Almanya'da İlk Türk Bakan

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden tarafından Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler Bakanlığı görevine getirilen Aygül Özkan, Almanya'da bakanlık görevine getirilen ilk Türk kökenli politikacı oldu. Aygül Özkan Mart 2008'den bu yana Hamburg eyalet meclisinde milletvekili olarak görev yapıyordu. 
BTEU Başkanı Ahmet Güler,  Türk kökenli politikacı Aygül Özkan Sosyal İşler Bakanlığı görevine getirmesinden ötürü Türk işadamları adına Aşağı Saksonya Başbakanı Wulff`u kutladı.

Güler ; "Almanya göç tarihinde ilk defa bir Türk kökenlinin bakan olması tarihe geçecektir. İkinci tarihsel olay ise, ilk göçmen bakanın bir Türk bayan olmasıdır. Bu gelişme Türk kadınının Avrupa'da geldiği noktayı işaret etmektedir. Dostumuz Aygül Özkan yıllarca Hamburg Türk Serbest Meslek Sahipleri (ATU)'nun Başkanlığını çok başarılı bir şekilde yürüttü. Yüzlerce göçmen genci Özkan'ın başkanlığını yaptığı ATU sayesinde eğitim görme imkanına kavustu, meslek sahibi oldu. Özcan Hamburg Milletvekilliği döneminde çok geniş çalışmalara imza attı," diye konuştu.

Güler devamla; "Özkan`ın Bakan olarak çok başarılı bir çalışma yapacağına, yürekten inaniyor, Avrupalı Türk İşadamları Birliği (BTEU) Yönetim Kurulu ve Türk İşadamları adına kendisini tebrik ediyoruz"  dedi.