×

Warning

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/turkavenue/public_html/images/YildizY

×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/YildizY

Luca Luca: Yıldız’ın Parladığı An

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Yıldız Yuksek BlackstoneAvusturyalı ünlü yazar Stefan Zweig kaleme aldığı Yıldızın Parladığı Anlar kitabında Fatih Sultan Mehmet, Händel, Dostoyevski, Tolstoy ve Lenin gibi dünya tarihine geçmiş 12 önemli ismin tarihte oynadıkları büyük rolleri kısa süreliğini de olsa kaderlerinde etkili olan anlara bağlar. İstanbul’u fetheden Fatih’in yıldızının parladığı anı, askerlerin surları aşmasına imkan tanıyan Kerkaporta kapısının açık unutulması olarak açıklar. Her insanın hayatında mutlaka yıldızın parladığı bir an vardır. Tıpkı Yıldız Yüksek Blackstone’un hayatında olduğu gibi. 

Yıldız BlackstoneAlsancak, İzmir doğumlu olan Yıldız Yüksek Blackstone İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nden mezun oldu. Rüyalarını süsleyen ABD’de yaşama isteği üniversite sonrası master eğitimiyle birlikte gerçekleşti. New York’taki Fashion Institute of Technology’de moda üzerine eğitim gördü. Mezun olduktan sonra da bir süre iş aradı. Umduğu gibi bir iş bulamayınca da Türkiye’de ünlü İtalyan markası Benetton’ın İzmir’in  temsiciliğini alan ailesinin yanına dönme kararı aldı. Evini topladı, eşyalarını sattı. Uçak biletini aldı. Resumesini gönderdiği Leslie Fey şirketinden uçağının olduğu gün görüşmeye çağrıldı. Görüşmede, “Bugün uçağım var bana kararınızı iki saat içinde bildirebilir misiniz” demeyi de ihmal etmedi. İşe kabul edildi, Türkiye’ye dönmeyi erteledi.

Geri dönüş biletini yakması Luca Luca için yıldızın parladığı andı. Verdiği karar, bugün ABD’nin üç eyaletinde dört mağazada yüksek gelir grubuna ait bayan giyim ve aksesuarları ile dikkat çeken Luca Luca markasının doğuşuna vesile oldu.

LUCA ORLANDİ İLE TANIŞMA

Yıldız Yüksek’in moda dünyasındaki kariyeri Leslie Fey’de desinatör olarak başladı. Zaten annesi de ABD’ye eğitime gelirken, “Türkiye’ye çizim yapmayı öğrenmeden gelme” diye tembihlemişti. “Anne sözü dinlemenin faydasını gördüm” diyor.

Yaklaşık üç aylık deneyimden sonra Madison Avenue’de satış elemanı arayan bayan giyim mağazası Eli Tahari’ye geçti. Gösterdiği satış performansı Eli Tahari mağazasına komşu olan Versace’nin dikkatini çekti. Transfer teklif aldı. Versace’de satış elemanı olarak geçtikten sonra film yıldızları, rock sanatçıları gibi pek çok seçkin müşteriye satış yaptı. Yaklaşık üç yıl çalıştıktan sonra artık kariyerinde Versace içinde daha fazla ileri gidemeyeceğini düşündü. Bu sırada ailesi Türkiye’deki işlerini genişletti. Türkiye’nin önde gelen markalarından Beymen’in İzmir temsilciliğini aldı. Pek çok arkadaşı Türkiye’ye dönmüştü ve Blackstone da Türkiye’ye dönüş hazırlıklarına başladı. Ailesine yardımcı olma düşüncesiyle üç ay sonrasına dönüş için planlarını yaptığı sırada, bir arkadaşının vasıtasıyla İtalyan modacı Luca Orlandi’yle tanıştı.
Orlandi Ailesi İtalya’nın tekstil işiyle uğraşan köklü ailelerinden biri ve ürettiği kumaşlarıyla ün salmış bir markaydı. Aile üretim alanındaki başarısını satış ve marka anlanında da ispatlamak için ailenin üçüncü kuşak ferdi Luca Orlandi 1990’lı yılların başında ABD pazarına açılmak istiyordu. Orlandi Blackstone’a Amerikan hayalini, “2000’li yılların Channel’i olmak istiyorum” diye anlattı. Operasyonun başına geçip ABD çapında bir bayan giyim markası yaratmayı teklif etti. Blackstone Versace’deki kariyerine son verip Luca Luca’nın başına yönetim kurulu başkanı olarak geçti. İlk Luca Luca mağazası Madison Avenue’de 78. Cadde’de 1992 yılında açıldı. Luca Orlandi mağazada satılan tüm ürünlerin dizaynını yaparken satış, pazarlama ve diğer tüm işler Blackstone’a bağlandı. İlk mağazada büyük bir azimle yola koyulan Blackstone, satış rekoru kırdı. İlk mağazanın satış görevlisi, mağaza müdürü, kısacası herşeyiydi. 100 metrekare büyüklüğü bir mağazada yılda 1 milyon doları aşkın satış yapmayı başardı.

