Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl burs bulabilirim?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Amerika’da burs bulma imkanları öğrencinin derslerinden başarısının yanı sıra kişisel yetenek ve performansıyla da yakından ilgilidir. Profesyonel olarak basketbol oynayan ve aynı zamanda eğitimine devam etmek isteyen bir öğrencinin burs bulma şansı, sadece derslerine yoğunlaşmış ama bunun dışında başka bir uğraşı olmayan bir öğrenci için daha yüksek olabilir.

Amerika’da üniversitelerdeki burs imkanlarını araştıran ve öğrencilerin faydalanması için listeleyen şirketler 2300’ün üzerinde kaynaktan yaklaşık 3 milyar dolarlık bir burs imkanını öğrenciler için derlemişler. Siteye bu linkte ulaşıp size uyan burs verebilecek kuruluşlar hakkında bilgi alabilirsiniz. 
http://apps.collegeboard.com/cbsearch_ss/welcome.jsp


Amerika’da üniversite ve kolej masraflarının hayli yüksek olması aynı anda yüzlerce öğrenciye burs vermeyi mümkün kılamamaktadır. Amerika’da bir kolej öğrencisinin yıllık tution / harç tutarı ortalama 26 bin dolar civarındadir. Tabii uluslararası öğrenci kategorisinde okuyan öğrenciler sınıflarındaki Amerikan vatandaşlarına ya da green card sahiplerine göre daha fazla harç ödemek zorundalar.

Bir öğretim yılında sadece harç parası 26 bin dolar civarında olan öğrencilerden 20-25 adet okutmak her Türk organizasyonun altında kalkabileceği bir mali güç değildir.

Türk öğrencilere burs imkanı sağlayan değişik Türk organizasyonları da bulunmakta ancak bunların sağladıkları burs imkanı sınırlı sayıdaki öğrencileri ve sadece belirli bölümleri okuyanları kapsamaktadır.

Mesela New York’ta kurulu American Turkish Society her yıl bir ya da iki öğrenciye ünlü müzik adamı Ahmet Ertegün anısına müzik ile ilgili eğitim için bursa imkanı sağlamaktadır.

Arizona’da yaşayan işadamı Haldun Taşman ve eşi Nihal tarafından desteklenen Arizona State Üniversitesi’ndeki Tashman Fellowship, her yıl iki öğrenciye toplam 30 bin dolarlık burs imkanı tanıyor. Taşman çifti bursu 2004 yılından beri sağlıyor. Taşman çifti ayrıca her yıl Columbia Business School’da bir öğrenciye 2001 yılından beri 35 bin dolarlık burs veriyor. Daha fazla bilgi için Columbia Üniversitesi’nin web sitesinden bilgi alabilirsiniz. http://www4.gsb.columbia.edu/mba/learnmore/tuition/fellowships/tashman

Yine dünyanın en saygın üniversitelerinden New Jersey’deki Princeton Üniversitesi’nde ünlü müzik adamı Ahmet Ertegün’ün babası büyükelçi Münir Ertegün adına öğrencilere burs veren bir fon bulunuyor. 1994 yılında Ahmet Ertegün tarafından kurulan fon, Princeton’da okuyan bir Türk öğrenciye burs imkanı sağlıyor.
(http://www.princeton.edu/pr/catalog/gsa/06/409.htm)

Yine San Francisco’da yaşayan işadamı Cihat Esrefoglu tarafından kurulan
Esrefoglu Scholarship, San Francisco State Universitesi’nde okuyacak Türk öğrencilere burs imkanı tanıyor.

Facebook

Youtube