×

Warning

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/turkavenue/public_html/images/Moshe

×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Moshe

Şimdi Gelini Öpebilirsiniz!

User Rating: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive
 
Şans yaver giderse önce pırıl pırıl bir pırlanta yüzükle evlenme teklifi gelir… Sonra bütün kız arkadaşlarınız teklifin nerede, nasıl ve ne zaman geldiğini öğrenmek için sizi ölümüne sorgular. Planlama- Bu iş gerçekten gelin dergilerinin, reality show’ların ve ne nasıl yapılır kitaplarının sizi inandırdığı kadar romantik bir deneyim mi?
İşin doğrusunu bilmek ister misiniz? Konuyu nasıl ele aldığınıza bağlı. Kendinizi tamamen bu aşk işine adamadan önce. Aşağıdaki bazı sorulara bir göz gezdirin.
Tören nerede olacak? Şatafatlı bir şehir düğününü mü yoksa romantik bir kır düğününü mü tercih edersiniz? Sahilde çıplak ayak bir törene ne dersiniz? Ne giyeceksiniz? Hangi rengi seçeceksiniz? Ve sizce o renk bütün nedimelere uygun olacak mı?

Evet paniklediniz ve evet hakkında karar verilmesi gereken pek çok şey var. Ama sakin olun. Konunun uzmanı, kurtarıcınız sizin için sadece bütün detayları düşünmekle kalmayacak aynı zamanda olasılıkları da göz önünde bulunduracak. Bu yüzüklerin kaybolmamasını garantileyecek, damada doğru yürümeye başlamadan önce sivilcenizi kapatacak, duağınızı düzeltecek ve sizin o koridorda gülen bir yüzle yürümenizi sağlayacak biri.

Hayallerinizin gerçek olmasını sağlayacak biri. Size büyülü, rahat, romantik ve güzelliklerle dolu bir gün geçirtecek biri. “Father of the Bride” filmindeki Martin Short ya da “The Wedding Planner”daki Jennifer Lopez gibi biri. Sinema için yaratılmış o karakterler kadar abartılı. Güzel haber şu: Beyaz ekranda gördüğünüz o sihirli dünyanın birazına siz de sahip olabilirsiniz. Ben sizin için bu kişiyi buldum: Moshe Aelyon… O sizin hayatınıza girer girmez. Bir kez daha prensessiniz.

MEKTEB-İ SULTANİ’DEN
İstanbul’da doğan Aelyon, ilk okul eğitimini Şişli Terakki, orta okul ve Liseyi ise Galatasaray Lisesi’nde yaptı. Orta okul öncesi girdiği baraj sınavlarda ailesi Galatasaray dışında başka bir okula gitmesini istese de o tercihini Galatasaray’dan yana kullandı. Türkiye’nin değişik köşelerinden gelmiş halk çocuklarının gittiği bir okulda okumanın büyük avantajını gördüğü inancında. Sınıf arkadaşları arasında doktorlar, avukatlar, pek çok değişik kurumda çalışanlar var. Televziyoncu, aktör ve ünlü sunucu Okan Bayülgen onlardan biri.

İtalya’da sanat ve moda okumak hayallerini süslerken, ailesinin karşı çıkmasıyla öylesine girdiği üniversite sınavında İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü’nü kazandı. Moda okuma hayalini bir süre ertelemek zorunda kaldı. 1980’lı yılların karışık siyasal atmosferinde kısa süre devam ettiği okuldan çok da verim alamadı (Beyazit kahvelerinde okey oynamayı öğrenmenin dışında!) ve 1983’te Los Angeles’a geldi.

Santa Barbara ve Los Angeles’ta tekstil, moda ve pazarlama eğitimi gördü. 1986’de Türkiye’ye dönüp kendi deyimiyle “sultanlara layık” bir düğünle evlendi ve eşiyle birlikte görkemli düğünün ardından işsiz olarak ABD’ye geri geldi!
(Hikayenin burasında Aelyon oturduğumuz Starbucks’ta anahtarlarını kaybettiğini farkedince kısa süreli bir panik yaşanıyor. Ancak anahtarlar daha sonra lavaboda unuttuğu anlaşılınca röportajın devamı için rahat bir nefes alıyoruz.)

