İstanbul Doors, Londra’ya 10 Milyon Sterlin Yatırıyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Vogue, Anjelique, Zuma, Kitchenette gibi markaları bünyesinde bulunduran İstanbul Doors, Tom Aikens Group’u alarak girdiği Londra’da iddialı plan yaptı. İstanbul Doors’un ortaklarından Levent Büyükuğur, “Şu anda Londra’da 3 olan restoran sayımızı yıl sonunda 7’ye çıkaracağız. Londra’da toplam 10 milyon sterlin yatırım yapmış olacağız” dedi.İstanbul Doors, 19 marka 37 mekan ve 100 milyon TL’yi aşkın cirosuyla restorancılık işinde yurtdışında da ilgi çekerken, yeme-içme ve eğlence sektörünün kalbi kabul edilen Londra’da iddialı büyüme planları yaptı. Tom Aikens, Tom’s Kitchen ve Tom’s Deli olmak üzere 3 restorana sahip Tom Aikens Group’u satın alarak girdiği Londra’da hem Tom Aikens Group’un markalarıyla, hem de dünyaya yaymayı planladığı Kitchenette ile büyüyecek. İngiltere pazarı için London Doors şirketini kurduklarını vurgulayan İstanbul Doors’un ortaklarından Levent Büyükuğur, “Zuma ortaklığımız nedeniyle Londra iyi bildiğimiz bir yer. Yeni markamız Carlotta’nın kurumsal imaj ve kimlik çalışmalarını yaptırdığımız İngiliz firma Tom Aikens’in arkadaşıydı. Onun önerisiyle buluştuk. London Doors’u kurduk ve Tom’u yüzde 20 hissedar tutarak grubunu satın aldık” dedi.

6 ay kapalı tuttu

2007’de dünyanın en iyi 7’nci restoranı seçilen Tom Aikens’ın yüzü daha fazla heyecan uyandırması için yenilendi. İçmimar Hakan Ezer’in tasarımını üstlendiği restoran yaklaşık 6 ay kapalı kaldı. Doors, yeni dekorasyona 850 bin sterlin harcarken, uzun süre kapalı kalan restoran ekstra 200 bin sterlin maliyet yarattı. Büyükuğur, Londra’da iddialarını göstermek için bütün bu maliyetleri göze alarak mekanın yüzünü yenilediklerini vurguladı.

6 milyon sterlin yatırım

Londra’da ekonomik krizin hissedilmeğine değinen Büyükuğur, iş hedeflerini şöyle anlattı: “İyi restoranlar büyümeye devam ediyor. Gözü kapalı ‘İngiltere’nin her şehrine gireriz’ demiyoruz. Önce Londra! Şu anda 3 restoranımız var. 2012’de bir tane Tom’s Kitchen, 2 tane Tom’s Deli ve bir tane de Kitchenette yani 4 yeni restoran açacağız. Böylece Londra’da 7 restoran sayısına ulaşacağız. 4 restoran için 5.7 milyon sterlin yatırım yapmış olacağız.”

Doors’a şapka çıkardı

Tom Aikens’ın, grubunu daha önce bir fona sattığını, daha sonra İstanbul Doors ile anlaşma yaparken tereddüt yaşadığını anlatan Büyükuğur, “Biz Oakley Capital’den aldık hisselerini. Restoranlarını bebeği gibi görüyor. Bir taraftan da büyütmek istiyor, değer katacak ortaklık istiyor. Bizi tanıyınca tereddüdü kalmadı” dedi. Tom Aikens ise “Bu genç ekibe kanım kaynadı. Restoranlarını görünce başarılarına şapka çıkardım” diye konuştu.

Moskova ve Bakü’de ikinci Kitchenette ve Vogue yolda

MOSKOVA’da franchise kanalıyla açılan Kitchenette’in iyi gittiğini ve ikincisinin açılmak üzere olduğunu anlatan Levent Büyükuğur, “Rusya heyecan verici ve zor bir pazar. Moskova’da ikinci restorandan sonra hedeflerinde St. Petersburg var” diyor. Bakü’deki Kitchenette’in beklenenden fazla ilgi gördüğünü belirten Büyükuğur, “Bakü’de ikinci Kitchenette’i bu yıl açacağız. Vogue için çok yoğun talep var. Onu da bu yıl içinde açmayı planlıyoruz” dedi.

Yemekleri ve aşkları çok konuşulan şef

ŞARAP tüccarı bir ailenin ferdi olarak 1970’te dünyaya gelen Tom Aikens, daha 16 yaşında büyük bir şef olacağının sinyallerini verir. 26 yaşında çalıştığı Pied e Tere’de şef olur ve mekana ikinci Michelin yıldızı kazandırır. Michelin yıldızlı en genç şef unvanını hâlâ koruyor. İngiltere’nin en şöhretli şeflerinden biri olan Tom Aikens 2003 yılında restoranını açar. Televizyonda yemek programları var. Üç kez evlenen ve ikinci eşi aktör Peter Sellers’ın kızı olan Tom Aikens, yemekleri kadar aşklarıyla da çok konuşulan bir şef.

Kapılar Ortadoğu Güney Afrika ve Asya’ya açılacak

AVRUPA’da ekonomik kriz nedeniyle durumun parlak olmadığını belirten Levent Büyükuğur, iş planlarını şöyle aktardı: “Dünyada büyümek için yaptığımız iş planını mümkün olduğunca hayata geçireceğiz. Çok tehlike gördüğümüz şehirlerle ilgili planları erteleyebiliriz. Ortadoğu’da çok fırsat ve talep var ama orada tek başına olmaktansa bir ortakla yer almayı tercih ederiz. Ortadoğu’da Kitchenette’e ilgi çok. Eli kulağında. Orada önemli projeler başlamak üzere. Anjelique için Dubai, Abu Dabi ve İngiltere’den talep var. Değerlendiriyoruz. Güney Afrika’da çok tecrübeli bir grup İstanbul’da Kitchenette’e bayılmış. Ortak olalım 40 tane birden açalım diyor. Singapur’dan bir grup Asya’da önemli her şehre bir tane Tom’s Kitchen açmak için teklif getirdi. Bunun gerçekleşmesi 2013’ü bulur. Almanya, Romanya ve Amerika Miami’den de markalarımıza ilgi var.”

Dünyaya Türk restoranı ile damga vurma planı

İSTANBUL Doors’un kendini Türkiye’de kanıtladığını, hedefinin dünyada kanıtlamak olduğunu vurgulayan Levent Büyükuğur, grubun en büyük hayalini şöyle açıkladı: “The Marmara Oteli’nin en üst katında 15 Nisan’da bir Türk restoranı açıyoruz. Nasıl Nobu, Zuma dünyanın önemli şehirlerinde birer şubeye sahipse biz de bu Türk restoranını bir imza gibi dünyanın önemli şehirlerine açmak istiyoruz. Bu restoran rüştünü ispat ederse dünyaya taşıyacağız.”

(Demet Cengiz Bilgin, Hürriyet)

Facebook

Youtube