Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yakınlarıma gıda ürünü götürebilir miyim?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yaparken gıda ürünü sokmak yasak. Ancak pastırma, sucuk, hamsi özleyen yakınlarınıza illa da gıda ürünü götürmek istiyorsanız, havaalanından çıkış sırasında bavullarınızın aranma riskini göze alıyorsunuz demektir. Ürünler arama sırasında direkt çöpe atıldığı gibi kimsenin işine yaramaz.

Sıvı taşınması konusunda hava yollarının kesin kuralları var ve belli bir büyüklüğün üzerindeki sıvıları kesinlik uçakta yanınıza aldığınız el çantalarınıza almayın. Hava yollarının ağırlık sınırlaması konusundaki hassasiyetini de unutmayın. Gerek Delta, gerek THY iki adet 23’er kilo olmak üzere bavul taşımanıza imkan tanıyor. Delta Airlines ağırlığı ne olursa olsun ikinci bagajınız için 50 dolar ekstra ücret alıyor.

Uçakta yanınıza bunlarında dışında bir tane uçak içindeki kabinlere girebilecek büyüklükte bir çanta ile kişisel eşyalarınızın bulunduğu el çantası bulundurabilirsiniz. Çantanın kabine girip girmediğinden emin olmak için hacminin 56x36x23 cm ölçülerinde olmasına dikkat edin. Uzunluğunun da 115 cm’i geçmemesine özel gösterin. Ağırlığı ise 8 kiloyu geçmemeli.

Eğer business class yolcusu iseniz ya da elit card üyeliğiniz varsa bagaj limitiniz bavul başına her iki havayolunda da 32 kiloya çıkıyor. Yani toplamda 64 kilo bagaj taşıma hakkınız var. Yanınıza ayrıca uçak içi için taşınabilir küçük çanta alabilirsiniz.

Eğer fazladan bir bavulunuz varsa, Delta Airlines fazla bavulunuz için 200 dolar alıyor. 23 kilo limitini geçtiğinizde de 23-32 kilo arası bavul için Delta Airlines’a 150 dolar ödemek zorundasınız. Eğer alışverişin ucunu kaçırmışsanız özellikle Türkiye’ye dönüşte ve bavulunuz 33 ile 45 kilogram arasında ise bu kez 300 dolar ödemek zorundasınız.

THY’de 23 kilogram limitini geçen bavullar için talep ettiği ücret ise 23-32 kilogram arası için 80 dolar. Çocuklu yolcular fazladan bir bavul ve bebek arabası getirebiliyor. THY bunlar için ayrıca bir para talep etmiyor. New York ve Chicago’dan İstanbul’a gidişlerde ise THY’nin limiti aşan bavul için talep ettiği miktar 150 dolar.

Facebook

Youtube