Amerika’da Üniversiteyi burslu okuyabilir miyim?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul almak için başvuruda bulunduğunuz okulların öğrencilere tanımış olduğu değişik finansal destek (financial aid) programları vardır. Bunlar, federal veya eyelet destekli olabildiği gibi, enstitü ve özel fonların desteklediği programlar da olabilir.

Finansal yardımlar bazen sürekli sağlanan burslar (scholarship), bir proje için tahsis edilmiş  destekler (grants), okul sonrası ödemek üzere verilen krediler (loans) olarak değişik kategorilere ayrılır.

“Scholarship” (burs) adı verilen yardımlarda geri ödeme yoktur. Öğrenci bu yardımları karşılıksız olarak alır.
“Grants” genelde okuldaki öğretim görevlilerine üzerinde çalıştıkları projeleri finans etmesi için özel şirketler tarafından sağlanır. Öğretim görevlileri de bu fonu projede çalıştırdıkları öğrencilere aktarırlar. Direkt başvuru yapılarak elde edilmesi zor bir finansal destek türüdür.

Eğer şartlarınız uygunsa karşılıksız olarak “pel grant” denilen bir yardım imkanından faydalanabilirsiniz. Bu yardımla eğitim için harcadığınız tutarın tamamını değil bir kısmını karşılayabilirsiniz. Ancak başta da dediğimiz gibi bu yardım türüne sizing şartlarınızın uygun olması gerekmektedir.

“Loans” ve “work study” olarak verilen bursları öğrencinin geri ödemesi veya burs verene çalışması esastır.  “Work study” (çalış-oku) türünde ise öğrencinin part time olarak kampüste veya kampüs dışında yardımı sağlayan kuruluş adına çalışması gerekmektedir.
Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük online iş arama sitelerinden biri olan Monster’a ait olan fastweb.com ve finaid.org ile scholarships.com adreslerinden burs araştırması yapabilirsiniz.

Unutmamanız gereken detaylar ise geri ödemek üzere aldığınız burs federal bir borçtur. İflas etseniz dahi aldığınız krediyi ödemek zorundasınız.

Facebook

Youtube