Çin’in Prestijli Dergisi Türkiye’de

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

China Today'in Türkiye'de Turkuvaz Medya bünyesinde yayınlanması için, Çalık Holding ve CIPG (Çin Ulusal Yayın Grubu) arasında protokol anlaşması imzalandı. 27 Eylül 2012 tarihinde, Çin Büyükelçisi Gong Xiaosheng ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'ın katılımıyla, Çalık Holding binasında imza töreni düzenlendi. Turkuvaz Dergi Grubu Genel Müdürü Levent Tayla ile China Today Başkanı Hu Baomin'in protokol anlaşmasını imzaladığı törene, China Today Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Fu Zhibin ile Çin Büyükelçiliğinden temsilciler de katıldı. Çin ve Türkiye'nin iki güçlü medya grubunu bir araya getiren işbirliğinin ön protokolü CIPG Başkanı Zhou Mingwei ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık tarafından geçtiğimiz Nisan ayında Çin'de imzalanmıştı.

 


Törende konuşan Çin Büyükelçisi Gong Xiaosheng "Türkiye'de bulunduğum 3 yıl boyunca yaptığım gözlemler 2 ülke arasındaki ilişkilerin ve kültürel bağların daha fazla gelişme olanağı olduğunu göstermektedir. Geçtiğimiz yıl yurtdışına çıkan Çin vatandaşı sayısı 70 milyon iken bunun sadece 100 bin kadarı Türkiye'ye gelmiştir. İki ülke arasında 2000 sene önce İpek Yolu ile başlayan ilişkiler bugün 21. yüzyılda daha fazla gelişmeli ve pekişmelidir. China Today ve Turkuvaz Medya arasında 1 yıl önce başlayan çalışmalar bugün meyvesini vermiştir. China Today'in Türkçe yayımlanması iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişimine katkı sağlayacaktır. Gelecek yıllarda diğer Çin dergilerinin de Türkiye'de yayınlanmasını umuyorum. İki ülke arasındaki ilişkileri ve halkların dostluğunu geliştirmek anlamında bir mihenk taşı olacak bu işbirliğinde başta Sn. Ahmet Çalık olmak üzere Turkuvaz Medya Grubu yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Ahmet Çalık imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Bugün Türkiye ile Çin arasındaki güzel ilişkilerin ve verimli işbirliklerinin ortaya çıkardığı dergiyi görüyoruz. Turkuvaz Medya ve China Today arasında yapılan bu işbirliği, iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilere katkı sağlayacaktır. China Today dergisi ile Türk dünyası ve Türk halkı Çin'i çok daha yakından tanıma fırsatı bulacaktır. China Today dergisine yayın hayatında başarılar diliyor, iki dost ülke arasında yapılan bu güzel işbirliğinde başta Çin Büyükelçisi sayın Gong Xiaosheng ve China Today Başkanı Sayın Hu Baomin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

China Today Başkanı Hu Baomin "Geçtiğimiz yıl başladığımız çalışmalar sonucunda bugün dergimizin Türkçe basılmasına şahit olmaktan dolayı çok sevinçliyim. Nisan ayında Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ülkemizi ziyarete gelen Sayın Ahmet Çalık'la bu ilişkilerin temeli atıldı. Arapça, Rusça, İngilizce, İspanyolca, Çince ve son olarak Türkçe yayımlanmaya başlayacak olan dergimiz dünya çapında daha etkili bir hale geldi. Bu işbirliğiyle birlikte iki ülke arasında hem ekonomik, hem kültürel anlamda birçok yeniliğin bizi beklediğine inanıyorum. China Today dergisinin karşılıklı ilişkileri pekiştirmek anlamında çok önemli bir rolü olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" diye kaydetti.

Turkuvaz Dergi Grubu Genel Müdürü Levent Tayla ise konuyla ilgili şunları söyledi: "Türkçede dergi derlemek, toplayıp bir araya getirmek anlamında gelir. Biz bir yıl önce yaptığımız ilk toplantıdan itibaren derleme faaliyetine başlamıştık. Sürekli yaptığımız çalışmalar sonucu bugün dergimizi masada görüyoruz. Bu, iki büyük dergi grubunun özverili çalışmalarının bir yansımasıdır. China Today ile bir anlaşma yapmanın yanısıra arkadaşlığımızı dostluğumuzu derledik. Bu süreçte tanıdığımız Hu ve Fu bizim dostumuz oldu. Böyle bir dostluğa sahip olmak beni dergi kadar mutlu etti. İnşallah ilerde daha büyük projelere imza atacağız."

150 ÜLKEDE FARKLI DİLLERDE YAYINLANIYOR
China Today, ekonomi, kültür, dünyası, turizm bölümleri, özel dosya ve röportajlarıyla 60 yıldır Çin'i en iyi tanıtan bir başvuru kaynağı olarak tanınıyor. Dergi günümüzde 150 ülkede Çince, İspanyolca, İngilizce, Fransızca, Arapça, Almanca ve Türkçe olarak yayınlanıyor ayrıca 6 dilde dijital bir sürümü de bulunuyor. Çin ve Türkiye arasındaki kültür alışverişine katkıda bulunmayı amaçlayan China Today Türkiye'yi, ekonomi dergiciliği konusunda yılların deneyim ve bilgi birikimine sahip bir ekip yayına hazırlıyor.

1952'DEN BU YANA ÇİN'İ TANITIYOR
China Today; Çin Cumhuriyetinin kurucusu sayılan ve Çin'in bağımsızlığı için mücadele eden siyaset adamı Sun Yat Sen'in de eşi olan Soong Ching Ling tarafından 1952 yılında kuruldu. Çin'in iki ayda bir piyasaya çıkan ilk İngilizce dergisi, önce China Reconstructs ( Yeniden Yapılandırılan Çin) adıyla çıktı. 1990 yılında adı China Today (Bugünkü Çin) olarak değiştirildi. China Today, Çin Halk Cumhuriyeti'ni dünyaya tanıtmak amacıyla 1949 yılında kurulan CIPG (Çin Uluslararası Yayın Grubu) bünyesindeki 30'u aşkın gazete ve dergiden birisi. China Today'ın ana yayıncısı CIPG yabancı uzman editörlerinden 7'si, Çin Hükümetinin dağıttığı Dostluk Ödülü'nü kazandı. (Sabah)

 

Facebook

Youtube