New York Milletvekilinden Türkiye’ye Eleştiri

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Avrupa Alt Komisyonu’nda, Chicago’da yapılacak NATO Zirvesi’nin ve Amerika'nın NATO politikasının ele alındığı oturumda, bazı Kongre üyeleri Türkiye’ye ağır eleştiriler yöneltti. Demokrat Partili New York Milletvekili Gregory Meeks, NATO üyeleri ve ittifakla ortaklık yapan ülkeler arasında anlaşmazlık yaşanmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi.


 


Oturumda Demokrat Partili New York milletvekili Eliot Engel da Türkiye’nin, İsrail’in NATO zirvesine katılmasına itiraz etmesini sert ifadelerle kınadı: “Türkiye’nin İsrail’in NATO toplantısına katılmasını engellemesi utanç vericidir. İsrail daha önce birçok NATO toplantısına katıldı. Bunu kınıyorum ve Ankara hükümetinin tutumunu değiştirmesini umuyorum.”

Avrupa Alt Komisyonu’nda Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı’nın Avrupa işlerinden sorumlu yardımcılarından Tina Kaidanow, NATO zirvesine İsrail’in de dahil olduğu Akdeniz Diyaloğu üyelerinin katılmasının düşünülmediğini kaydetti. Benzer bir açıklama daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland tarafından da yapılmıştı.

Türkiye’nin İsrail’in NATO toplantısına katılmasını engelleyecek bir durumun bulunmadığını anlatan Kaidanow’un açıklamasını tatmin edici bulmayan Engel, “Türklere kesin bunu dedik mi” diye sordu.

Kaidanow, “Tüm ittifak ortaklarımıza açıkça söylüyoruz, Türkler dahil… İsrail’in önemli bir ortağımız olduğunu söylüyoruz,” dedi.

Bu yanıtı da tatmin edici bulmayan New York milletvekili devamla şöyle konuştu: “Tamam, ama İsrail’in önemli bir ortağımız olması mesele değil. Türkiye’nin durup dururken şahsi bir anlaşmazlık nedeniyle ittifakın iyiliği için çabalayan bir ülke olarak değil de huysuz bir çocuk gibi davranarak ittifakı kendi amaçları doğrultusunda kullanması söz konusu. Bu iğrenç bir şey.”

Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılarından Kaidanow, Türkiye’yle İsrail arasındaki ilişkilerin bozulmasından büyük üzüntü duyduklarını, Türkiye’yle İsrail’in Washington’un iki önemli ortağı olduğunu ve ilişkilerin düzelmesini temenni ettiklerini söyledi.

NATO zirvesi 20 - 21 Mayıs tarihlerinde Amerika'nın Chicago kentinde yapılacak. (Barıs Ornarlı, Melek Çağlar, VOA News)

Facebook

Youtube