Türkmenistan'a 180 Köprü Yaptı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Çimento ve enerjinin yanı sıra inşaat sektöründe de faaliyet gösteren Nata Holding, Türkmenistan’da 180 köprü inşa etti. Türkmenistan’da 2.5 günde bir köprü bitiren Nata Holding iştiraklerinden Net Yapı, bu ülkede yeni bir ihale daha kazandı. Nata Holding Başkanı Namık Tanık, Net Yapı’nın Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ın içinden geçen Karakum Kanalı’na çelik köprü inşa edeceğini söyledi.
Ekim 2012’de tamamlanması öngörülen proje, 23 milyon dolara mal olacak. Net Yapı, şimdiye kadar Türkmenistan’ın 5 ayrı eyaletindeki karayollarında 500 günde toplam maliyeti 287.5 milyon doları bulan  180 adet köprü inşa etti. Serdar kentinde 320 metre uzunluğunda Türkmenistan’ın en uzun köprüsünü de inşa eden Nata Holding’in, Balkan vilayetinin Bereket ve Serhetyaka şehirlerindeki tren garı inşaatı da devam ediyor. Türkmenistan’da geçen yıl 5 milyar dolarlık müteahhitlik yatırımı olduğunu ifade eden Tanık, “Piyasada ‘ödemeler zamanında yapılmıyor’ gibi bazı sözler var. Biz böyle bir sorunla hiç karşılaşmadık. Çok memnunuz. Türkmenistan Cumhurbaşkanı işini zamanında yapan herkesin ödemesinin de zamanında yapılması talimatı vardı. Sanırım bizde bundan nasiplendik” diye konuştu.
Müteahhitlere çağrıda bulundu
Özellikle kurumsallaşmış firmalara Türkmenistan’a gitmeleri için tavsiyede bulunan Tanık, “Korkmasınlar. Geçen yıl 5 milyar dolarlık müteahhitlik hacmimiz vardı. Gidip orada çalışsınlar” dedi. Önümüzdeki aylar için Cezayir ve Nijerya’dan davet aldıklarını kaydeden Tanık, şunları söyledi: “Cezayir’de ya da Nijerya’da şantiye açmayı planlıyoruz. Fizibilite çalışmaları yapıp bu bölgelerden birine girmeyi düşünüyoruz. İç piyasada bir darlık var. Eğitimli, birçok firmamız var. Geçen yıl 150 milyon dolarlık ihracat yapmışız.”

Ankara’da 365 gün kayak yaptıracak

NATA İnşaat Ankara’ya içinde 365 gün kayak yapma keyfini yaşatacak yeni alışveriş merkezi (AVM) projesini de hayata geçirecek. Namık Tanık, “210 milyon dolara yapacağımız projeyle Ankaralılara yılın her günü kayak yaptıracağız” dedi. Ankara-İstanbul yolunda yapılacak proje 33 bin metrekarelik bir alanda hayata geçecek. 400 konutun yer alacağı projede 20 bin metrekarelik bir de eğlence merkezi bulunacak. Tanık, “Kayak merkezinde 130 metrelik pist uzunluğu olacak. Merkezde yüzde 100 karsız ortamda kayak hissi vereceğiz. Yılın 365 günü 40 derece sıcaklıkta bile kayak yapabileceksiniz” diye konuştu.
(Erdinç Çelikkan / Ankara, Hürriyet)

Facebook

Youtube