New York Taksi İhalesinde Bir Türk Firması

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Emre Özpeynirci’nin 26.04.2010 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde çıkan haberine göre, 14 Mayıs’ta New York’ta yapılacak olan taksi ihalesine Karsan adlı Türk firması da katılacak. Habere göre Türkiye’nin ilk çok markalı araç üreticisi olan Karsan, ihaleye New York’a özgün taksiler için geliştirdiği yeni modeliyle katılacak.

İşte Özpeynirci’nin haberinden bazı bölümler:

Taksi ihalesi 14 Mayıs’ta
Bir taraftan uluslararası markalara Bursa’da fason üretim yapan diğer taraftan yeni üretim arayışı içinde olan Karsan, son aylarda hummalı bir çalışma içinde bulunuyor. 14 Mayıs’ta New York’ta düzenlenecek taksi ihalesi için son hazırlıklarını yapan Karsan, bünyesinde yer alan Hexagon şirketiyle aracı hazır hale getirdi. 2 yıl önce Amerikalı yatırımcılar Fred Drasner ve Pat Corrigan’la ‘Standard Taxi’ için kolları sıvayan ancak daha sonra ortaklığını bitiren Karsan, tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen taksiyle ABD pazarına girmek istiyor. 2011’de taksi pazarının hakimi olan Ford’un Crown Victoria modelinin üretiminin sona erecek olmasından dolayı yeni ihaleye çıkan Taksi ve Limuzin Komisyonu (TCC) 14 Mayıs’ta teklifleri toplayacak.

Yeni platform geliştirildi
Karsan’ın New York taksi ihalesi için geliştirdiği modelin içinden ayrıca yaygın olarak kullanılabilecek ilk Türk malı elektrikli otomobil projesi de çıktı. Taksi için tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilip ortaya çıkan yepyeni bir platform Bursa fabrikasında farklı otomobillerin üretimine de olanak veriyor. Bunun üzerine harekete geçen Karsan, elektrikli ve hibrid olmak üzere iki yeni otomobil tasarlamaya girişti. Karsan’ın hem New York taksi projesi hem de iki Türk malı otomobil için 100 milyon dolarlık yatırım yapacağı belirtiliyor.

Gölcüklü Connect ile yarışacak
14 Mayıs’ta gerçekleşecek New York taksi ihalesinde Ford, GM, Nissan ve Toyota gibi uluslararası devlerle yarışacak Karsan’ın en büyük rakibi Gölcük’te üretilen Transit Connect olacak. Adetten çok taksiyi veren firmanın prestijini artıracak ihaleyi alması halinde Karsan, 2013’te ilk olarak CNG (doğal gazlı) taksiyi piyasaya sunacak.

Haberin tamamına Turk Avenue’nun günlük Türk gazetelerini takip edebileceğiniz gazeteler bölümünden, Hürriyet Gazetesi'ne tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Facebook

Youtube