WSJ: İranla İş Yapan Tek Banka Halkbank Olabilir

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

ABD ve AB’nin İran ile olan ilişkilerini askıya almasına paralel olarak, Türk bankalarının da İran’la ticari anlaşmalarını dondurmasının ardından tüm görevin kamuya bağlı Halkbank tarafından yürütülebileceği öne sürüldü.  

 

 

Wall Street Journal gazetesi, ABD Hazine Bakanlığı yetkililerinin Türkiye’yi geçen yıl bir kaç kez ziyaret ettiğini ve İran bağlantılı işlem yürüten finansal kuruluşlara, ABD’deki finansal sistemden uzaklaştırılabileceği uyarısı yaptığını yazdı. ABD’nin yaptığı bu uyarının ardından gözlerin Halkbank’a çevrildiğine vurgu yapılan haberde şu ifadelere yer verildi: “Halkbank, tüm bu uyarılara rağmen İran’dan alınan ürünler için ödeme yapmaya devam etti. Halkbank’ın dördüncü çeyrek kârına bakıldığında İran’ın payının yüzde 1 olduğu bu nedenle, işlemlerin sürdürülmesinin kâr gütmek amaçlı olmadığı görülüyor. Yüzde 75’i devlet tarafından yönetilen bankanın uyguladığı bu politikanın ardında Türk hükümetinin olduğunu görmek mümkün.”

 

Türk hükümetinin, Washington ve Brüksel yönetimlerinden İran’a uygulanmasına yönelik herhangi bir zorunluluk altında olmadığının hatırlatıldığı haberde, “Türkiye petrolünün yüzde 30’unu İran’dan alıyor. Bu nedenle İran’dan petrol ve gaz alımına devam eder.”
 
 
HALKBANK Genel Müdürü Süleyman Aslan, Türkiye’nin İran’dan petrol alımına devam edeceğini belirterek şunları söyledi: “İran ile ilişkilerimizin en büyük bölümünü ham petrol ticareti oluşturuyor. Biz de Halkbank olarak bu işin içinde bir aracı rolü üstleniyoruz.” 

Facebook

Youtube