Ticari (b-1) veya Turistik (b-2) vizelerinin özellikleri nelerdir?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

ABD’ye giriş yapan turistlerin büyük bir kısmı B-1 veya B-2 adı verilen geçici turist vizesi ile ülkeye giriş yaparlar. Bu vize türleri ziyaretçilere sadece iş veya turistik amaçlı ziyaret hakkı tanır. İş amaçlı ziyaretlerinizde (B-1) fuar ziyareti, seminer, kongre, görüşme, konferans, yatırım amaçlı inceleme gezisi gibi işinizle ilintili konularda ziyaret gerçekleştirmeniz için verilir. Bu vize ile ABD’de çalışma veya yaşama hakkı kazanmış olmazsınız.

Bu vizeyi alabilmek için kendi ülkenizde bağlantılarınızın güçlü olduğunu, ABD ziyaretinizin sadece sınırlı bir süre için ticari bir bağlantı için olduğunu ispatlamanız gerekir.

B-2 vizesi ise seyahat amaçlı ülkeye gelen turistlere verilir. ABD’ye geliş amaçlarınız arasında aile, arkadaş veya akraba ziyareti, herhangi bir sosyal aktiviteye katılım yer alabilir.

Eğer ABD’de öğrenci olarak bulunmak ve değişik okullarla görüşmeler yapmayı düşünüyorsanız, bu vize başvururken bu niyetinizden konsolosluğa bahsetmeniz gerekmektedir.

Kendi ülkenizden aldığınız vizenin üzerinde, bir, üç, beş veya 10 yıl gibi süreler yazılı olabilir. ABD’de ne kadar süre ile kalacağınıza girişteki görevlinin basacağı mühürde yazan tarih geçerlidir. B-1 vizesi ile uzatma yaparsanız en fazla bir yıl ABD’de kalabilirsiniz.

Türkiye’den B-1 ve B-2 vize türü ile 2008 yılında ABD’ye giriş yapan turist sayısı 47,699 kişiyken, ABD’ye bu vize türleri ile en çok giriş yapanlar Brezilyalılar (385,259), Çinliler (371,714), Hindistanlılar (364,213) olarak sıralanıyor.

Türkiye’de 2006 yılında 36,913, 2007 yılında da 40,388 kişi B-1/B-2 vizesi ile ABD’ye giriş yaptı.

 

Facebook

Youtube