Cem Uzan, Avukatlara Servet Harcıyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Türkiye'ye karşı açtığı milyar dolarlık davalarının hepsini peş peşe kaybeden Cem Uzan, Libananco için pes etmiyor, avukatlarına para saçmaya devam ediyor. Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözüm Merkezi'nin (ICSID) eylül de karar verdiği 10.1 milyar dolarlık tazminat davasını kaybetmesine rağmen şimdi de avukatlarını değiştirerek temyiz sürecine başlayan Uzan, pahalı avukatlarına birini daha ekledi.


Hukuk dünyasının 'köpekbalığı' olarak tanımladığı Stuart Neilberger ve ekibine 50 milyon dolar, çimento ile AİHM davasındaki avukatlarına 40 milyon dolar ödeyen, Türkiye tarafına da 15 milyon dolar ödemesi gereken Uzan, pahalı avukatlarına İngiliz Volterra Fietta ile devam etti. ICSID ile deneyimli ve dünyanın en pahalı avukatlık şirketlerinden Volterra Fietta ile anlaşan Uzan, son kozunu da böylece kullanmış olacak. Robert Volterra ve Stephen Fietta adlı iki avukatın kurduğu Volterra Fietta ilginç yapısıyla da dikkat çekiyor. Firma, Türkiye'yi yakından tanıyor, uzun süredir Libananco'yu takip ediyor.

ALAPLI DAVASINDA VAR
Volterra Fietta, ICSID'da Türkiye'ye karşı açılan bazı davalarda ve Türk şirketlerin uluslararası sorunlarında yer aldı. ICSID'da devam eden Alaplı Elektrik davasında yer alan Volterra Fietta, Barmek Holding'in Azerbaycan'a, Ata Construction'ın da Ürdün'e açtığı davalarda da görev aldı.

2010'DAN BERİ TAKİPTELER
Daha önce Latham Watkins'te çalışan Robert Volterra ile Stephen Fietta, New York Güney Mahkemesi'nin kararı hakkında bir rapor yazarak davayı takibe aldı. Robert Volterra, Libananco Davası'nda Türkiye'yi savunan ABD'li hukuk şirketi Freshfields'da da uzun yıllar çalışmıştı.   (KERİM ÜLKER, Sabah=

Facebook

Youtube