×

Warning

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/turkavenue/public_html/images/Sinan

×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Sinan

Coca Cola'ya Vitamin Katan İsim

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Sinan AltunDünyadaki enerji ve vitaminli içecekler pazarının önemini erken kavrayan Coca Cola,  isim yapmış bir şirketi alma stratejisini seçti. Glaceau, Coca Cola’nın stratejisine uygun bir şirketti. Klasik gazlı içecek segmentinden vitaminli içeceklere atılan adım, dev şirkete 4.1 milyar dolara mal oldu. Coca Cola’nın merkezi  Atlanta’ya dünya genelinde 600 aday arasından seçilerek meyve sularından sorumlu Commercial, Customer and Field Marketing Director olarak atanan Sinan Altun da, Glaceau ile yapılan satınalma sürecinde ekipte yer aldı. Önceleri sadece ABD içinde bir marka olan Glaceau, Coca Cola’ya geçtikten sonra Altun, Amerika dışındaki pazarlara açılmak için kurulan takımda ‘Global Ticari Direktor’ olarak yer aldı. Altun, kariyerini, krizin içecek sektörüne etkisini  anlattı:

Coca Cola'daki kariyeriniz ne zaman ve nasıl başladı? Geçtiğimiz yapılan 4.1 milyar dolarlık Glaceau deal'inde sizin isminiz de bu satınalmanın mimarı olarak geçti. Asırlık bir şirketin stratejisinde köklü bir değişiklik sayılabilecek bu girişimin bir parçası olmak nasıl bir duygu?
Coca-Cola’daki kariyerim 1997 yılının Kasım ayında İstanbul merkezli Kafkasya ve Orta Asya’dan sorumlu Fanta ve Bonaqua Ürün Müdürü olarak başladı. Daha sonraki yıllarda Belçika-Luxemburg bölgesi, Türkiye bölgesi, Güney Avrasya bölgesinde Ürün Müdürlüğünden Pazarlama Direktörlüğüne kadar değişik görevlerde bulundum, 2005 yılının Kasım ayında global olarak geleceğin pazarlama liderlerinin yetiştirileceği bir takıma 600’den fazla aday arasından seçildim ve Atlanta’ya meyve sularından sorumlu Global Pazarlama Müdürü olarak tayin oldum.

Geçen yıl şirketimizin Glaceau şirketini satın almasından sonra Amerika dışındaki pazarlara açılmak için kurulan takımda ‘Global Ticari Direktör’ olarak yerimi aldım. Bu satın almanın mimarı kesinlikle değilim ama Amerika dışındaki pazarlara açılmakta zevkle ve önemli bir rol oynadığım söylenebilir.

Bu girişim şirketimizin en büyük ve en önemli girişimlerinden biri sayılıyor. Bunun bir parçası olmak, gelecekte geriye dönüp baktığımda bu değişimin, büyümenin ve bu markanın geleceğe taşınmasında önemli bir rol oynadığımı bilmek inanılmaz heyecan veriyor ve tabii ki çok mutlu ediyor.

Vitaminli su ve enerji içecekleri alanında 2007 yılından beri kaydedilen gelişmelerden bahsedebilir misiniz?
Bütün dünyayı saran sağlıklı yaşam trendiyle tüketim davranışları ve alışkanlıkları değişmekte. Vitamin ve mineral katkılı içecekler ve enerji içecekleride bu değişimin içinde en hızlı büyüyen segmentlerden ikisı. Biz pazarlama stratejilerimizle tüketicinin nabzını tutup, onlara daha yakın olup, değişen ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verebiliyoruz. Bugün Coca-Cola şirketinin Coca-Cola’nın yanı sıra 12 adet milyar dolarlık markası var. Meşrubat sektöründe amiral gemisi markalarımızda göstermiş olduğumuz yenilikçilik ve liderliği, vitamin ve mineral katkılı ve enerji içecekleri segmentinde de gösteriyoruz.

Mevcut krizin içecek sektörünü nasıl etkilemesini bekliyorsunuz? Bu kapsamda enerji ve vitaminli içeceklerin pazardaki durumu diğer içeceklere göre bir farklılık arz eder mi? (Negatif ya da pozitif anlamda)
Dünyanın içinde bulunduğu krizden gelecek sene içinde çıkmaya başlayacağına inanıyorum. Kriz dönemlerinde insanların tüketim alışkanlıkları – ne zaman, nasıl ve ne kadar tükettikleri değişime uğruyor. Bu dönemde işiniz için önemli olana odaklanmak ve tüketicilerle iletişimi kesmemek daha da önem kazanıyor, Bu kapsamda enerji içecekleri ve vitamin ve mineral katkili içeceklerin içecek endüstrisinin büyümesinde önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum.

Coca-Cola'nın üst düzey yönetiminde yer alan Türk yöneticilerden birisiniz, Fortune 500 içinde CEO'su Türk olan tek şirket aynı zamanda Coca Cola. Çalışmalarınızda yönetim kademesindeki Türk yöneticilerin varlığı size nasıl bir motivasyon sağlıyor?
Son 30 yılda Türkiye çok türbilanslı bir ekonomiden geçti. Burada çok değerli tecrübeler edinildi. Türk yöneticiler gittikleri şirketlerde bu tecrübeleri ve kriz yönetimi, akıllı risk alabilme, hızlı hareket edebilme, çevreye iyi uyum sağlayabilme gibi yeteneklerini çok iyi şekilde değerlendirip uygulayabiliyorlar. Her geçen gün artan bir hızla uluslararası şirketlerin orta ve üst yönetimlerinde daha fazla Türk yöneticiler görmekteyiz. Eminim bu daha da hızla devam edecek ve Türk yöneticiler uluslararası organizasyonlarda gerektiği payı alacaklar..Tabii ki Coca-Cola’daki yönetim kademesindeki Türk yöneticilerin varlığı bana ve eminim hepimize hem ilham kaynağı oluyor hemde motivasyon sağlıyor.

