Türkiye’nin 2.2 Milyon Göçmenle Yapamadığı, Kanada’nın 163 Suriyeli’yle Yaptığı PR

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Canada Syrian Refugees 0d31f 6368Birleşmiş Milletler Göçmenler Yüksek Komitesi’nin son verilerine göre 2011 yılından beri Suriye’de devam eden iç savaşta ülkelerini terk edenlerin sayısı 4 milyon 393 bin 831. Yani Amerika’nın Kentucky, Connecticut, Arkansas, Utah, Nevada gibi 25 eyaletin nüfusundan daha fazla sayıda insan Suriye’den ayrıldı. Türkiye, Suriye’ye komşu olmamız sebebiyle de en fazla göçmeni barındıran ülke konumunda. Kasım 2015 itibariyle Türkiye’deki Suriyeli göçmen sayısı 2,2 milyon, 1.1 milyon Lübnan’da, 1.4 milyon Ürdün’de yaşıyor.

Kanada 10 Aralık’tan beri dünya medyasının en flaş Suriyeli göçmenlere kucak açan ülke pozisyonunda. 25 bin göçmene kucak açacağını duyuran Kanada’ya 163 kişiden oluşan ilk göçmen kafilesi 10 Aralık’ta geldi. Göçmenleri Kanada’nın genç ve karizmatik Başbakanı Justin Trudeau karşıladı. Aynı günlerde sosyal medyada Kanadalı bir çocuk korosunun göçmenler için söylediği iddia edilen Peygamber Efendimiz Hz Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göçü sırasında Medineliler tarafından söylenilen “Tala’ al-Badru ‘Alayna” ilahisi ışık hızıyla yayıldı.

Oysa koronun söylediği ilahinin Suriyeli göçmenlerle hiç bir ilgisi yoktu. Ottowa’daki okul korosunun direktörü Robert Filion, BuzzFeed Canada’ya yaptığı açıklamada ilahiyi listeye eklerken aklından Suriyeli göçmenlerin olmadığını açıkladı. Yıllık olarak tatil döneminde verilen konserde her kültür ve dinden parçalar seslendiriliyordu.

Dünyaya olay ‘Kanada Suriyeli göçmenlere kucak açtığı gibi, bir de çocuk korosu tarafından özel ilahi ile hoşgeldiniz denildi,’ diye yansıdı. Tabii Kanada Başbakanı’nın ne kadar yakışıklı olduğu, müslüman ülkeler Suriyeli göçmenlere sırt dönerken Kanada’nın nasıl da bağrına bastığı işlendi.

Kanada’ya gelen 163 kişilik ilk kafileyi organize eden Toronto’daki St. Mary Armenian Apostolic Kilisesi ve Armenian Community Centre gibi kurumlardı. Özel sponsorlar devreye girerek ailelere yardımcı olundu.

10 Aralık’taki ilk kafilenin ardından 28 Aralık’ta dünya televizyonlarında Kanada ile ilgili bir başka flaş haber vardı. Eylül ayında Bodrum’da sahile cesedi vuran ve insanların hafızalarına işlenen 2 yaşındaki Alan Kurdi’nin babası, annesi ve beş kardeşi Vancouver havalimanına indi. Alan Kurdi’nin teyzesi Tima aileye özel olarak sponsor olmuştu. Aile iner inmez Kanada Başbakanı’na teşekkürlerini bildirdi. Kanada halkına kendilerine kucak açtığı için teşekkür etti.
tima kurdi greets her family at vancouver international airport yvr

Tarihi boyunca 1492’de İspanya Kralı’nın gazabından kaçan Yahudiler’den, 1784 ve 1864’te Kırım Savaşı mağdurlarına, 1848’de ülkelerinde bağımsızlık savaşını kaybeden Polonyalı göçmenlerden, 1989’da Saddam’ın kimyasal silahlarından kaçan Iraklı Kürtlere, son olarak da 2.2 milyon Suriyeli göçmeni ağırlayan Türkiye’nin imajı uluslararası kamuoyunda hala DAES’e destek veren ülke konumunda ise burada bir halkla ilişkiler ve pazarlama yanlışı var. ‘’İyilik yap, denize at. Balık bilmezse Hâlik bilir,’’ diyorsak o başka.

Facebook

Youtube