Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu’nun Yönetiminde 3. Türk Sanayici

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Bursa merkezli Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya, Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünü dünyanın en büyük federasyonlarından biri olan Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu’nda (IAF) temsil edecek. Dünyaca ünlü markalara üretim yapan Yeşim Tekstil’in CEO’su Şankaya, IAF–International Apparel Federation yönetim kuruluna seçildi.


5-7 Ekim tarihleri arasında Hong Kong’da yapılacak olan 26. Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu’nun toplantısından itibaren bu görevi yürütecek olan Şankaya iki yıl boyunca, Türk hazır giyim sektörünü uluslararası boyutta temsil edecek. Şankaya, 1976 yılında Amerikalı, Avrupalı ve Japonyalı bir grup hazır giyim sanayicisi tarafından kurulan ve halen dünyanın en büyük federasyonlarından biri olan IAF’ta daha önceki yıllarda başkanlık yapan Hasan Arat ve Umut Oran’dan sonra yönetim kurulunda Türkiye’yi temsil edecek 3. Türk sanayici olacak.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı ve aynı zamanda UİB Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevlerini de yürüten Şankaya Ekim ayında Hong Kong’da yapılacak olan 26. Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu toplantısının konuşmacılarından da biri olacak.


“Yeşim Tekstil olarak bugüne kadar ‘Dünya için üretiyoruz’ sloganıyla dünya markaları için üretim yaparak, uluslararası arenada ülkemizi temsil ettik. IAF’ta aldığım bu yeni görevle bundan böyle tüm Türk hazır giyim sektörünü temsil etmekten büyük gurur duyuyorum” diyen Şenol Şankaya sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye hazır giyimde dünyanın en büyük 3. tedarikçi ülkesi olarak uluslararası arenada tekstil ve hazır giyim alanında karar verici bir noktadadır. Ülkemiz aynı zamanda IAF, ITMF, EURATEX gibi sektörümüzü temsil eden uluslararası organizasyonlarda global bir oyuncu olarak yerini almış bu konuda liderliğe oynayan ülkelerden biridir. Üretim kapasitesi ve dünyadaki toplam hazır giyim ihracatındaki %4.1 payı ile önemli bir oyuncu olan Türkiye’yi küresel arenada ve IAF’ta en iyi şekilde temsil etmek en büyük hedefim. Bu doğrultuda toplantılarda edindiğim bilgileri de buradaki meslekdaşlarımla paylaşarak Türkiye’nin hazır giyim sektöründeki rekabet gücünü artırmak için üzerime düşenleri yapacağım.” Dünya genelinde bir çok ülkeden üyesi olan IAF, hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren firmalara yön vermek ve bilgilendirmek amacıyla çeşitli kongreler, toplantılar düzenleyerek, sektörel raporlar yayınlıyor. Hazır giyim sektörü için dünya çapında önemli bir bilgi ağını da oluşturan IAF, üyelerinin sektörel konulardaki tüm gelişmeleri takip edebilmesi ve benchmark yapabilmesi için de ortamlar yaratıyor. Yılda iki kere toplanan yönetim kurulunun dünya genelinde 40 üyesi bulunuyor.


Facebook

Youtube