Biçerdöver Alamadı Gıda Devi Oldu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Achim-Aksaray’da çiftçilik yapan Hacı Ömer Aktaş 1970’li yılların başında ekin tarlalarını biçmek için ihtiyaç duyduğu biçerdöveri alma hayaliyle yanıp tutuşuyordu. Biriktirdiği paraları oğlu Ahmet Aktaş’a verip Avrupa’dan biçerdöver almasını istedi. Askerlik görevini yeni tamamlayan Aktaş, parayı alıp Avusturya’nın yolunu tuttu. Salzburg kentinin ışıltılı dünyası başını döndürdü. 3 aya yakın Salzburg’ta kaldı. Paranın üzerine biraz da kendisi koyup biçerdöveri alacaktı ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Para suyunu çekti. Aktaş geri Aksaray’a döndü. “Biçerdöver üç ay içinde gelecek” diyerek babasını geçici süre oyalasa da aradan geçen sürede babası şüphelenmeye başlayınca gerçeği söyledi. Biçeri alamadığı gibi aklı da Avrupa’da kalmıştı. Babasından geri Avrupa’ya gitmek için defalarca izin istedi. Sonunda ikna etti, Almanya’nın Münih şehrinin yolunu tuttu.

Biçerdöver alma hikayesi ile başlayan Avrupa macerasında Ahmet Aktaş, Efe Fırat markası ile Avrupa’nın en tanınmış Türk gıda markalarından birini yarattı. 1973 yılında girdiği gıda piyasasında bugün 150’si Almanya’da olmak üzere toplam 700’e yakın  çalışanı, 1800’e yakın ürün çeşidiyle Avrupa’nın pek çok şehrindeki marketlerin raflarını dolduruyor.

1970’lerde Almanya’da Yunanlıların elinde bulundan gıda pazarının Türklerin eline geçmesinde Ahmet Aktaş öncü rol oynayanlardan biri. “Yunanlılar restoran işine yöneldi, gıda işi bizde kaldı” diyor.

Efe Fırat Feinkost GmbH şirketinin ana merkezi Bremen’in güneydoğusundaki Achim kentinde. 1985’te açılan Bremen ile 1987’de açılan Hamburg şubelerinin başında da Aktaş’ın kardeşleri Seyhan ve Hasan Aktaş görev yapıyor.

“Günde 18 saat çalışıp çok emek harcadık. İlk başladığımız yıllarda çok fazla ürün tedariki zordu. Ambalajlama yetersizdi. Ulaşım imkanları kısıtlıydı ama yılmadık. Üç kardeş sırt sırta verdik ve gece-gündüz çalıştık. Bugünlere geldik” diye konuşuyor.

Peynirden çaya, konserveden zeytine, bakliyattan et ürünlerine kadar 1800 çeşit ürün gamına sahip olan Efe Fırat, Almanya’nın önde gelen 18 market zincirinde de ürünlerini satıyor.

Efe Fırat’ın kurucusu Ahmet Aktaş, ilk şirketini kurduğu yıllarda sadece Türk etnik pazarına değil Avrupa’da yaşayan 400 milyona ulaşmayı hedeflediğini ve bugün bu amacına ulaştığını söylüyor. Efe Fırat’ta şu anda ikinci nesil de işin işinde. İleriye dönük planlar arasında ise kendi ürünlerini satabilecekleri bir market zinciri oluşturabilmek.

Efe Fırat, gıda ürünlerinin teminini Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın değişik ülkelerinden de tedarik ediyor. Türkiye genelinde 18 değişik üretim tesisi Efe Fırat için değişik gıda ürünleri hazırlıyor. Efe Fırat’ın kurucusu aradan geçen yaklaşık 35 yılda markanın ayakta kalmasındaki en önemli faktörün kaliteye önem vermekten geçtiğinin altını çiziyor. “Kendi aileme yedirmediğim ürünü, müşterilerime de sunmam. En kaliteli ürün nerde yetişiyorsa gidip onu almaya ve kullanmaya özen gösteririz” diyor.Facebook

Youtube