Özgeçmişinizi incelediğimde profesyonel hayatınızın büyük bir kısmı Coca Cola'da geçtiğine şahit oldum. Dünya devi ve dünyanın en bilinen markası olan Coca Cola'da çalışmak size kariyer açısından nasıl bir avantaj sağladı?
Coca-Cola’ya girdiğim ilk günden beri çok değişik kültürlerden oluşan, çok uluslu bir organizasyon yapısında bulundum. Coca-Cola’da çalışmak belkide global bir birey olmamı sağladı. Dünyadaki kültürel farklılıkları anlamamı, farklı kültürlerde, coğrafyalarda çalışabilmeyi becerebilmemi, daha geniş ve derin bir dünya görüşüne sahip olabilmemi, vizyoner olabilmemi, esnek, sonuç odaklı ve girişimci ruhlu bir yönetim tarzı geliştirmemi ve dünyanın birçok yerinde güçlü ilişkiler inşa edebilmemi sağladı.

Bir gün Coca Cola'nın tarihi yazılsa, bu tarihe Sinan Altun'la ilgili nasıl bir not düşülmesini isterdiniz?
Coca-Cola şirketine kalbini ve aklını veren, bitmez bir enerji ile çeşitli markaları ve son yıllarda Glaceau’yu büyüten, dünyaya yayan ve dünya tüketicilerinin yüzlerini güldüren etkili global yöneticilerden biri olarak anılmak isterdim.

365 gününüzün ne kadarı seyahatla geçiyor? Bildigim kadarıyla bir de kızınız var. Ona yeterince zaman ayırabiliyor musunuz?
365 günün yaklaşık yarısı seyahatle geçiyor. Eşim Serfi’de Procter & Gamble’daki görevi nedeniyle oldukça sık seyahat etmekte. Geri kalan yarısını Serfi ve kızım Alara ile dolu dolu geçiriyorum. Alarayla baba kız günlerimiz var. Serfi seyahatte olduğu zamanlarda Alarayla basketbol oynuyoruz, yüzüyoruz, film seyrediyoruz, sevdiği oyunları oynuyoruz. Ayrıca her yıl tatillerimi tamamiyle kullanmaya özen gösteriyorum. Muhakkak ailece bir hafta kış ve iki hafta yaz tatili yapıp birlikte kısa zamanda çok kaliteli zaman geçiriyoruz.

Türkiye gündemini takip etme şansınız oluyor mu, bir gün Türkiye'de kendi işinizi kuracak olsanız, içecek sektörünü düşünür müsünüz?
Türkiye gündemini mümkün olduğunca yakından takip etmeye çalışıyorum. Cennet bir ülkemiz var, hemen hemen her büyük tatilimizi ailecek ülkemizde geçirerek özlemimizi gidermeye çalışıyoruz. 11 yılı aşkın süredir Coca-Cola şirketindeyim ve başarının temelinin dikkatini başka noktalara dağıtmadan yaptığın ise odaklanmada olduğunu düşünüyorum ve bu yolda ilerliyorum.

Eklemek istedikleriniz?
Amerikadaki türklerin güçlerini birleştirip birbirini destekleyen etkili platformlarda olmalarını arzu ederim. Teşekkürler

COCA COLA’DAKİ TÜRKLER
Fortune 500 şirketleri arasında CEO’su Türk olan tek şirket Coca Cola’da Muhtar Kent 1 Temmuz 2008’den itibaren CEO olarak görev yapıyor. Coca-Cola’nın dünyadaki 5 önemli bölge yönetiminden biri İstanbul’da bulunuyor. Coca-Cola’da en az 20 tane üst düzey yönetici Türk görev yapıyor.

Ahmet Bozer İstanbul’dan 93 ülkeyi kapsayan Eurasia Bölgesi’ni yönetiyor. The Coca-Cola Company’de görev yapan diğer Türkler ve görevleri ise şöyle:

Umut Özaydınlı (The Coca-Cola Company Global Müzik Pazarlama Yönetmeni), Ali Nejat İpekçi (Glaceau Global Ticari Pazarlama ekibinde), Alev Gökçe (Yeni Ürün Geliştirme Bölüm Direktörü), Pınar Zaimoğlu (Global Pazarlama Bölümü Finansal Analist),  Tebessüm Welch (Mali Araştırma Yönetmeni), Güran Yet (Global Planlama Bölümü Finans Direktörü), Berna Kaçan (Etik ve Yasalara Uyum birimi yöneticisi), Gözde Çöklü (Proje Müdürü), Arzu Küpçüoğlu (Proje Müdürü), Sevilay Alan Bouwer (Şirket Birleşmeleri)

Sinan Altun'un diğer resimleri için tıklayın.
{gallery}Sinan{/gallery}

Facebook

Youtube