Türkiye İle Bulgaristan Arasındaki Ticaret %60 Arttı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Türkiye’nin AB’ye açılan kapısı olması, bir çok Türk TIR’ının Avrupa’ya ürün taşırken Bulgaristan topraklarını kullanması ve komşu ülke olması bakımından Bulgaristan, Türkiye için büyük öneme sahip bulunuyor. İki ülke arasında giderek yükselen bir ticaret hacmi bulunmasına rağmen ekonomik ilişkiler istenen seviyede bulunmuyor. Sofya Ticaret Müşaviri Zafer Soylu, Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen basınla çalışma yemeğinde Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ekonomik ilişkileri basın mensupları ile paylaştı.

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ticaretin en zirve noktaya ulaştığı yılın 2008 yılı olduğunu söyleyen Zafer Soylu, 2008 yılında karşılıklı ticaret hacminin 3,2 milyar euro olarak gerçekleştiğini, Bulgaristan’ın Türkiye’ye sattığı ürünlerin miktarının 1,6 milyar euro, Türkiye’nin de Bulgaristan’a sattığı ürünlerin 1,6 milyar euro olduğunu ve dengeli bir ticaret hacmi gerçekleştiğini aktardı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2008’deki krizden sonra yüzde 40 daraldığını, 2009’ da ise 1,7 milyar Euro’ya gerilediğini, 2010’da da bir miktar artış gösterdiğini kaydeden Soylu, 2010 yılında Bulgaristan’ın Türkiye’ye 1,5 milyar euro değerinde ihracat yaptığını, Türkiye’nin ise Bulgaristan’a 1,1 milyar euro değerinde ihracat gerçekleştirdiğini aktardı. Soylu, 2010’da Bulgaristan lehine gerçekleşen ihracatın Türkiye’nin krizden hızla çıkmasından kaynaklandığını dile getirdi.

 
Türkiye’nin Bulgaristan’a sattığı ürünler daha çok son kullanıcıya yönelik ürünlerden oluşurken, Bulgaristan’dan Türkiye’ye satılan ürünler ise son kullanıcıya yönelik değil, daha çok sanayiye girdi olacak hammadde ürünlerden oluşuyor. Bu nedenle iki ülke ekonomilerinin rekabetçi değil, birbirini tamamlayan ekonomiler olduğuna işaret eden Ticaret Müşaviri, bu dengeli ticaretin gelecekte de devam etmesini beklediğini ifade etti.
Bulgaristan’ın Türkiye’ye ihraç ettiği ürünler sıralamasında bakır, bakır ürünleri, işlenmemiş çinko ve işlenmemiş kurşun ilk sıralarda yer alıyor. Bulgaristan, bakır ihracatının yüzde 27’sini, işlenmemiş çinko ihracatının yüzde 37’sini ve işlenmemiş kurşun ihracatının yüzde 50’sini Türkiye’ye gerçekleştiriyor. Bu hammaddelerin ihracatının artması nedeniyle iki ülke arasındaki ticaret hacmi Bulgaristan lehine artış gösterdi.

Verilere göre, Bulgaristan’ın sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya yaptığı ihracatta artış gözlendi. Bulgaristan’ın 2010’da AB’ye gerçekleştirdiği ihracat yüzde 24 artarken, diğer ülkelere yaptığı ihracat ise yüzde 34 arttı. Bulgaristan’ın Türkiye’ye genel ihracatı ise yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşti. Bulgaristan Merkez Bankası verilerine göre, Ocak-Ekim 2010 döneminde Bulgaristan’ın Türkiye’ye ihracat artışı yüzde 60 dolayında gerçekleşti.

Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatı ise geçtiğimiz yıl yüzde 12 oranında yükseldi. Bulgaristan’ın krizden çıkışı daha yavaş olduğu için Türkiye’nin ihracatındaki artışın daha az olduğu kaydediliyor. Ancak verilere göre Bulgaristan’ın krizden ciddi olarak çıkmaya başladığı gözlendiği, Bulgaristan’ın 2010’un dördüncü çeyrekte yüzde 2,1 büyüdüğü kaydedildi. Bulgaristan’ın 2010 yılını yüzde 1 büyüme, 2011 yılını ise yüzde 3-3,5 büyüme ile kapatacağı tahmin ediliyor. Türkiye Ticaret Müşaviri, öngörülen ekonomik büyümelerin gerçekleşmesi durumunda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2008 yılını yakalaması ve hatta aşmasını bekliyor.

