Emekli Büyükelçiler: ''Ladin'in Ölmesi, El-Kaide'nin Bittiği Anlamına Gelmez''

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Emekli Büyükelçiler Amerika tarafından düzenlenen bir operasyonla El Kaide lideri Usama Bin Ladin öldürülmesinin El Kaide terörünün bittiği anlamına gelmediği uyarısını yaptılar. Emekli Büyükelçi İnal Batu, Bin Ladin’in öldürülmesi sonrası Amerikalıların coşkulu kutlamalarının biraz fazla erken olduğunu belirtirken, Türkiye’nin de çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.
ANKA’ya konuşan İnal Batu, Bin Ladin’in öldürülmesinin uluslararası terörle mücadelede önemli bir aşama olduğunu vurgulayarak, “Ama terörün ve El kaide terörünün sona erdiği veya ermekte üzere olduğu konusundaki görüşlere katılmıyorum. Amerikalıların coşkulu bayram havasında kutlamalarını da biraz fazla erken buluyorum” diye konuştu. Batu şöyle devam etti:

“Çünkü Bin Ladin bir semboldü. El Kaide birbirinden bağımsız hareket edebilen ayrı ayrı eylemler düzenleyebilen tek merkezden yönetilmeyen bir örgüttür. Onlarda intikam eylemleri terörü eylemleri yapmaya başlayabilirler. Hız verebilirler daha doğrusu.”

"TÜRKİYE'NİN ÇOK DİKKATLİ OLMASI LAZIM"
Bin Ladin’in öldürülmesini Türkiye açısından değerlendiren Batu, Türkiye’deki Amerikan ve Amerika’ya çok yakın Afganistan’da Amerika ile birlikte savaşan ülkelerin Türkiye’deki temsilciliklerinin çok iyi korunması gerektiğine dikkat çekerek şu ifadeleri ekledi:
“Çünkü El Kaide Türkiye’de de örgütlü olan bir kuruluştur. Türkiye bu örgütle Amerikan İstihbarat Örgütüyle birlikte mücadele etmektedir, işbirliği yapmaktadır. O bakımdan Türkiye’nin de çok dikkatli olması lazım en azından ülkemizdeki bu Amerikan, İngiliz, Fransız hedeflerinin korunması açısından.”

"AFGANİSTAN’DAKİ BATAKLIK PAKİSTANI İÇİNE ALMAYA DEVAM EDECEK"
Emekli Büyükelçi, Afganistan’daki duruma ilişkin yorumunda, Afganistan’da zaten Taliban güçlerinin savaştığını ve Amerika ve müttefiklerine karşı Taliban liderlerinin daha yakalanmadığına işaret etti. Batu şöyle devam etti:
“Ben Taliban hareketinin, Taliban direnişinin çökeceğini zannetmiyorum. Afganistan’daki bataklık devam edecektir ve Pakistan’ı da içine almaya devam edecektir.”

İnal Batu, son olarak Amerika’nın Ortadoğu politikasına dikkat çekerek, “Amerikalılar şunu gayet iyi bilsinler ki onların bu İslam terörü diye tanımladıkları süreç Amerika Ortadoğu politikasında yüzde yüz İsrail yanlısı İsrail ipoteğindeki politikasını değiştirmedikçe sona ermez” şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE AMERİKA’NIN YAPTIĞINI DEĞİL SÖYLEDİĞİNİ YAPIYOR"
CHP Bursa Milletvekili ve emekli Büyükelçi Onur Öymen ise, Bin Ladin’in öldürülmesine ilişkin, “Bu çok önemli bir aşama. Amerika'nın El kaideyle mücadelesinde belki bir günde bu örgütü sona erdirmek mümkün olmayacaktır. Belki yeni gelecek terör liderleri başka saldırılar intikam düzenleyeceklerdir” dedi.

Amerika’nın terörle müzakere değil mücadele yöntemini tercih ettiğine dikkat çeken Öymen, “Hiçbir zaman El kaideyle müzakere ederek onları ikna ederek tatmin ederek çözüm bulma görüşünü benimsemediler” ifadesini kullandı.
Öymen, Amerika’nın tutumuna ilişkin yorumunda ise, “Siz mücadele ederek terörü önlemeye çalışacaksınız ama en yakınınızdakine mücadeleyi değil müzakereyi önereceksiniz. Ne yazık ki Türk hükümeti de Amerika'nın yaptığını değil söylediğini yapıyor” şeklinde konuştu. Öymen bu çerçevede şöyle devam etti:

“Terör örgütü elinde silahla Türkiye’ye siyasi çözüm dikte etmeye çalışıyor oysa Amerika terör örgütüyle müzakere etmeyi değil doğrudan doğruya mücadele etmeyi tercih etti.”

Öymen, Amerika’nın bütün ülkelerden EL Kaide ile mücadele etmesini beklediğini belirterek, “Peki siz bu kadar fazla asker bulundurduğunuz Irak’ta PKK ile neden mücadele etmiyorsunuz bu sorunun cevabı açıktadır havadadır” dedi.(ANKA)

Facebook

Youtube