UNIFEM “Kadına Şiddete Son” Diyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Dünya genelinde her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor, sekse zorlanıyor veya suistimale uğruyor. Birleşmiş Milletler Deputy Secretary-General Asha-Rose Migiro, insan trafiğinden milyarlarca dolar kazanıldığını ve silah ve uyuşturucudan sonra yasadışı en fazla kazanç sağlanan üçüncü alan olduğuna dikkat çekiyor. İnsan trafiğinde kullanılanların da yüzde 80’inin çocuk ve kadın olduğunun altını çiziyor. Dünyadaki kadınların ekonomik güvenliklerini geliştirmek, şiddete uğramalarını engellemek, kızlar ve kadınlar arasında HIV/AIDS yayılmasını engellemek gibi amaçlarla yola çıkan The United Nations Development Fund for Women (UNIFEM), dünyanın dört bir tarafından gönüllülerin katılımı ile sesini duyuruyor. Etkinlikleri ile kadının maruz kaldığı zorluklara dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler’in çatısı altında faaliyet gösteren (UNIFEM) 109 ülkede kadın haklarını savunmak amacıyla 234 teşebbüse destek verdi.  Bunların içinde Ukranya’daki insan ticaretinden, Filistin’deki namus cinayetlerine, Rwanda’daki eski savaşcı (combatants) kadınların tramvalarını yönetmeye kadar değişik konuları kapsadı.

Dünyanın değişik ülkelerindeki chapter’ları vasıtasıyla faaliyet gösteren UNIFEM’in, ABD’de de
11 chapter’i bulunuyor. Boston, Nashville, Chicago ve Atlanta’nın yanı sıra Metropolitan New York Chapter’i yaptığı etkinliklerle ABD’de kadına karşı uygulanan şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele ediyor. New York Metropolitan Chapter başkanlığını Leslie Erway Wright yürütüyor. Wright toplam 25 gönüllü ile birlikte yönetim kurulunda hizmet veriyor.

New York Chapter yönetim kurulunda görev yapan Kathleen M. Connor ve Susie Schneider UNIFEM’in uzun yıllardır bölgedeki üyelerinden. Tayland’ta doğan, eğitimini Avustralya’da tamamlayan Schneider, New York’ta aynı zamanda profesyonel kostüm ve mücevher tasarımcılığı yapıyor. ABD’de kadınların karşılaştığı en büyük sorunlardan birinin local violent olduğuna dikkat çekiyor. Schneider, ayda bir toplandıklarını, bölgelerindeki dikkat çekmek istedikleri konular board’a taşıdıklarını ifade ediyor.

Çocukları aynı okulda okuyan Connor ve Schneider, organizasyona özellikle gençlerin katılımının sağlanmasının önemine dikkat çekiyor. UNIFEM’e yıllık üyelik aidatı ise yetişkinler için 50, öğrenciler için 35 dolar. 

Manhattan’da dünyaya gelen ve eğitimini Pace Üniversitesi’nde tamamlayan Kathleen M. Connor ise çalışma hayatından emekli. Wall Street’te başarılı finans yöneticilerinden biri olan eşini kaybettikten sonra yatırımlarını kendi yönetiyor. Üç çocuk sahibi Connor, kadınlara uygulanan ayrımcılık ve şiddetin son bulması için herkesin elinden gelen çabayı göstermesi gerektiğini, etkinliklerin bir parçası olarak aktif rol almasının büyük önem taşıdığının altını çiziyor. UNIFEM, Hollywood ve devlet yöneticilerinden de ilgi görüyor. UNIFEM’in Goodwill Ambassador’u olan aktris Nicole Kidman, katıldığı etkinliklerle organizasyona destek oluyor. Nicole Kidman’ın yanı sıra  Princess Basma of Jordan ve the Honourable Phoebe Asiyo of Kenya da UNIFEM’in organizasyonlarında aktif olarak görev alıyor. UNİFEM ile ilgili daha fazla bilgi için www.unifemusa.org/ adresinden bilgi alabilirsiniz. 

Facebook

Youtube