Debit Kartınızı Kullanmamanız Gereken 10 Yer

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Debit kart değişik güvenlik ve kullanım imkanlarına sahip olmasına rağmen her zaman en iyi seçim olmayabilir.
Bazen size farklı ödeme alternatifleri sunmak adına, “nasıl ödemek istersini z” diye sorulan sorular cüzdanınıza ulaşmanın farklı bir tekniği olabilir. Debit kart banka hesabınıza direkt ulaşım imkanı tanırken, bazı durumlarda kullanmamak daha akıllıca olabilir. Uzmanların debit kart kullanımından kaçınmanızı önerdikleri yerle şunlar:
1. Online Ödemeler
Credit Union National Association direktörlerinden Susan Tiffany, online alışverişlerde debit kart kullanılmamasını tavsiye ediyor. Identity Theft Resource Center kurucusu Linda Foley, banka hesabınıza direkt ulaşım tanıdığı için potansiyel bir korunmamasızlıkla karşı karşıya kaldığınıza dikkat çekiyor.


2. Pahalı Ürün Almanız Gereken Durumlar
Fiyatı yüksek olan ürünleri debit kartınızı kullanarak almaktan kaçının. National Consumer Law Center avukatlarından Chi Chi Wu, kredi kartlarının pahalı ürünlerin almada daha güvenli olduğunu vurguluyor.

3. Depozit İhtiyaç Duyulan Yerlerde
Bazı ödemelerde ihtiyaç duyulan depozit ödemelerini debit kart ile değil kredi kartı ile yapmanız daha uygun. Kredi kartınızı depozit olarak kullanırsanız, bankanızdaki paraya da direkt ulaşma imkanınız olur.

4. Restoranlar
Debit kartınızla hesap ödediğinizde, kartınızın gözünüzün önünden uzak kalması ve pek çok insanla aynı ortamda bulunmanız kart güvenliğiniz açısından tehlikeli olduğuna işaret eden web sitesi The Dollar Stretcher editörü Gary Foreman, genelde kredi veya debit kartların en çok bilgilerinin çalındığı mekanların restoranlar olduğunu savunuyor.

5. Yeni Müşteri Olduğunuz Yerlerde
Online veya normal yaşamda eğer web sitesinden veya mekandan ilk kez alışveriş yapıyorsanız debit kart kullanmayın.

6. Hemen Alıp Dağıtımının Sonra Yapıldığı Alışverişlerde
Alışverişi hemen yapıp teslimatın günler ya da haftalar sonra yapıldığı alışverişlerde debit kartınızı kullanmayın. Kredi kartlarında yapılan ödemeye itiraz hakkı tanınırken, debit kartta bu imkanınız genelde yok.

7. Tekrarlanan Ödemelerde
Genelde sıklıkla duyulan gittiğiniz spor salonu üyeliğiniz dolmasına rağmen kartınızdan para çeker. Bankanızdaki paranız istemediğiniz halde hesabınızda gitmektedir. Düzenli olarak tekrarlanan para çekimleri her zaman hatırınızda tutmanız mümkün olmayabilir. Hem hesabınızın eksiye düşmesi hem de çekleriniz geri dönmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

8. Gelecekte Yapmayı Planladığınız Seyahatlerinzde
Gelecekte yapmayı planladığınız seyahatlerinizde debit kartınızı kullanmayın. Bundan altı ay sonrasına gerçekleştireceğiniz seyahat için kartınızı kullandırmanız hem anında sizi cash paradan mahrum bırakır, hem de oteller hakerlara karşı datalarını korumada pek çok kez yetersiz kaldıkları sık rastlanır bir durumdur.

9. Gaz İstasyonları ve Oteller


10.  Bankalara Ait Olmayan ATM’ler

Yukardaki yazı CreditCards.com sitesinde Dana Dratch tarafından kaleme alınan yazının Türkçe özetidir. 
 

Facebook

Youtube