DERİ İLE BAŞLAYAN KARİYER
İlk iş tecrübesini deri işiyle uğraşan Troy International isminde bir Türk şirketinde yaşadı. Pazarlama elemanı olarak girdiği şirkette müdür oldu. Büyümeye açık bir şirket olmadığı halde New York, San Fransisco, Chicago ve Dallas pazarlarına açtı. Dört mağaza açarak kendi perakende zincirini yarattı. O yılların ünlü filmi Top Gun sayesinde deri satışlarında patlama yaptıklarını söyleyen Aelyon, beş yıl süreyle çalıştığı Troy’dan ayrılarak Geomo Fashions isimli aksesuar firmasini kurup ağırlıkla Türkiye’de Gön Deri firmasına geçti. Ayrılış nedenini ise işin sanattan çok ticarete dönüştüğünü söylüyor ve ekliyor: “Pilim bitmişti.”

Yeni iş yerinden sekiz yıl tutkulu bir çalışmanın peşine düştü. İçinde ukde olmasının da etkisiyle olsa gerek hala anlatırken gözlerinin içi parlıyor. Gön Deri’nin kemer ve diğer aksesuar ürünlerini ABD’de pazarlamaya başladı. Kendi markalarını yaratma fikrini geliştirdi. Fason olarak geleceklerinin olmadığını gördü ancak marka yaratma hayali gerçekleşmedi. “Kariyerimi bıçak gibi kestim ve yeni bir başlangıç yaptım” diyen Aelyon, başlangıcı da Los Angeles’tan Connecticut’a taşınarak gerçekleştirdi.

MİSAFİRLER TEŞVİK ETTİ 

Aelyon sadece düğünlere değil NBC televizyonundan New York Borsası’na, Hillary Clinton’dan David Rockfeller’e pek çok kişinin davetiye organizasyonlarına imza atan bir isim. Yaşadığı Westport, Connecticut’ta organizasyon işlerine başlaması ise evine gelen misafirleri büyüleyen davetlere imza atmasıyla başladı. Aelyon’a “Neden bunu profesyonel olarak yapmıyorsun?” sorusu  sık sorulur olunca, bir danışmanlık şirketi altında “event planner/creative consultant” olarak iş dünyasına atıldı.

Tesadüf öyle ki, Amerikan günlük yaşamına yaptığı dizayn ve tasarımlarla büyük etki yapan Martha Stewart’ın ünü de Aelyon’un yaşadığı Connecticut’taki kasabadan tüm ABD’ye yayıldı. Yemek pişirmeyi ve yemeyi çok seven Aelyon, başta Wesport’ta bir cafe açmayı düşünse de, hizmeti perakende yerine toptan vermesinin daha mantıklı olacağı tavsiye edilince danışman olarak profesyonel kariyerine devam kararı aldı. Mosaic ismiyle kurduğu şirkette çevreden gelen davetiyelerin organizasyonun üstlendi. İsminin yayılmasında Fortune 500’de yer alan şirketlerin davetlerini organize etmesinin büyük etkisi oldu. Şirketlerin CEO’larını katıldığı davetlerde dikkat çeken Aelyon, katılımcılara farklı olduklarını hissettirmek için bütün detaylara önem verdiğini söylüyor.

MARTA STEWART DA KONUĞUYDU
İşlerin gelişmesiyle her türlü müşteriye açık oldukları halde, bütçesi sınırsız olan müşterilere hizmet verme kararı aldı. Yılda 80 parti ile işe başladığında bunu 40’a düşürüp daha seçici davranma yolunu seçti. Tabii davetler sırasında üst düzey insanlarla tanışmak da işinin gelişmesinde ve seçiciliğinde önemli bir faktör oldu.

