ABD'de Cari Açık Artıyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
ABD'de cari işlemler açığı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,3 oranında artış kaydetti. ABD Ticaret bakanlığı'nın verilerine göre, küresel petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle ülkede cari açık, Ocak-Mart döneminde yüzde 6,3 artarak 119,3 milyar dolara ulaştı. Geçen yılın dördüncü çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranı yüzde 3 olan cari açık, ilk çeyrekte GSYH'nin yüzde 3,2'si seviyesine yükseldi. 2009'da 376,6 milyar dolar olan cari işlemler açığı, geçen yıl yüzde 25 oranında artarak 470,9 milyar dolar oldu. Ülkenin cari açığı, 2006 yılında 800,6 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.
Öte yandan ABD'de işsizlik maaşı başvuruları, geçen hafta 414 bine geriledi. ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre, 11 Haziran'da sona eren haftada işsizlik maaşına başvuranların sayısı 16 bin azalarak 414 bin oldu ve son üç hafta içinde ikinci kez geriledi. İşsizlik maaşı başvurularının dört haftalık ortalaması da 424 binle değişiklik göstermedi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın yayımladığı verilere göre, ülkede yeni konut inşaatları da Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 artarak 560 bine ulaşırken, inşaat ruhsatları da söz konusu dönemde yüzde 8,7 artarak Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. A.A.

Facebook

Youtube