Amerikan Georgia-Pacific, İpek Kağıt Hisselerini Sattı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Eczacıbaşı Holding, cirosuna en büyük katkıyı sağlayan iştiraklerinden İpek Kağıt'ın Georgia-Pacific'in elindeki yüzde 50 hissesini satın alarak şirketin tamamına sahip oldu. Şirket, yurtiçindeki liderliğini sürdürmenin yanı sıra yurtdışında yeni pazarlarda büyümeyi hedefliyor. İpek Kağıt, lokomotif markası Selpak'ın logo ve ambalaj tasarımını da yeniledi. Eczacıbaşı Topluluğu, Selpak ve Solo markalarının üreticisi İpek Kağıt'ın son 11 yıldır ortağı olan Georgia-Pacific'e ait yüzde 50 hisseyi satın alarak sermayesinin tümüne sahip oldu. Yeni dünya pazarlarına açılım süreci başlatan şirket, yabancı ortakları sebebiyle giremediği pazarlara yönelecek. İpek Kağıt, yeni pazarlara hazırlanırken, Selpak'ın ambalaj tasarımını, logosunu ve yüzünü de yeniledi.

Eczacıbaşı Tüketim Grubu Başkanı Hakan Uyanık, İpek Kağıt'ın ve markalarının potansiyelini daha yukarı taşıyarak yeni ürünlerde ve yeni coğrafyalarda atılım yapmak istediklirini söyledi. Uyanık, "Bu nedenle İpek Kağıt'ın tamamına sahip olmak üzere çalışmalara başlamıştık. Yabancı ortağımız tüm Avrupa pazarından çıkma yönünde stratejik bir karar alınca Eczacıbaşı Topluluğu bu fırsatı değerlendirdi ve Georgia-Pacific hisselerini satın aldı. 14 Şubat 2012 tarihinde tüm prosedür tamamlandı ve İpek Kağıt artık yeniden yüzde 100 bir Eczacıbaşı kuruluşu oldu." dedi. Uyanık, satın alma işleminin bedelini Georgia-Pacific'in talebi sebebiyle açıklayamayacaklarını söyledi. Uyanık, ayrıca Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu'nun 2011 yılında 1,1 milyar lira ciro elde ettiğini ve tüketim ürünleri grubu içerisinde en büyük payın İpek Kağıt tarafından sağlandığını ifade etti. Uyanık, İpek Kağıt'ı henüz halka açma planlarının olmadığını kaydetti.

İpek Kağıt Genel Müdürü Sertaç Nişli de Türkiye'de temizlik kâğıdı sektörünün her yıl ortalama yüzde 8-10 büyüdüğünü, şirketlerinin pazarda yüzde 36 ile açık ara lider olduğunu ifade etti. Nişli, İpek Kağıt'ın 2012 için toplam 110 bin ton üretim hedeflediğini kaydederek, "Mevcut pazarlarda büyümeye devam edeceğiz. Bunun yanı sıra eski ortağımız sebebiyle giremediğimiz pazarlara da artık yöneleceğiz. Türkiye'de pazarın yıllık büyümesi yüzde 8-10'lar civarında. Biz de her yıl en az bu oranda büyüyoruz. Ancak yeni girdiğimiz dünya pazarlarında daha yüksek bir büyüme hedefliyoruz." diye konuştu. İpek Kağıt, Yalova ve Manisa'daki üretim tesislerinin yanı sıra Kazakistan fabrikasında da Orta Asya ve Kafkasya pazarlarına üretim yapıyor. Şirket, girmeyi planladığı yeni pazarlar hakkında bu yıl kapsamlı bir araştırma çalışması yapacak. Yeni hedef pazarlar arasında yakın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri yer alıyor.

Yıllık 100 bin tonu aşan üretim kapasitesine sahip şirket 2012'de 110 bin tonluk üretim gerçekleştirmeyi hedefliyor. Gelecek 5 yılda ise iki kat büyüme planlanıyor. İpek Kağıt Pazarlama Direktörü İçim Er ise Selpak'ın, sahip olduğu özellikleriyle Türkiye'nin yurtdışına ihraç edeceği önemli bir değer olduğuna inandıklarını söyledi. "Köklü geçmişiyle sektörünün jenerik ismi olan, kişisel hijyen bilinci oluşturmayı kendine misyon edinen Selpak, tüketicilerin kalbinde de lider olmayı başarmış bir markadır." diyen Er, yeni dönem için Selpak'ın tümüyle yenilendiğini, yeni logo ve ambalaj tasarımı için ikisi yabancı ikisi yerli toplam dört ajansla çalıştıklarını ve yeni logoyu 100'den fazla tasarım arasından seçtiklerini kaydetti.

Facebook

Youtube