Göçmen Yatırımcılara Green Card İmkanı Veren EB-5 Regional Center Programı Nedir? Nasıl Hareket Edilmeli?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

2008 yılında yaşanan ekonomik krizi atlamaya çalışan Amerikan ekonomisi geliştirdiği ekonomik programlarla hem işsizlik oranını düşürmeye hem de düşük maliyetle istihdam yaratmaya çaba harcıyor. Bunu gerçekleştirmenin en hızlı yollarından biri de yabancı sermaye girişini arttırmak. Yabancı sermaye girişini, Amerika'da çalışma ve yaşama izni tanıyan Green Card uygulamasını devreye sokarak cazip hale getiren Amerikan yönetimi, Amerika genelinde 218 adet Regional Center (Bölgesel Yatırım Merkezi) oluşturdu.


 

2.2 milyar dolarlık yatırım bu bölgelere çekilirken, Göçmen Ofisi bu yılı ilk üç ayında yatırımcılara 2,364 EB-5 vizesi verdi. Yabancı yatırımcılardan toplanan paralarla da oteller, alışveriş merkezleri, rüzgar santralleri yapıldı.
2007 yılında sadece 11 adet olan Bölgesel Yatırım Merkezlerine Kongre'nin verdiği onay bu yıl Eylül ayında sona eriyor.

EB-5 programı sayesinde 40 bin yeni iş istihdam edildiği ifade ediliyor. Ticaret ve göçmenlik konularında hizmet veren Kulen Law Firm şirketi sahibi Avukat Remzi Kulen, Amerika'da yatırım yapmak isteyenlere cazip fırsatlar sunan EB-5 programının cazip olduğu kadar dikkatli olunması gereken bir program olduğunu altını çiziyor. Kulen, ''EB-5 programı Amerika'da yatırım yapmak isteyen ancak mevcut sermayesi ile büyük bir iş kurmaya imkanı olmayanlar için ideal bir iş modeli. Eğer 500 bin dolarınız varsa, çok büyük bir alışveriş merkezini inşaa etmenize imkan yok. Ancak sizin gibi 500 bin doları olan 100 kişi bir araya gelirse, yapılacak bu alışveriş merkezinin yüzde 1'ine sahip olma ve büyük bir yatırım yapma imkanınız oluyor,'' diye konuşuyor.

NJ NETS'IN YENI SAHASINI YABANCI YATIRIMCILAR YAPIYOR

Nitekim, New York'ta yapımı devam eden Atlantic Yard Projesi'nin yatırımcısı Forest City Ratner Cos. şirketi ihtiyaç duyduğu 1.4 milyar doların 228 milyon dolarını yabancı yatırımcılardan sağladı. Proje kapsamında New Jersey Nets basketbol takımının oynayacağı Barclays Center'ın altyapı hizmetleri, metro girişi, park alanları buradan gelen parayla yapılacak. Plan çerçevesinde 6430 konut, 247 bin square feet alışveriş merkezi yapılacak.
456 yabancı yatırımcının para koyduğu bu proje New York City Regional Center vasıtasıyla gerçekleştirildi. New York'ta benzeri yapıda 10 bölgesel yatırım merkezi bulunuyor ve hepsi farklı projeler yürütmek üzere faaliyet gösteriyor. ABD'de faaliyet gösteren tüm Bölgesel Yatırım Merkezlerini bu likte bulabilirsiniz.


EB-5 programı anne-baba ve 21 yaşın altındaki aile üyelerine green card imkanı tanıyor. Başvuru sahiplerinden gelişmemiş bölgelerde ve işsizliğin yüksek olduğu yerlerde her 500 bin dolarlık yatırım için 10 kişiye istihdam sağlanma garantisi isteniyor. Diğer bölgelerde ise bu rakam 1 milyon dolar. Eğer iki yıllık süre zarfında Amerikan Göçmen Ofisi istihdam olayında bir gelişme olmadığına karar verirse, yatırımcı green card'ı yenileyemiyor.
Avukat Kulen, Türkiye'de bu programdan yararlanan girişimcilerin olduğunu altını çiziyor. Amerikan Göçmen Ofisi verilerine göre yabancı yatırımcıların yüzde 42'si sürekli vize alırken, Göçmen ofisi yatırımcıların yatırdıkları paranın karşılığını alıp alamadıkları takip etmiyor.


