Borusan, ABD, Rusya ve Avrupa’da 7 Şirketin Peşinde

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Küresel krizden olumsuz etkilenmeyen Türk şirketleri, fırsat kolluyor. Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, çelik, lojistik ve distribütörlükte satın almalar konusunda yedi proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. İlgilendikleri şirketlerin Amerika, Rusya ve Avrupa'da olduğunu anlatan Uğur, satın almaların 20 ile 200 milyon dolar arasında değiştiğini ifade etti.


 


Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, yurtiçi ve yurtdışında çelik, lojistik ve distribütörlük alanlarında 20-200 milyon dolar aralığında yedi satın alma üzerinde aktif olarak çalıştıklarını söyledi. Borusan Holding'in 2011 değerlendirmesi ve gelecek hedefleriyle ilgili toplantısında konuşan Uğur, satın almalar hariç 2012'de enerji ağırlıklı olarak 513 milyon dolar yatırım planladıklarını belirtti. Uğur, söz konusu yatırımların finansmanı kapsamında 250 milyon dolarlık tahvil ihracı üzerinde de çalıştıklarını ifade etti.

Bölgesel oyuncu olma hedefleri doğrultusunda çelik, lojistik, distribütörlük alanlarında satın almalar konusunda 7 aktif proje üzerinde çalıştıklarını dile getiren Uğur, "Üzerinde çalıştığımız satın almaların her biri 20-30 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında değişiyor. Rusya, Amerika ve Avrupa kıtalarından olduğunu söyleyebilirim." dedi. Uğur, söz konusu 7 projenin yarısının yurtiçine yönelik olduğunu belirterek, hepsinin satın almaya dönüşmesinin ise mümkün olmadığını söyledi. Borusan Holding bünyesindeki şirketler arasında, çelik sektöründe Borusan Mannesmann, Borçelik, Kerim Çelik, Vobarno, enerjide Borusan EnBW Enerji, lojistikte Borusan Lojistik, distribütörlük grubunda ise Borusan Otomotiv ve Borusan Oto, Borusan Makina ile Borusan Manheim bulunuyor. Borusan'ın nakit pozisyonunun yaklaşık 300 milyon dolar seviyesinde olduğunu ifade eden Uğur, "Tahvil ihracı yönünde çalışmalarımız devam ediyor. 250 milyon dolarlık bir ihracımız olabilir. Ancak hazırlıkların tamamlanması açısından, 2013 başından öncesi mümkün görünmüyor." diye konuştu.

ENERJİYE 289 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Satın almalar hariç 2012'de 513 milyon dolarlık yatırım planladıklarına dikkat çeken Agah Uğur, bunun 289 milyon dolarının enerji, 90 milyon dolarının lojistik, 62 milyon dolarının distribütörlük, 66 milyon dolarının çelik, 6 milyon dolarının da diğer yatırımlara yönelik olacağını ifade etti. Uğur, "Enerjide büyümemiz devam ediyor. 800 MW'lık toplam yatırım yapılabilecek portföyümüz var. Bunun 100 MW'ı fiilen aktif, 700 MW'ı da yatırım yapılabilir kısım. Bunun 400-450 MW'ı rüzgâr, 250 MW'ı da hidroelektrik santrali. 2012'de ilave minimum 350 MW lisans alımı hedefliyoruz." dedi. Uğur, çelik alanında ise özellikle katma değeri yüksek, Amerika'ya ihracata yönelik sondaj boruları yatırımı ile yenileme ve kapasite yatırımlarının planlandığını söyledi. Uğur, mobilya sektörüne yönelik, daha önce yapılmamış nitelikte ürünler çıkarmaya başladıklarını, aynı şekilde otomotiv sektörüne yönelik de yenilikçi ürünler geliştirmekte olduklarını söyledi.

Uğur, 2012'de 2011'e paralel şekilde yassı çelikte 1,8 milyon ton, çelik boru satışlarında ise 850 bin ton satış hedefleri olduğunu belirtti. 2011 sonunda başlayan Gemlik 3. faz liman yatırımının 2012'de devam edeceğini belirten Uğur, liman yatırımında 2012'ye düşen payın 90 milyon dolar olduğunu söyledi. Uğur ayrıca, Bcyrus distribütörlüğünü de bünyelerine katmayı planladıklarını ifade etti. Uğur, bir soru üzerine, açıklanan yeni teşvik sisteminden planladıkları yatırımlarda faydalanacaklarını, ancak yeni teşvikler geldi diye, yeni bir iş koluna girme ya da yeni yatırım kararı almalarının söz konusu olmadığını söyledi. Agah Uğur, Borusan Holding'in Borçelik'teki ortağı ArcelorMittal'in herhangi bir hisse satışı düşünüp düşünmediği yönündeki soruya, "Arcelor, Borçelik'teki yatırımından çok memnun. Hisse satışı kesinlikle düşünmüyor." cevabını verdi. Borusan Holding ve ArcelorMittal'in yassı çelik alanında Borçelik'te yüzde 50-50 ortaklığı bulunuyor. Toplantıda verilen bilgiye göre, Borusan Grubu'nun konsolide cirosu 2011'de yüzde 22 artışla 4,3 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2012'de ise 4,1 milyar dolar ciro beklentisi bulunuyor. Borusan'ın 2011'de 326 milyon dolar olarak gerçekleşen FAVÖK'ün ise 2012'de 388 milyon liraya ulaşması bekleniyor. (Zaman)