TAV, Cidde’de 800 Milyon Dolarlık Hangar İhalesi Kazandı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

TAV İnşaat, Cidde'deki King Abdul Aziz Uluslararası Havalimanı'nda yapılacak 800 milyon dolarlık bakım onarım hangarları ihalesini kazandı. TAV İnşaat-Al Rajhi Holding-Al Habtoor Leighton Ortak Girişimi'nin kazandığı ihalenin kontrat değeri yaklaşık 800 milyon dolar. 900 günde tamamlanması planlanan Suudi Arabistan Havayolları'na ait tesis, 11 hangar binası ve uçak bakım destek binaları ile idari bina, kapalı otopark ve uçak park apronlarından oluşacak.


 

Tesisin, tasarım ve inşaatını gerçekleştirecek girişim, işverenin talebi halinde projenin şu an planlaması hazır olan ikinci fazını da üstlenecek.

TAV Grup Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, Suudi Arabistan'da Medine Havalimanı'nın yapım ve işletmesinin ardından büyük bir başarıya daha imza atarak Cidde Havalimanı'ndaki hangar yapım ihalesini de kazanmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Ortakları ile gerçekleştirecekleri projenin, ülkenin en yoğun havalimanı King Abdul Aziz Uluslararası Havalimanı'nın genişleme çalışmaları açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Şener, yatırımların önümüzdeki 20 yılın operasyonel ihtiyacını karşılayacağını bildirdi.

Şener, havalimanı inşaatının yüksek deneyim ve özgün bilgi birikimi gerektiren özel sektör olduğuna dikkat çekerek, havalimanındaki terminal binası, kule, hangar, pist gibi inşaatları yaparken o havacılık endüstrisine ait her türlü bilginin bilinmesinin şart olduğunu söyledi. TAV Grubu'nun oluşturduğu organizasyonun tüm bu bilgilerin toplandığı bir organizasyon olduğuna işaret eden Şener, "Bu yüzden dünyadaki havacılıkla ilgili işlerde başarı yüzdemiz gittikçe artıyor. TAV İnşaat da, İstanbul'dan dünyaya açılan marka olarak bu sektörde parlak geçmişe sahip. Havalimanı projeleri başta olmak üzere, hedef bölgemizde yeni başarılara imza atmak üzere çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Mustafa Gün, Zaman

Facebook

Youtube