Obama Erdoğan İle Buluşuyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Başbakan Erdoğan’ın “yüklü gündemle” ziyaret edeceği ve resmi temaslarda bulunacağı ABD gezisi başladı. Erdoğan, ABD Başkanı Obama’yı ziyareti sırasında Afganistan’a asker gönderilmesi konusu gündemin ilk sırasında yer alacak. Erdoğan-Obama görüşmesinde PKK ile mücadale ve Ermenistan, Kıbrıs ve İran başlıklarının da ağırlıklı olarak ele alınması bekleniyor.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “yüklü gündemle” ziyaret edeceği ve resmi temaslarda bulunacağı ABD gezisi için ABD'ye geldi.

Erdoğan, ABD Başkanı Obama’yı ziyareti sırasında Afganistan’a asker gönderilmesi konusu gündemin ilk sırasında yer alacak. Obama’nın “ilave asker” talebine, Erdoğan, Afganistan’daki Türk askeri sayısının 800′den 1700′e çıkartıldığı hatırlatarak, muharip güç yollanamayacağını ancak Türkiye’nin, Afgan askerinin eğitimine katkılarını artıracağı mesajını verecek.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yarın Amerika’ya giderek, ABD Başkanı Barack Obama ile 7 Aralık’ta Washington’da masaya oturacak. Irak’tan Afganistan’a, Balkanlardan Orta Doğu’ya, Kıbrıs’tan Kafkaslara, terörle mücadeleden enerji arz güvenliği ve küresel mali krize kadar geniş bir dosyası olan Erdoğan, terörle mücadelede somut adımlar atılmasını isteyecek.

AFGANİSTAN İLK MADDE
ANKA’nın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Erdoğan-Obama görüşmesinin ağlık noktasını Afganistan konusu oluşturacak. Görüşmelerde Afganistan’a Türkiye’nin 2001′den bugüne kadar 200 milyon dolardan fazla katkı sağladığının altı çizilecek. Türkiye’nin, Afgan halkına yardım etmeye devam edeceği mesajına vurgu yapılarak, Türkiye’nin 800 olan asker sayısının 1 Kasım’dan itibaren Kabil bölge Komutanlığı’nı üstlenmesiyle bin 700′e çıkartıldığı hatırlatılacak. Erdoğan, bu artırımın zaten destek olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin daha fazla muharip güç yollayamayacağı ancak Afganistan polis ve askeri teşkilatlarının oluşturulması için katkılarını artıracağına dikkat çekilecek.

PKK İLE MÜCADELE
Görüşmede PKK ile mücadelenin de ağırlıklı olarak ele alınması bekleniyor. Erdoğan, Amerika’dan “Irak’tan çekilmeden Kuzey Irak’taki terör varlığını bitirilmesi” için destek ve Kandil’de konuşlanan örgütün hareket alanının daraltılmasını isteyecek ve kuzey Irak’taki “Örgüt üyelerini teslim edin” talebini tekrarlayacak.

KIBRIS
Erdoğan’ın Obama ile yapacağı görüşmede ele alınacak önemli dosyalardan biri de Kıbrıs. Türkiye bir kez daha “Çözüm için zaman daralıyor” diyerek, çözüm için Ankara’nın yeni hedefinin Nisan 2010 olduğu anlatılacak. Nisan 2010′daki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce, inisiyatif için ABD’den çözüm için destek teklifinde bulunulacak ve Amerika’nın özel bir Kıbrıs temsilcisi ataması da istenecek.

İRAN
Washington yönetiminin dosyaları arasında ise, İran’ın nükleer faaliyetleri bulunuyor. Gündemdeki başlık Batı’nın tüm önerilerini reddeden ve son olarak da nükleer silahsızlanma anlaşmasından çekilebileceğini söyleyen İran’a uygulanacak yaptırımların neler olabileceği tartışılacak. ABD, Türkiye’den bu konuda net tavır sergilemesini isteyecek. Türk tarafının buna vereceği cevabın “Barışçıl amaçlı nükleer teknolojiye herkes sahip olabilir, nükleer silahlar insanlık için büyük tehdittir ancak diplomasi ve diyalog yolu korunmalıdır” olması bekleniyor.

ERMENİSTAN İLİŞKİLERİ
Bu arada, Amerika’nın Türkiye-Ermenistan ilişkilerin gündeme getirmesi bekleniyor. Obama yönetimi iki ülke arasında imzalanan protokollerin TBMM’den geçirilmesi konusundaki beklentilerini yenileyecek. Türkiye’nin bu talebe cevabı Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ konusunda atılacak adımlar olacak. Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’dan çekilmeden protokollerin Meclis’ten geçirilmesinin zorluğu dile getirilecek.

Öte yandan Enerji konularında özellikle Nabucco projesinde gelinen aşamanın da Erdoğan-Obama görüşmesinde ele alınması bekleniyor.

MEKSİKA ZİYARETİ
Bu arada Erdoğan, 9 Aralık’ta Meksika’ya giderek, Cumhurbaşkanı Felipe Calderon ile de görüşecek. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanısıra, iki ülkenin aynı dönem için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliği bağlamında, güncel bölgesel ve küresel konuların da ele alınacağı belirtiliyor. (ANKA)

Facebook

Youtube