ZİNCİRİN HALKALARI ARTIYOR
Luca Luca’nın New York dışındaki ilk mağazası 1993 yılında Chicago’da Oak Street’te açıldı. Markanın amiral gemisi durumundaki mağazası ise yine Madison Avenue’de 62. Cadde’de 1996 yılında faaliyete geçti. (Binanın sahibi olan Luca Luca bu mağazanın yerini ünlü Fransız markası Hermes’e sattı)
Luca Luca’yı Yüksek gelir grubuna hitap eden bir marka olarak en gözde şehir merkezlerini seçme zorunluluğu Luca Luca’nın Florida’ya açılması da kaçınılmazdı. Florida’da Bal Harbour, Palm Beach ve Coral Gables’ta üç mağaza açan Blackstone, Dallas ve Houston mağazalarını da zincire ekleyerek ABD genelinde tanınan bir marka olma yolunda adımlarını sağlamlaştırdı. Blackstone sekize ulaşan mağaza sayısını, daha sonra dörde düşürdü. Luca Luca halen New York dışında, Chicago, Palm Beach ve Bal Harbour mağazaları ile faaliyette. Sadece giyim üzerine başlayan koleksiyona son 5 yıldır ayakkabı ve çantayı da ekledi. Luca Luca yurt dışı satış noktalarının arasında Rusya, Duabi ve Türkiye’de Beymen’de var. İtalyan Luca Orlandi, şirketin kontrolünü tamamen Yıldız Blackstone’a bırakırken, 23 Mayıs 2008’de Luca Luca, Miami merkezli Equitium Group tarafından satın alındı. Blacksone şirketin başında aktif olarak göreve devam ederken,

Blackstone, başarılarında Türk müşteri servis kültürünün büyük payı olduğuna inanıyor. Bu yüzdendir ki Luca Luca’nın tüm kilit noktalarında Türk isimler görev yapıyor. Markanın perakende bölümünün başında Blackstone’un kardeşi Aylin Yüksek Brenna bulunuyor. Florida’daki iki mağazasının sorumluluğunu Behire Özbaş,  New York’takini de Gülşah Haydaroğlu ve Silvya Baruh yürütüyor.
13 yıldır Luca Luca’da çalışan kardeş Aylin Yüksek Brenna, şirketin genç patronu ile en uzun süre çalışanlardan. Türkiye’nin en prestijli mağazalarından Beymen’de beş yıl çalıştıktan sonra Luca Luca’nın 62’nci caddede açılan mağazasının açılışına yardıma gelen Brenna, bir daha dönememiş. Ege Üniversitesi Peyzaj Bölümü mezunu olan Aylin Y. Brenna, bir abla ve yönetici olarak şirketinizin başkanını nasıl anlatırsınız sorusuna, “Çok profesyonel akıllı ve sakinliği ile doğru karar veren bir yönetici” diye cevap veriyor. “Profesyonel yaşamla, abla-kardeş ilişkisini oturtmak dört yılımızı aldı,” diyen Aylin Y. Brenna, “Avantaj gibi görünse de Luca Luca’da her zaman herkesten fazla çalışmak zorundayım çünkü ablam şirketin başında” diye konuşuyor.
Luca Luca’da 2001 yılından beri çalışan ve Florida’daki üç mağazasının sorumluluğunu üstlenen Behire Özbaş Reid, adeta bir aile ortamında çalıştıklarını söylüyor. Yıldız Y. Blackstone ile yolları ilginç şekilde kesişen Reid, sekiz yıl İzmir ve İstanbul’da Beymen mağazasında çalıştı. Beymen’de Aylin Y. Brenna’nın da patronuydu. Kendi mağazasını  açtıktan sonra da Türkiye’de değişik markalara danışmanlık  hizmeti verdi. Evlenip Florida’ya taşınınca Luca Luca ile yolları kesişti. Önce dışardan danışmanlık verdiği mağazalara sonra yönetici olarak atandı. Florida’da Luca Luca’nın en fazla iş yaptığı mağazası Palm Beach’te yer alan mağaza. Reid, Blackstone ile ilgili, “Konusuna hakim ve gerektiğinde part-time çalışan birinin bile rahatlıkla ulaşabileceği kadar işin içinde” diyor. Teknik konularda olduğu kadar şirketin beyin olarak da yönetiminde çok etkisi olduğunu sözlerine ekliyor.  

