Haydi Türkler Nüfus Sayımına

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Amerika Birleşik Devletleri’nde her on yılda bir gerçekleştirilen nüfus sayımlarında bu yıl bir ilk yaşanacak. Mart ayı itibariyle başlayan sayımlar sonucunda Amerika’da yaşayan Türklerin sayısının da belirlenmesi hedefleniyor. Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’nun (Asembly of Turkish American Association/ATAA) A.B.D Federal Nüfus Dairesi ile yaptığı  “ATAA SayTurk” adlı anlaşma çeçevesinde  bu yılki sayımlarda “Etnik Köken” sorusuna “Türk” ibaresi yazılabilecek.


Türkiye’dekinden farklı bir sistemin uygulandığı sayımlarda, Mart ayı itibari ile Amerika'daki her eve ABD Census 2010 (2010 Nüfus Sayım) formu gönderilmeye başlandı. Bu ilk formu doldurmayan evlere Nisan ayında aynı formdan bir adet daha gönderilecek. Kişi bu hakkını da kullanmadığı takdirde ABD Federal Devleti, Haziran-Ağustos 2010 tarihleri arasında bu formu doldurup göndermeyen tüm evlere federal yetkililer gönderecek. Sayım sonuçları, Aralık 2010'da başkan Obama'ya, Mart 2011'de de ABD meclisine sunulacak. Nisan 2011’de tüm sonuçlar halka duyurulacak.

Amerika’da yaşayan Türk nüfusu ile ilgili ellerinde şimdiye kadar yalnızca tahmini sonuçlar olduğunu belirten ATAA başkanı Günay Evinch, bu sayede bilimsel ve sistematik sonuçlara ulaşılacağı için sayıma katılımın çok önemli olduğunu vurguladı. Sayıma yalnızca Türkiye Türkleri değil Kırım, Kırgız, Özbek, Azeri, Türkmen, Kazak Türkleri de 9. Soruya aynı şekilde cevap vererek katılacağı için yaklaşık olarak 500.000 ila 600.000 arasında bir sonuç bekleniyor. Türk ve Türk asıllı vatandaşların yapması gereken 2010 Nüfus formunda yer alan 9 no'lu soruda 'RACE' kısmında 'White' bölümünü seçmeleri ve daha sonra "SOME OTHER RACE" seçeneği kutusunu işaretleyip altına "TURK" yazmaları.

ATAA’nın çalışmaları çerçevesinde her ay farklı bir eyalette düzenlenen tanıtım seminerleri ile Türk vatandaşları sayıma nasıl katılacakları konusunda bilgilendiriliyor. Ayrıca istek üzerine camilere, Türk evlerine, kültür merkezlerine ve diğer sosyal tesislere haftanın belirli günlerinde federal yetkililer gönderdiklerini söyleyen Evinch, vatandaşların bu yetkililere başvurarak da bilgi alabileceğini belirtti.

Nüfus sayımında belirlenecek Türk sayısının politik ve kültürel anlamda önemli ve faydalı sonuçları beraberinde getireceğini söyleyen Evinch, bu sayıya göre Türklerin yerel ve federal siyasette daha aktif harekete gelebileceğini ve politikaya dahil olabileceklerini belirtti. Bütçeler, çeşitlilik programları ve milletvekili oranları bu sayıya göre belirlenen önemli siyasal alanlardan bazıları. Kültürel anlamda da Türk kültürünün farkındalığını arttırmak için yapılacak çalışmalarda Türk nüfusunun oranı önem taşıyor. Türk kütürünü yaşatmak adına başvurulan fonlarda da nüfus sayısı göz önüne alınıyor. Evinch verdiği örnekte özel Türkçe dersleri karşılığında lise kredisi alınabilmesi için başvuru yaptıklarında öncelikle bakılan noktanın Türk nüfusunun sayısı olduğunu söyledi ve bu anlamda sayıma katılmanın ileride gerçekleştirilmesi planlanan, Türk kültürünü tanıtmaya ve yaşatmaya yönelik etkinliklerde gerekli olduğunu vurguladı. Evinch sayımın önümüzdeki 30 yıla katkıda bulunacağını özellikle belirtti.

Türkleri bir vatandaşlık görevi olan nüfus sayımına katılmaya çağıran Evinch, isteyen vatandaşların seçimlerde çalışmak üzere başvuruda bulunabileceklerini de hatırlattı. İlgilenenlerin 866 861 2010 numaralı telefondan ya da www.ataa.org internet adresinden detaylı bilgiye ulaşmaları mümkün.

 

 

 

 

Facebook

Youtube