğini daha bu gün yaşadık. Şimdi bu milletin hedefi 2023, çocuklarımızın hedefi 2050, torunlarımızın hedefi 2100. Bu 100 yılı inşallah birlikte yürüyerek, birlikte çalışarak, birlikte düşünerek, birlikte sevinerek, birlikte üzülerek Türk tarihinin yüz yılı yapacağız. Sarıkamış, Kars, doğu-batı düne göre çok daha güzel, çok daha mutlu. 2023'te, 2100'de çok daha gururlu, daha kalkınmış, daha gururlu, daha ilerlemiş bir Türkiye'yi gerçekleştireceğiz. Dünya liginde bir Türkiye, dünyada söz sahibi bir Türkiye, bu yüz yıl hep birlikte bizim yüzyılımız olacak. Bütün Sarıkamışlı kardeşlerimi, Karslı kardeşlerimi, Serhat şehri ilinin insanlarını, 1064'ten bu güne milletimize yurt olmuş bu toprakların insanlarını, bu topraktan beslenen herkesi, bu topraktan nefes alan herkesi kardeş bilerek, anamızın bu toprak olduğunu bilerek, hepimizin bu ananın kardeşleri kadar bu topraktan beslenen, bu havadan, bu sudan beslenen insanlar olarak kardeş olduğumuzu bilerek sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum."

Tören, Türk Kızılayı Genel Başkanlığı'nın kurduğu çadırlarda vatandaşlara yemek ikramı ile sona erdi.

Facebook

Youtube