UNDP, Turkcell’in Türkiye’deki Teknoloji Ortağı Oldu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Turkcell’in Van depremi sonrasında başlattığı ‘Türkiye Kumbarası’ kampanyasını dünyaya örnek göstererek, Turkcell’in Türkiye’deki teknoloji ortağı oldu. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından New York’taki BM Genel Merkez’inde gerçekleştirilen ‘Afet Durumlarında Kurumların Gösterdiği Esneklik ve İnovasyon’ konulu toplantıda Turkcell’in Van depremi sonrasında teknoloji gücü, çalışanlarının özverisi, altyapısına yönelik çalışmaları ve öncülük ettiği ‘Türkiye Kumbarası’ kampanyası ile dünyaya örnek gösterildi. Turkcell, üstün iletişim altyapısı ve yenilikçi uygulamaları nedeniyle UNDP’nin Türkiye’deki teknoloji ortağı oldu.

TEKNOLOJİ HAYAT KURTARIR

Panale BM Kalkınma Programı ve BM Türkiye Daimi Temsilciliği ev sahipliği ederken,  moderatörlüğünü UNDP Genel Sekreter yardımcısı Cihan Sultanoğlu yaptı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Civil, Van depreminde teknoloji ve inovasyonu hayat kurtarmak için nasıl kullandıklarını ifade ederek, “Zarar gören istasyonlarımız birkaç saatte yeniden çalışır hale getirildi. Mühendislerimiz depremzedelerin yardım için 112’yi aramak yerine SMS gönderdiklerini tespit etti ve çok kısa sürede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliğinde SMS’leri acil durum çağrısına çevirmeyi başardı. Bu sayede ilk gün 65, toplam 250 vatandaşlarımızın hayatının kurtarılmasına vesile olduk” dedi.

TÜRKİYE KENETLENDİ

İkinci depremle Van’ın büyük bir darbe daha aldığını dile getiren Ciliv, kalıcı çözümlere ihtiyaç olduğunu görerek Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde ve TEV iş birliğiyle Van için Türkiye Kumbarası projesini geliştirdiklerini söyledi. Süreyya Ciliv, sözlerine şöyle devam etti:  “Yalnızca 5 milyon TL bağış yapmakla kalmadık, her anı internetten izlenebilen tamamen şeffaf bir kampanya ile kurumlara ve bireylere somut sonuçlarını görebilecekleri bir yardımlaşma olanağı sağladık. Tüm Türkiye kenetlendi, Turkcell’e ve TEV’e güvendi ve yola çıkarken koyduğumuz proje hedeflerimiz ikiye katlandı. Bugün tüm bu çalışmalarımızla UNDP tarafından dünyaya örnek gösterilmenin ve teknoloji partner olarak seçilmenin gururunu yaşıyoruz.”

Turkcell’den çok şey öğreneceğiz
BİRLEŞMİŞ Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Kalkınma Programı Başkan Yardımcısı Rebeca Grynspan, Turkcell’in deprem sonrasındaki hayat kurtaran çabalarını överek, son iki yılda 700 afetin kayda geçtiğini, 450 milyon kişinin etkilendiği bu afetlerden dolayı 960 milyar dolarlık zarar meydana geldiğini söyledi. Afet riski bulunan ülkelerde önleyici tedbirlerle ilgili bilgilerin hızlı bir şekilde paylaşılmasının can ve mal kaybını engellediğini ifade eden Grynspan, “Turkcell’in tecrübesinden çok şey öğrenileceğine eminim” diye konuştu.

TEV’den depremzede öğrencilere burs
TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ise afet ve kriz durumlarında kamu-özel sektör-sivil toplum işbirliğinin önemini vurguladı. Vakfın eğitime katkılarına da değinen Günay, 200 bin bursiyeri olan TEV’in 22 eğitim kuruluşu kurduğunu ve 9 farklı ülkede burs verdiğini, 17 ağustos Marmara depreminden sonra 4 bin 41, Afyon depremi sonrasında 1000, 2003 Bingöl depreminden sonra da 100 burs verdiklerini kaydetti. Günay, Van depremi sonrasında da 400 öğrenciye burs imkanı sağladıklarını ifade etti. (Razi Canikligil, Hürriyet)

Facebook

Youtube