Observer: “’Tayyip Baba’ Türkler İçin Hala Bir Baba Figürü Müdür?”

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Türkiye’deki seçimler ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tarzı, Batı’nın Pazar gazetelerinde de yorumlara konu oldu. İngiliz The Observer gazetesinde yayınlanan “Recep Tayyip Erdoğan: ‘Baba’ Hala Türkler İçin Bir Baba Figürü Müdür” başlıklı yorumda Erdoğan'ın liberallerle bir sorununun bulunduğu savunularak, “bir zamanlar Erdoğan’ı destekleyen liberallerin şimdi ondan korktukları" iddia edildi.

The Observer, dış politika editörü Peter Beaumont’un imzasıyla “Recep Tayyip Erdoğan: ‘Baba’ Hala Türkler İçin Bir Baba Figürü Müdür” başlıklı bir yorum yayımladı. Yorumda “Türk Başbakanı yeniden iktidara talip olurken, neden bir zamanlar onu destekleyen liberaller, modern İslamiden korkuyorlar” sorusuna yanıt aradı.

Yorumuna, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan ile arasının nasıl açıldığını anlatarak başlayan Beaumont, seçimi yeniden kazanması beklenen Erdoğan ile Altan arasında yaşananları “çok öğretici” olarak niteledi.
Peter Beaumont, “On yıllarca olduğundan daha önemli hale gelen, etkinliği Ortadoğu’da ABD’yi gölgelemekle tehdit eden bir Türkiye’de dümendeki kişinin karakteri ve hırsları konusu giderek daha çok ortaya çıkardığı”nı yazdı.

“BAZILARI ERDOĞAN KONUSUNDA GİDEREK TEDİRGİN OLUYOR”
Yorumda Türk ekonomisinin dünyanın 17’nci en büyük ekonomisi olduğuna dikkat çekildikten sonra bu günlerde Türkiye’yi yöneten kişi konusunun, “önemli bir mesele” olduğu savunulurken, “bazılarının Erdoğan konusunda giderek tedirgin olduğu” öne sürüldü.

“ERDOĞAN’IN ZEKİ SENTEZİ”
Buna karşın, “Tayyip Baba neden o kadar popüler olduğunu anlamak zor değil. Milliyetçilik, popülizm ve halkın yüzde 95’i Müslüman ama devlet laik olan Türkiye’deki çoğunluğa uygun orta halli muhafazakar ahlaktan oluşan zeki sentezle çok sayıda destekçiyi çekti” satırlarına yer veren gazete, Erdoğan’ın ekonomi, AB süreci ve dış politikası üzerinde durdu.
Bu bağlamda gazete, Erdoğan’ın, “Türkiye bir zamanlar bölgedeki en yakın müttefiki olan İsrail’e sırtını dönerken İran’a daha yakınlaşan bağımsız bir dış politika oluşturduğu”nu yazdı.

“ARTAN SAYDA LİBERAL AYDIN ONU OTORİTER OLARAK GÖRÜYOR”
Davos panelinden sonra Erdoğan’ın Türkiye’ye “kahraman” gibi karşılandığını anımsatan gazete, şöyle bir değerlendirme yaptı:
“Erdoğan’ın bir sorunu varsa eğer, bu da, daima ona karşı çıkıp kabadayı gibi gören Kemalist laikleri daha fazla uzaklaştırmak değildir. Aslında bu sorun, bir zamanlar onu destekleyen ancak şimdi onu alıngan, baskıcı ve korkuluyor ki, giderek otoriter olarak gören artan sayıda liberal aydın ile ilgilidir.”

Peter Beaumont, yazısında Erdoğan’ın “yöneldiği istikamete ilişkin artan alarmın” nedeni olarak, “Erdoğan ve partisinin, laiklerin gücünü zayıflatma çabalarını” gösterdi.

Bu bağlamla Balyoz operasyonu ve bu kapsamda “seçime sadece iki hafta kala beş muvazzaf generalin” gözaltına alınmasına ve MHP’yi hedef alan kasetlere işaret eden Beaumont, Erdoğan’ın yeni bir anayasa hazırlama isteğine vurgu yaptıktan sonra Erdoğan’ın başkanlık sistemi arzusunu gizlemediğini belirterek, bunun Erdoğan’a “Türk siyasi sahneye 2015’den sonra da hakim olmaya olanak sağlayacağı” yorumunu da yaptı.(ANKA)

Facebook

Youtube