Hayat Kimya İran’da Temizlik Kağıdı Fabrikasını Tamamlıyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Temizlik ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Hayat Kimya, İran ve Mısır’daki üretim tesislerinin devreye  girmesinin ardından Rusya başta olmak üzere temizlik kağıtları alanında başka ülkelerde de üretim yapmaya hazırlanıyor. Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil, “İran Zencan’da 150 milyon dolar yatırımla kurduğumuz temizlik kağıdı tesisi ağustos ayında faaliyete geçecek. Ardından Mısır’daki çocuk bezi tesisimizin devreye girmesi planlanıyor. Bu yatırımlar tamamlanıp üretime geçildikten sonra yönümüzü Kuzey’e çevireceğiz. Bundan sonraki ilk yatırımımız Rusya’da olacak. Yatırım için Kazan’ı düşünüyoruz. Ancak bu 4-5 seneyi alır” dedi.

Orhan İdil, Hayat Holding’in bu yılı 1 milyar 800 milyon dolar ciro ile kapatacağını belirterek, şunları söyledi: “Temizlik ve tüketim maddeleri sektöründe Bingo, Molped, Papia gibi markalarla yer alan Hayat Kimya olarak, 2011’i 857 milyon dolarlık ciro ile tamamlamayı, 2012’de ise yüzde 24 büyümeyle 1.07 milyar dolarlık ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yıl 200 milyon dolara yakın yurtdışı cirosu bekliyoruz.”

200 bin tona ulaşacak
İran’daki siyasi karışıklıklar dolayısıyla bazı problemler yaşadıklarını, fakat tüm bunları dikkate alarak ilerlediklerini ifade eden İdil, şöyle devam etti: “Hayat Kimya’nın İran’da faaliyete geçecek üretim tesisi de bu ülkedeki en büyük kapasiteli temizlik kağıdı üreticisi olacak. İran fabrikası ile birlikte Hayat Kimya, Ortadoğu ve Balkanların en büyük temizlik kağıdı üretim kapasitesine de sahip olacak. Fabrika 500 yeni istihdam sağlayacak. Bu fabrikada yıllık üretim kapasitesi 60 bin ton. Böylece, tüm fabrikalarımızda yılda 200 bin tonluk üretim kapasitesine sahip olacağız.”

Orhan İdil, “Geçtiğimiz yıllarda marketler zinciri A101’de hisse alımı gündeme gelmiş, ancak süreç sonuçsuz  kalmıştı. Perakende alanında bir yatırım planınız bulunuyor mu?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Türkiye’de değil ama olursa yurtdışında olur. Bu konudaki araştırmalarımıza İran’dan başlayacağız. Temizlik kağıdı tüketim oranının düşük olduğu potansiyel ülkelerde yeni yatırım imkanlarını da araştırmaya devam ediyoruz. Türkiye civarında bir halka oluşturacak şekilde yatırım planlaması yapıyoruz.”

Yüzde 25 pazar payı
Hayat Kimya’nın temizlik kağıdı alanında Türkiye’de yüzde 25 pazar payına sahip olduğunu söyleyen İdil,  şöyle konuştu: ”2011’de 100 milyon dolar yatırımla Kocaeli’nde açtığımız ikinci fabrikamızla temizlik kağıdında yıllık üretim kapasitemizi 140 bin tona yükselttik. Temizlik kağıdı üretiminde istihdamımız 600 kişiye ulaştı.”

Türkiye’de pazar 4 kat büyüme potansiyeline sahip
Hayat Kimya Temizlik Kağıtları Pazarlama Müdürü Aysel Aydın, “Kişi başı temizlik kağıdı tüketiminde Avrupa ortalaması 12 kg olurken, Türkiye’de yaklaşık 3.2 kilogram seviyelerinde. Bu rakam Amerika’da 20 kilogramı bulurken, Afrika’da yalnızca 400 gramda kalıyor. Türkiye’de pazar ortalama yüzde 12 büyüyor. Pazar büyüklüğü ise 219 bin tona ulaşıyor. Avrupa ortalamasına bakıldığında pazarın 876 bin tona ulaştığını görüyoruz. Bu da pazarın 4 kat büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor” dedi. (Hürriyet)

Facebook

Youtube