Amerika Birleşik Devletleri'nde hangi dil okulunu seçmeliyim?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Tüm vize proseslerini geçip öğrenci vizenizi aldığınızı düşünelim. İngilizce öğrenmek için hazırsınız. Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’ne nasıl bir dil bilgisi ile geldiğiniz çok önemli. Eğer İngilizce eğitim veren bir üniversite ya da lise mezunu iseniz ihtiyaç duyacağınız şey sizden çok daha az İngilizce bilgisine sahip öğrencilerle aynı sıraları paylaşmayacağınız bir okul seçmeyin. Ancak Türkiye’de öğrendiğiniz İngilizce’de balıklama Amerika’da her işi halledebileceğinizi düşünmeyin.

Yıllar yılı Türkiye’de eğitimini aldığınız “British English” dediğimiz sosyete İngilizcesi diye tabir edilebilecek İngilizce ile Amerikan İngilizcesi arasındaki farkı kavramak için biraz süreye ihtiyacınız olacak. 

Eğer dil eğitimi sonrası master ya da doktora yapmak gibi bir düşünceniz varsa, üniversite veya kolejler bünyesindeki ESL (English as Second Language) programlarınızı seçmenizde fayda var. Hem okulun atmosferini solumak, kolej hayatına uyum sağlamak hem de işi ciddiye alan bir kurum tarafından ciddi bir program çerçevesinde İngilizce öğrenmek sizin için daha faydalı olacaktır. Fiyat olarak normal dil okullarından biraz daha fazla para ödeyebilirsiniz ama kolej havasını solumaya değer. 

İngilizce öğrenmek eğer sizin için bir an önce halledilmesi gereken bir konu ise ve siz sadece okulda zaman harcayarak dil öğrenmek istemiyorsanız, Amerikalı ailelerin yanında kalıp hem dilinizi öğrenmek hem de kültürlerini yakından tanıma imkanına sahipsiniz.

Ciddi bir kurum tarafından İngilizce öğrenmek istiyorsanız, aylık ortalama 700 ile 1000 dolar gibi bir parayı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Dil okulunu seçerken, bu süreçte sizinle aynı dili konuşan çok fazla sayıda Türkün olmadığı yerleri seçmek bir başka önemli husustur. New York ve çevresinde seçeceğiniz dil okullarında pek çok Türkler karşılaşma imkanına sahipsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ne en fazla öğrenci gönderen ilk 10 ülkeden biri olan Türkiye’den, her yıl ortalama 12 bin öğrenciyi eğitim amaçlı ABD’ye geliyor. Yani gittiğiniz her okulda sizin gibi bir öğrenci ile karşılaşma imkanınız yüksek.

Belki size ağır gelecek ama bir altı ay kendi dilinizi fazla kullanmamak, kariyerinizin geleceği açısından size büyük fayda sağlayacaktır.

http://languagestudy.goabroad.com/UnitedStates.cfm Bu linkte ABD genelindeki 153 dil kursunun bilgilerine ulaşabilir, gitmek istediğiniz şehirlerdeki dil kurslarının seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

İngilizce kursları yoğunlaştırılmış haftalık 30 saat, 20 saat veya daha az sürelerde programlara dahil olabilirsiniz. Ayrıca eğer iş İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız, sadece bu alanda yoğunlaşmış kursları seçmenizde fayda var.

F-1 denen öğrenci vizesi ile geliyorsanız haftada mutlaka 20 saat okula gitmek zorundasınız. Sıfırdan İngilizce öğrenen birisi için ihtiyaç duyulan İngilizce öğrenme süresi kişisel çabayla da yakından ilgili olmakla beraber bir ile 1.5 yıl arasında değişir.

Facebook

Youtube