İtalya Senatosu'da Tarihi Gün

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
İtalya'da, teknokrat hükümetine geçilmesi tartışılmaya devam ederken, mali istikrar yasasındaki büyük değişiklik Senato'nun bütçe komisyonunda kabul edildi.

 

Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ iktidarın meclisteki çoğunluğunu geçen salı günkü bilanço oylamasında kaybetmesinden sonra İtalya'da, teknokrat hükümetine geçilmesi tartışılmaya devam ederken, mali istikrar yasasındaki büyük değişiklik Senato'nun bütçe komisyonunda kabul edildi.

 

Başbakan Berlusconi'nin iktidarının mecliste çoğunluğunu kaybetmesinden sonra ülkede, bir yandan geçiş hükümeti ve olası bakanları konuşulurken, bir yandan da Avrupa Birliği'nin (AB) istediği ekonomik reformların yer aldığı mali istikrar yasasındaki büyük değişiklik, Senato'nun bütçe komisyonundan geçti. Komisyondaki oylamada, anamuhalefet Demokrat Parti (PD) çekimser kalırken, taslak iktidar oylarıyla kabul edildi. Yarın, Senato gündemine gelmesi beklenen değişiklikler için yapılacak oylamaya, anamuhalefet Demokrat Parti (PD) katılmayacağını duyurdu.

 

Mecliste Tartışma

 

İtalya'daki siyasi belirsizlik ortamı ve geçiş hükümeti senaryolarının ağırlık kazanması, koalisyon ortaklarını da yol ayrımına götürüyor. İktidarın küçük ortağı Kuzey Birliği Partisi (Lega Nord) lideri Umberto Bossi, geçiş hükümetinin liderliği için adı geçen Mario Monti'nin hükümete yönelik bir programı olmadığını ileri sürerek, böyle bir hükümetin kurulması durumunda, partisinin muhalefette kalacağının altını çizdi. Bossi, seçimlere Berlusconi'nin partisi Özgürlükçü Halk Partisi (PdL) ile gidilmesinin şu an uzak ihtimal olduğunu kaydetti.

 

Bu arada, Berlusconi partisini birlik içinde tutmaya çalışıyor. Hükümetinin mecliste çoğunluğu kaybetmesinin ardından zor günler geçiren başbakan, akşam saatlerinde PdL'li senatörlerle Senato'da bir araya geldi. 39 derece ateş rağmen toplantıya katılan Berlusconi'nin, Monti liderliğindeki geçiş hükümeti ve seçimlere gidilmesi hususunda ikilem yaşayan parti grubunu birlik içinde tutmaya çalıştığı ifade edildi. 75 yaşındaki Berlusconi'nin meclisteki son oylamada partisinden ayrılan parlamenterleri kendisini aldatmakla suçlayarak, ''Bunca yıl onlar için yaptıklarımdan sonra bunlar inanılmaz, nankörlük'' dediği bildirildi. Berlusconi, Monti konusundaki son kararın partisinin yürütme kurulunda alınacağını söyledi.

 

Monti'nin başbakanlığında kurulması gündeme gelen teknokrat hükümetine, iktidar ortağı Kuzey Birliği Partisi'nin yanı sıra muhalefetteki Değerler İtalyası Partisi karşı çıkarken, Merkez Birliği (UdC) lideri Pierferdinando Casini ise Monti'nin hükümetini kabul etmemenin ''miyopluk'' olacağını dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanı Napolitano'nun Temasları

 

İtalya'nın siyasi belirsizliğinin ortadan kalkmasında önemli rol düşen Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ise adı kurulacak geçiş hükümetinin en kuvvetli başbakan adayı olan Mario Monti'yi cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale'de ağırladı. Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin, Monti'nin senatör ilan edilmesine ilişkin teşekkür ziyaretinden ibaret olduğu bildirildi.

 

1994-2004 yılları arasında Avrupa Komisyonu İç piyasalar, Gümrük ve Vergilendirme Komiserliği yapan ve 2004 yılında biriminin, Amerikalı bilişim hizmetleri devi Microsoft'a kestiği 497 milyon Avroluk ceza ile adından söz ettiren Mario Monti, son olarak dün Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından ''hayat boyu senatör'' ilan edilmişti. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun, akşam saatlerinde ABD Başkanı Barack Obama ile samimi bir havada telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri belirtildi.

 

Görüşmede, Başkan Obama'nın, Cumhurbaşkanı Napolitano'dan finansal piyasalardaki gerginlik ve İtalya'nın siyasi durumu hakkında bilgi aldığı ifade edildi.

 

Kaynak : İtalya Basını

Facebook

Youtube