Comcast NBC'ye Ortak

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

ABD'nin en büyük kablo TV şirketi Comcast, ABD'nin en eski televizyon kanalı NBC'nin yüzde 51'ini satın alacağını duyurdu. 13.75 milyar dolarlık anlaşma, hükümetin onayından sonra geçerlilik kazanacak. 1986'dan beri NBC'yi kontrolünde bulunduran GE, yayıncılığın yanı sıra Universal Studios, eğlence parkı Universal, İspanyolca yayın yapan Telemundo'nun da sahibi. Anlaşma gereğince Comcast, Universal Studios ve Island of Adventure'unda içinde bulunduğu Universal Orlando tema parklarının da yüzde 50'sine sahip olacak.

Anlaşma Comcast'in eğlence endüstrisindeki güçünün rekabeti ortadan kaldıracak şekilde artması endişesini de beraberinde getirdi. ABD'nin en büyük kablolu TV operatörü olan Comcast, NBC'nin kardeş kanalları Bravo, USA, Syfy ve The Weather Channel'i de izleyicilere ulaştırıyor.

Endüstriyi yakında takip eden uzmanlar, Comcast'ın büyük bir monopole dönüşeceğini, rakipleri Time Warner ve Verizon'u zor bir rekabet süreci beklediği görüşündeler. Rekabet kurumunu anlaşmayı onaylarsa Comcast, aynı zamanda The Walt Disney Co.'un en büyük rakibi olacak. Comcast CEO'su Brian Roberts, daha önce de Walt Disney'i satın almaya çalışmış ama başarılı olamamıştı.

Comcast, NBC ile evliliğinde dağıtım ve içeriği tek elden tüketiciye ulaştırmada başarılı olmayı hedefliyor. Nitekim AOL ve Time Warner benzer bir anlaşmaya imza atmış ancak yürütememişlerdi. Comcast'in CEO'su Roberts ile GE'nin CEO'su Jeff Immelt'in aylardır süren pazarlıklarında mutlu sona ulaşmaları, GE'nin ortaklarından Fransız devi Vivendi'nin hisselerini satmaya razı olmalarıyla mümkün oldu.

Öte yandan tüketici hakları savunucuları kullanıcıların TV seyretmek için daha fazla para ödeyecek olmalarından endişeli.

Kaynak: The Associated Press.

Facebook

Youtube