DÜNYA STARLARI GİYİNİYOR
Üretimi tamamen İtalya’da yapan Luca Luca’nın dünyaca ünlü müşterileri arasında Beyonce, Sharen Stone, Natali Cole, Paris Hilton, Sara Jesica Parker gibi isimler de bulunuyor. Blackstone, zamanla müşterileri ile arkadaş olduklarını, başarılarındaki   etkenlerden birinin de müşterilerinin markaya olan sadakati olduğunu vurguluyor.
2000 yılında müzik sektöründe yayıncılık yapan bir şirketin üst düzey yöneticiliğini yapan Richard Blackstone ile evlenen Yıldız Blackstone, Luca Luca’yı anlatırken adeta gözlerinin içi gülüyor. “Luca Luca benim için ilk aşk gibi” diyor.

LUCA LUCA’NIN YÜKSELİŞ ÖYKÜSÜ
1992- Luca Luca, Luca Orlandi tarafından Madison Avenue 78. Cadde’de kuruldu.
1993- Chicago’da Oak Street’te ikinci mağaza hizmete girdi.
1996- Madison Avenu 62. Cadde’deki halen zincirin amiral gemisi konumundaki mağazası müşterilerine merhaba dedi.
1997- Florida’daki ilk mağaza Bal Harbour’da açıldı.
2000- Florida’daki ikinci mağaza Palm Beach’te, Texas’taki ilk mağaza Dallas’ta hizmete girdi.
2003- Texas’taki ikinci mağaza Houston’da.
2004- Florida’daki üçüncü mağazası Coral Gables’te.
2008- Luca Orlandi, Raul Melgoza’yı kreatif direktör olarak atadı.
2008- Mayıs 2008’de Luca Luca, Miami merkezli Equitium Group tarafından satın alındı.  

YILDIZ Y. BLACKSTONE KİMDİR?

1967’de İzmir’de doğdu. Üniversite yıllarında ABD’ye gelme hayali ailesinin karşı çıkması nedeniyle ertelemek zorunda kaldı. 1987’de master için geldiği rüyalarının ülkesinde New York FIT’de moda ve pazarlama üzerine okudu. Kariyerine Leslie Fay’de stilist olarak başladı. 1990’da Eli Tahari’de satış görevlisi olarak kısa bir süre çalıştı. Daha sonra Gianni Versace’ye transfer olan Blackstone, 1992’de de Luca Luca ile kaderini birleştirdi. 1999 yılında Richard Blackstone ile evlenen Yıldız Yüksek, bir çocuk sahibi.

Yıldız Yüksek Blackstone'un diğer resimleri için tıklayın. (Fotoğraflar: Ayhan Kay)
{gallery}YildizY{/gallery}

Facebook

Youtube