Steve Jobs Sonrası İlk Ürünü, iPhone 5 Piyasada

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Apple’ın iPhone 5 etkinliği; daha güçlü, daha hafif ve daha hızlı bir iPhone karşımıza çıkardı. Bu anlamda iPhone 5‘in en büyük yeniliği ekran boyutunun büyümesi oldu ama bunun da herkesi tatmin ettiğini söylemek mümkün değil. Son çeyrekte toplam 17 milyon adet iPad ve şimdiye kadar 400 milyon iOS cihaz satan Apple, iOS 6′nın 19 Eylül’de indirilebileceğini de açıkladı. Diğer yandan iPod Nano ve iPod Touch da yenilendi.
Aşağıdaki resmi tanıtım videosuyla iPhone 5′e biraz daha yakından bakmak mümkün. Beklentilerin ötesine geçen başarı göstergesiyse, cihazların ne kadar sipariş edileceği. Bunun için de en azından 21 Eylül’ü* beklememiz gerekiyor.

 

*iPhone 5, Eylül’ün 28′inde daha fazla ülkede satışta sunulacak, Aralık’ta da 100 ülke ve 240 operatör tarafından satılacak. Yeni iPod Nano ve iPod Touch ise Ekim ayında satışta olacak.

Boyutlar
iPhone 5, iPhone 4′ten yüzde 20 daha hafif, yüzde 18 daha ince. Bu haliyle en ince akıllı telefon olarak tanıtılan iPhone 5, 7.6 mm kalınlığında ve 112 gram ağırlığında ceplere girecek. Ancak yeni iPhone 8.8 mm daha uzun olacak.

Ekran
iPhone 5′in ekranı da iPhone 4′ten daha büyük. iPhone 4′ün ekranı 4 inç büyüklüğünde. Ekran 1136 x 640 piksel ve 326 ppi’lık ‘retina display’ olarak yüksek bir çözünürlük sunuyorYeni uygulamalar 16:9 ekran oranıyla görüntülenecek ekran, aynı zamanda yüzde 44 daha fazla renk doygunluğu sunacak.

Bağlantı
iPhone 5′in bağlantı özelliklerine bakalım. HSPA+, DC-HSDPA ve LTE bağlantı standartları eklenen iPhone 5′in bağlantı hızı kablosuz bağlantıda 150 Mbps’ye mobilde 100 Mbps’ye kadar çıkacak.

İşlemci
iPhone 5′in işlemcisi A6. Yeni işlemci iPhone 4′ten 2 kat daha güçlü ve 2 kat daha fazla grafik işleme yeteneğine sahip.


Uygulamalar
Yeni iPhone 5 ile birlikte birçok Apple uygulaması (Keynote, Pages, Numbers, iPhoto, iMovie, GarageBand) güncel haliyle gelecek.

Pil ve pil bağlantısı
iPhone 5′in yeni piliyle 8 saat 3G konuşmak, 8 saat 3G ile webde gezmek ve 40 saat müzik dinlemek mümkün. Bekleme süresi 225 saat.
Pil bağlantı kablosu artık yüzde 80 daha ince. Adı da Lightning. Eski bağlantı kablolarına küçük bir arabirimle iPhone 5′te kullanılabilecek.

Kamera
iPhone’un kamerası 1080p video çekebilecek. Ön kamera HD çözünürlük sunacak. Daha iyi yüz tanıma ve video kayıt sırasında fotoğraf çekmek mümkün. Facetime mobil şebeke üzerinden kullanılabilecek. Yeni kamera ile panoromik fotoğraf da çekibilecek.

Mikrofonlar
iPhone 5′te 3 mikrofon var ve bunlar iPhone 5′e daha iyi bir ses iletişimi sağlayacak. Dış gürültüyü emecek olan iPhone 5, ses frekanslarını daha iyi tanıyacak.

Yeni işletim sistemi
iPhone 5′in işlemcisi daha önce açıklanan iOS 6, 19 Eylül’de indirilebilecek ve onunla ilgili detaylı bilgiyi yeni bir yazıyla birazdan paylaşacağız.

Piyasaya çıkış tarihi
iPhone 5, 21 Eylül’de ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya, Japonya, Hong Kong ve Singapur’da satışta olacak. Eylül’ün 28′inde daha fazla ülkede satışta sunulacak ve Aralık’ta 100 ülke ve 240 operatör tarafından satılacak.

Fiyatı
iPhone5′in Amerika’daki 2 yıl kontratlı fiyaı farklı hafıza seçeneklerine göre şöyle;
iPhone 5; 16 GB 199$, 32 GB 299$, 64GB 399$
iPhone 4, iki yıllık kontratla bedava ve iPhone 4S 16GB ise 99 dolara satılacak.
(Fırat Demirel, Webrazzi.com)