EB-5 programı dönem dönem para yatıranların davalarıyla da karşı karşıya gelebiliyor. 3 Çinli yatırımcı, San Bruno, California'da Çin restoranı açma vaadiyle EB-5 programına dahil olduklarını ve 3 milyon dolar zarar ettikleri gerekçesiyle yatırımı yapan şirkete dava açtı. Restoran açılmadığı gibi herhangi bir bina yapımı da söz konusu olmadı.


Avukat Kulen, yatırımcıların bu tür risklerle karşılaşmamaları için mutlaka   işi bilen bir hukuk danışmanı ile çalışmalarını tavsiye ediyor. Kulen, programı kötüye kullananların mutlaka olacağını ancak Amerika'da hem yatırımcı olarak bulunmak hem de ailesine yasal bir güvence sağlamak isteyenler için güzel bir fırsat olduğunun altını çiziyor.

EB-5 programında 1 milyon dolarlık yatırım karşılığı green card alma şartını işsizliğin yüksek olduğu yerlerde 500 bin dolara düşürüldüğüne ve iki yıllık süre zarfında istihdamın yapılıp yapılmadığına dikkat edildiğini söyleyen Kulen, ''Buraya yapılan yatırımlar aynı zamanda göçmenlik ofisinden onay alınmasını da gerektiriyor. Dolayısıyla prosedür göçmen ofisi ile paralel yürütülüyor. Bu bölgelerdeki yatırımları profesyonel yöneticiler yürütüyor. Burdaki şirketlere siz yatırdığınız para ölçütünde ortak oluyorsunuz. Benim gordugum kadari ile hedef kitlesi kendilerine veya cogunlukla çocuklarına bir gelecek sağlamak isteyen, yeterli bir birikimi olmuş kişiler,'' diye konuşuyor.
Yatirimin $500,000 seviyesine ulasmadigi durumlarda E-2 yatirimci vizesinin en cok kullanilan yontem oldugunu belirten Kulen, yatirimin kaynaginin kolaylikla ispat edilebildigi durumlarda E-2 opsiyonunun hala en gecerli opsiyon oldugunu belirtiyor. E-2 yatirimlarinda EB-5 kategorisindeki gibi belirli bir limitin ustunde para miktari yatirilmasi sart kosulmuyor.
 

START-UP AMERICA
Kulen yatırımcıların ilgisini çekebilecek bir başka proje olarak Start-up America'yı örnek veriyor. Proje, Amerika'da girişimcileri desteklemek, küçük yatırımcılara ilham vermek için Beyaz Saray tarafından bizzat Başkan Obama'nın girişimi ile başlatıldı. 31 Ocak 2011'de başlatılan Start-up America, daha önce başlatılan ancak daha fazla ilgi çekmek için yatırım limiti 250 bin dolara kadar düşürülen küçük işletmeleri güçlendirme, ticareti arttırma adına uygulanan bir program.

Bu program tamamen yurt dışından yatırımcı getirmek üzere kurulu bir sistem değil. Yatırım tutarının bir kisminin ABD içinden bulunmasını da teşvik ediyor.

Kulen, gerek EB-5 gerekse Start-up America programlarının Amerika'da ticari girişimde bulunmak, yatırım yapmak için uygun bir zaman diliminde hayata geçirildiğini vurguluyor. Maliyetlerin düştüğü, teşviklerin arttığı bir dönemde yatırımcıların daha fazla fırsatla karşılaşabileceği düşüncesinde.
 
KULEN LAW FIRM GÖÇMEN HUKUKUNDAN SONRA TİCARİ ALANDA DA HİZMET VERİYOR
Kulen Law Firm, Remzi Guvenc Kulen'in öncülüğünde konusunda uzman avukatlarla göçmenlik ve ticaret hukuku konularına servis sunuyor.

KULEN LAW FIRM'E ULAŞMAK İÇİN
363 Seventh Avenue Ste 400
New York, NY 10001
Tel: 212 904 1506
Fax: 877 382 2237
email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 

Facebook

Youtube