KRİZLERE ALIŞIK OLAN TÜRKİYE SON KRİZDEN ÇABUK ÇIKTI
Türkiye’nin 2010’daki büyüme rakamı yüzde 8,9 olarak gerçekleşti. Bu büyümenin nedeninin Türkiye’nin krizlere alışık olması ve pek çok işadamının krizi hissetmemesinden kaynaklandığını dile getiren Soylu, 2001’de dünyada kriz yokken Türkiye’de çok büyük ekonomik kriz yaşandığını, bunun kamu maliyesinin aşırı borçlanmasından kaynaklandığını söyledi. Alışık olduğu için Türkiye’nin krizden çıkışının da hızlı olduğunu, genelde ekonominin yüzde 8,9 büyürken demir-çelik sanayinin yüzde 15 büyüdüğünü kaydeden Soylu, bunun sonucunda Bulgaristan’dan Türkiye’ye demir-çelik sanayi hammaddesi girdisinin arttığını aktardı.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ ÇOK ÖNEMLİ
Basını bilgilendirme amacıyla düzenlenen çalışma yemeğini organize eden Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Bayram, Türk yatırımcıları için Bulgaristan ciddi öneme sahip bir ülke konumunda bulunduğunu açıkladı. Bulgaristan, Türkiye’nin AB’ye açılan kapısı konumunda olması, Türkiye’nin AB’ye sattığı ürünlerin büyük bir kısmının Bulgaristan üzerinden geçmesi önemli özelliklerden bazıları. Yılda yaklaşık 400 bin Türk TIR’ı AB’ye ürün taşırken Bulgaristan üzerinden geçiyor. Bulgaristan’ın transit ülke olması açısından bakıldığında iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

VİZE ENGELİNİN AŞILMASI BULGARİSTAN TURİZMİNİ DAHA DA GELİŞTİRECEK
İkili ilişkilerin gelişmesinin en kolay ve en ucuz yolu turizm. Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre, 2010’da Bulgaristan’ı 4,2 milyon turist ziyaret etti. 7,5 milyon nüfusa sahip Bulgaristan’dan 816 bin kişi Türkiye’ye giderken 74 milyon nüfusa sahip Türkiye’den sadece 26 bin kişi Bulgaristan’a geldi. Sürekli gelişme gösteren Türkiye’den yurt dışına açılanlar bakımından Bulgaristan büyük potansiyele sahip. Soylu, Türkiye’den Bulgaristan’a az sayıda turist gelmesinin Bulgaristan’ın iyi tanınmamasından değil vize engelinden kaynaklandığını, vize engeli kalktığında iki ülke arasında en çok gelişecek alanın turizm sektörü olacağını savundu.

TÜRK YATIRIMCILAR TARIMA DA AĞIRLIK VERDİ
Bulgaristan’daki Türk yatırımları çok farklılık arz ediyor. İki ülke ticaretinin önemli bir kısmını tarım ürünleri oluşturuyor. Tarım ürünleri konusunda Türk üreticilerinin Bulgaristan’a ciddi eğilimi var. Bulgaristan’dan Türkiye’ye çeltik ve yemeklik sıvı yağ gibi tarım ürünleri gidiyor. Türkiye’den AB’ye gıda ürünü ihracatında sıkıntılar yaşandığı için Türk üreticiler Bulgaristan’da tarım üretimine başladı. Plovdiv bölgesinde ciddi çeltik üretimi yapılıyor. Burada üretim yapıp Türkiye’ye gönderiliyor. Yemeklik yağ konusunda sıkıntı çeken Türkiye de sıvı yağın büyük bir kısmını Bulgaristan’dan ithal ediyor. Türkiye’den Bulgaristan’a ise özellikle yaş meyve ve sebze getiriliyor.

ELEKTRİK İTHALARI YAKINDA BAŞLAYACAK
Ticaret Müşaviri, Türkiye’nin yakın zamanda Bulgaristan’dan yeniden elektrik almaya başlayacağını söyledi. İki ülke arasındaki teknik altyapının hazır olduğunu belirten Soylu, Türkiye’nin enerji ihtiyacı olduğunu, Bulgaristan’ın ise enerji fazlası olan bir ülke olduğunu kaydederek çok kısa sürede elektrik ithalatının yeniden başlamasının beklendiğini ifade etti. (Kaynak: www.tbcci.bg)

Facebook

Youtube