Dört yıl kadar önce de Mosaic olan şirketin ismini, kendi ismiyle özdeşleştirdi: Moshe Aelyon Studio.
“İşi aldığımız günden davetin gerçekleştiği ana kadar her şeyin mükemmel olmasına özen gösteriyoruz” diyen Aelyon’un stüdyosunda beş kişi çalışıyor. Aldıkları işlerin hazırlık evreleri ise üç ay ile bir yıl arasında değişiyor. Nisan – Mayıs ya da Eylül – Ekim gibi aylar en yoğun oldukları dönemler.

Rockefeller Ailesi’nin kurduğu vakıflarından biri olan Venrock Assosiaciton her iki yılda bir 200 firmanın CEO’sunu biraraya getirdiği seminer ve eğlence gecesinin planını yapan Aelyon,  Pepsi’nin ABD’nin doğu yakasındaki tüm organizasyonlarını üstlenmek için görüşmeler yapıyor.

Davetini organize ettiği ünlüler ve kurumlar arasında Miramax, finans devi Prudential Corporation, dünyanın önde gelen informasyon teknolojileri şirketi The Gartner Group, giyim markası Eileen Fischer, Avon Gogus Kanser Vakfi, aktör Paul Newman ve işkadını Martha Stewart gibi isimler de var.

“Bir guru olarak Stewart yaptıklarınızı beğendi mi?” sorusuna, “Beğendi. Çizgimiz yakın. İlham aldığım, saydigim  ve takip ettiğim birisi” diye cevap veriyor. Aelyon’un gerçekleştirdiği organizasyonların maliyeti ise 50 ile 500 bin dolar arasında değişiyor.

YEMEK KİTABI
Aelyon’un üzerinde çalıştığı değişik projeleri var. Mesela bunlardan biri Türk yemeklerini Amerikalılar’a kolay ve basit şekilde yapıp sunumlarını anlatan İngilizce bir yemek kitabı hazırlamak. “Bir Amerikalı için kıymalı patlıcan dolması yapmanın zorluğunu tahmin edemezsiniz” diyor. Türk yemekleri tarif eden kitapların da çok komplike ve az görselli olduğunu düşünüyor. 

Ayrıca gıda ürünlerini tarladan masaya direkt ulaştırma amacı güden New York merkezli bir şirket için kreatif direktörlük yapıyor. Görevleri arasında imaj ve marka yaratımı, televizyon reklamları, paketleme ve sunum gibi detaylar ön sırada geliyor. Bu projeyi tamamlayan Aelyon şimdide Boston ve Connecticut merkezli bir mutfak tanıtım firmasına kreatif danışmanlık yapıyor. Amaç bu 3 jenerasyon aile işinin imajını ve markasını elden geçirmek...

Son yıllarda müşterilerinden gelen içmimari ile ilgili taleplere cevap vermek için de 2005 Eylül’ünden itibaren Studio İç Mimari danışmanlık hizmeti veriyor. Aelyon iki çocuk babası. Kızı iç mimar olma eğiliminde, oğlu ise babasının çok ilgi alanı dışında olmasına rağmen bir futbol hastası. Hatta oynadığı takımın eyalet genelinde başarılara imza atmasında etkili olmuş. Okul yıllarında basketbol ve voleybolla ilgilense de oğlu sayesinde artık o da bir futbol tutkunu.

Moda tasarımı yaptığı yıllarda Calvin Klein ve Ralph Lauren gibi pek çok büyük markaya kreatif özel tasarımlar yapan Aelyon, değişik televizyon kanallarına konuk olarak davet ediliyor. Ulusal ve yerel basında hakkında çıkan haber, ropörtajları ve fotoğrafları ise abartısız bir ansiklobedi cildi kalınlığındaki dosyada saklıyor.

Gelecekten beklentilerini sorduğumuzda çok samimi bir eda ile “ Sağlık ve mutluluğun takibinde tek amaç
yaratıcı olup dünyaya bir şeyler katabilmek” diyor.

Moshe Aelyon'un diğer resimleri için tıklayın.
{gallery}Moshe{/gallery}

Facebook

Youtube