Cumhurbaşkanı Gül: ''Suriye'nin Kimyasal Silahlardan Temizlenmesinden Memnun Oluruz''

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'nin kimyasal silahlardan temizlenmesinden memnun olacaklarını söyledi. Gül, "Suriye meselesi sadece kimyasal mesele değil. Kimyasal silah kullanılmasaydı o zaman Suriye'de olup bitenler normal olaylar mıydı?" şeklinde konuştu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmaları için geldiği New York'ta gazetecilerle bir araya geldi. Burada yaptığı açıklamada Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasını yakından takip edeceklerini vurgulayan Gül, "Gerçek bir temizlik olmasını çok isteriz." dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'nin kimyasal silahları ile ilgili çıkarılması planlanan karar tasarısına da değinen Gül, BM'deki görüşmelerden önce Lahey'de kimyasal silahlarla ilgili uzmanların çerçevesini tam olarak çizerek New York'a göndermesi gerektiğini ifade etti.

Genel Kurul'a hitabında önemli mesajlar vereceğini dile getiren Gül, Suriye konusunun bütün ülkeler için önemli olduğunu, lakin neticeleri itibariyle Türkiye'yi doğrudan ilgilendirdiğini kaydetti. Gül, Genel Kurul'da Suriye konusunun tüm ülkelerin gündeminde olacağını belirterek, "En çok konuşacak ve söylediklerine dikkat edilecek ülke Türkiye olacak." dedi.

Suriye'de yaşanılan trajedinin diğer ülkeler nezdinde sadece acısının hissedilebileceği ama olup bitenlerin bir çok alanda Türkiye'yi etkileyeceğini belirten Gül, bu konulara Genel Kurul'a hitabında deyineceğini kaydetti.

Türkiye sınırındaki radikal grupların son haftalarda güçlenmesi ile ilgili konuya da değinen Gül, bu nedenle olaylar ilk başladığında bu günleri tahmin ederek Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e sürekli uyarılarda bulunduklarını ifade etti. Gül, "Bir tarafta haksızlık, zulüm, silah söz konusu olursa ona karşı direnç olur. Bu ortamlar olduğu süre içinde o ülkede bir grup mücadele ederken haksızlığa karşı, kurulu düzene karşı giderek radikalleşir. Ondan sonra da onların arasında terörist diyebileceğimiz gruplar çıkar. Başında belki hiçbiri terörist ya da radikal değildi. Ama şartlar insanları o noktaya getirdi. Karıncayı ezmeyen insanlar öyle bir noktaya gelir ki karşılıklı vahşetin içine girerler." dedi.

Gül, sınırdaki radikal gruplar için 'Bu bizim en büyük kaygılarımızdan birisi. Bizim için bu büyük bir güvenlik tehdididir. Bu birinci derecede bizi ilgilendirir." diye konuştu.

İran ve Fransa Cumhurbaşkanları ile yapacağı görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada da bu görüşmelerde Suriye'nin önemli bir yer tutacağını kaydeden Gül, "İran'sız açıkçası Suriye meselelerini konuşmak çok gerçekçi değil. Fransa Güvenlik Konseyi "P5" ülkesi olarak Suriye ile tarihi ilişkileri açısından önemli." dedi.

UÇAK MOTORU DURMADAN HABERİMİZ OLDU

Ankara'da yaşanan terör saldırısıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Gül, ABD'ye geldiği ve uçağın daha motorlarını durdurmadan saldırıdan bilgi sahibi olduğunu söyledi. Gül, "Sevindiğimiz şey öncelikle ölüm ve yaralanmanın olmamasıdır." dedi.

Bu işlere katılanların devlet tarafından bilindiğini kaydeden Gül, teröristlerin nereden gelip nereden gittiklerinin bilindiğini kaydetti. Gül, terör saldırısını gerçekleştirenlerin hangi ülkelerden gelindiğinin bilindiğini ve bu ülkelerin Türkiye ile işbirliğine gittiğini kaydetti.

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi adaylığını da değerlendiren Gül, daha önce Türkiye'nin Güvenlik Konseyi'nde önemli işler yaptığını hatırlatarak gelecekte de dünya barışına hizmet edeceğini ifade etti.

Facebook

Youtube