Amerika'da Pideyi Marka Yaptı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Afyon’dan Amerika’ya 1989 yılında turist olarak giden Kadir Taşkın, Amerika’da iş bularak buraya yerleşti. 5 sene kaldıktan sonra oturma izni alan Kadir Taşkın ailesini de Amerika’ya götürdü. Ailesi ile birlikte Pide fırını kuran Kadir Taşkın Amerika’daki Türklerin gözdesi olmaya devam ediyor. Türklerin yanı sıra Arapların ve diğer milletlerin uğrak yeri olan ekmek fırını Ramazan aylarında Türkiye’yi aratmıyor. Somun, pide çeşitleriyle tüm kesimlere hitap eden fırında Türkiye’ye özgü tatlı çeşitleri de üretiliyor.

 

New Jersey eyaletinin Peterson kentinde kurulu Türk fırınına komşu şehirlerden hatta diğer eyaletlerden bile gelenler var. Taşkın Pide fırını ürünlerini ambalajlayıp bir çok eyalete gönderiyor.  Amerika’daki Türk vatandaşlar; “Türkiye’ye her zaman gitme fırsatımız olmuyor. Türk lezzetlerini burada buluyoruz. Ben 40 Kilometre uzaktan gelip buradan alışveriş yapıyorum. Bu lezzeti ayağımıza getirdikleri için teşekkür ederiz” ifadelerini kullandılar.

ÖNCE PİZZACIDA ÇALIŞTI SONRA KENDİ İŞİNİ KURDU
Amerika’ya ilk gittiğinde kahve açtığını anlatan İş Adamı Kadir Taşkın; “1995’te oturma izni aldım ailemi getirdim. Burada bu fırın işine girme kararı aldım. Burada yoktu ihtiyaç olduğunu düşündüm. Ama hamur işinden anlamıyordum. Pizzacıda işe başladım orada öğrendim ilk olarak simit ve pide ile işe başladım ve fırını açtım” şeklinde konuştu.

“RAMAZAN PİDESİNİ MARKA YAPTIM”
İlk olarak simit ve ramazan pidesi üreten Kadir Taşkın; “ ilk olarak simit ve pide ürettim. Ramazan pidesini Amerika’da marka yaptım. Şu anda 80 çeşit ürün imal ediyoruz. Burada Avrupalılar da var Makedonlar, Sırplar onlarında ekmeklerini üretiyoruz” dedi.

4 eyalete araçlarla gönderilen ekmek ve unlu mamullerin diğer eyaletlere de kargo ile yolladıklarını anlatan Taşkın; “Amerika’da özellikle New York ve New Jersey’e dağıtım yapıyoruz. Onun dışında araçlarla 4 eyalete ekmek ve unlu mamullerimizi gönderiyoruz. Özellikle Restoran ve marketler alıyor” ifadelerini kullandı. Afyonlu iş adamı Kadir Taşkın Amerika’da açtığı unlu mamullerinde yaklaşık 60 kişiye istihdam sağlıyor.

“RAMAZAN AYINDA TÜRKİYE’Yİ ARATMIYORUZ”
Ramazan aylarında Müslümanların yoğun ilgisiyle karşılaşan Taşkın Unlu mamulleri Türkiye’yi aratmıyor. Müslümanların vazgeçilmez yerleri arasında bulunan fırın önünde ramazan aylarında kuyruklar oluşuyor. Derya Taşkın; “ Ramazan ayında fırın önünde kuyruklar oluyor. Kuyrukta ara sıra önce ben geldim kavgası oluyor. Türkiye’yi aratmıyor” sözlerini sarf etti.

BİR PİDE 3 LİRA 50 KURUŞ
Amerika’da pide fırınında pidenin tanesi 3 lira 50 kuruştan satışa sunuluyor. Ramazan pideleri tüm vatandaşların büyük beğenisini kazanıyor. Tüm milletten insanlar pide ekmeklerine büyük ilgi gösteriyor.

“BAŞKONSOLOSLUK BİZİM KADAR REKLAM YAPAMAZ”
Amerika’da günde 10 Bin adet farklı ürünler ambalajlanarak satışa sunuluyor. Tüm ambalajlarda Türkiye Reklamı yapılıyor. İş Yeri Sahibi Taşkın; “Biz burada 10 Bin kişiye Türkiye’yi reklam ediyoruz. Başkonsolosluk bile bizim kadar reklam yapamaz” diye konuştular.
(Ayşegül Bütünbaş & Muhammed Taşçılar'ın haberi, Haber 7)

Facebook

Youtube