Ziraat Bankası 2011 Yılında 4.500 Kişi İşe Alacak

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, 2011 yılı içerisinde 4 bin 515 kişiyi aralarına almayı planladıklarını açıkladı. Çağlar, kendilerinin yeni başlayanlar için sektörün üzerinde bir maaş politikası izlediklerini belirterek, `Başlangıç ücreti olarak bin 400 TL veriyoruz. Yılda 16 maaş ve 2 tane temettü veriyoruz. Bir takım sigorta primleri adı altında ciddi bir getiri oluyor` dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar`ın Ziraat Bankası`nın 2010 yılı faaliyet sonuçlarının düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Çağlar daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin bankacılık sektörünün son zamanlarda çok fazla eleman aldığını ve yeni başlayanların da asgari ücretle başladığını belirtmesi üzerine Çağlar, Ziraat Bankası`nın diğer bankaların üzerinde bir maaş verdiğini kaydetti. Çağlar, `Bizim ücretimiz asgari ücretin yaklaşık olarak iki katı. Sektörden daha iyi bir ücret veriyoruz. Başlangıç ücreti olarak bin 400 TL veriyoruz. Yılda 16 maaş ve 2 tane temettü veriyoruz. Bir takım sigorta primleri adı altında ciddi bir getiriyor başlangıç için. Bu nedenle bizde başlayan arkadaşların ayrılma seviyeleri oldukça düşük seviyelerde` şeklinde konuştu. Çağlar, bankanın bu yıl içinde 4 bin 515 kişili bu yıl içerisinde aralarına katmayı düşündüklerini söyledi.

Çağlar ayrıca kamu bankalarında sıkıntının üst düzeye doğru, unvanlar yükseldikçe yaşandığını, oradaki maaşlarda sektörü takip edemediklerini belirterek, belki oralarda birtakım düzenlemeler yapmaları gerektiğini, onu da zaman içinde yaptıklarını söyledi. Karın ne kadarının Hazine`ye aktarılacağının sorulması üzerine Çağlar, `818 milyon TL`sini Hazine`ye aktaracağız` dedi.

KREDİ FAİZLERİ BU DÜZEYDE DEVAM EDER
Kredi Faizlerin artışı konusundaki beklentisinin sorulması üzerine Çağlar, faiz seviyelerinin aynı düzeyde kalacağını belirterek, `Ama dünya artık o kadar global hale geldi ki hiç beklemediğiniz bir anda Körfez ülkelerinde ortaya çıkan farklı bir kaynama bütün dünyada kurulmaya çalışan dengenin bozulmasına sebebiyet verecek kadar önemli olaylar yaşanabiliyor` dedi. Bunların Türk Bankacılığını ve ekonomisini de etkileyebileceğini söyleyen Çağlar, ortaya çıkacak tedbirleri bilmemekle şu andaki veriler çerçevesinde kredi faizlerinin bu seviyede devam edeceğini, çok yukarıya çıkacak bir beklentide olmadıklarını kaydetti.

2011 YILINDA GÖRÜNÜR BİR HALKA ARZ BEKLENTİMİZ YOK
Çağlar bir gazetecinin bankanın halka arzıyla ilgili yönelttiği bir soruya, `Halka arz bizim konumuz değil biliyorsunuz bu özelleştirme Yüksek Kurulunun kararı. Bu konuda bir çalışma var mı dersiniz 2011 yılı içerisinde bir çalışma yok. tabi piyasa şartlarının oluşturacağı genel durum bu konuda bizim yada diğer kamu bankalarının önceliğini ortaya koyacak. Ama ziraat bankası için 2011 yılında görünür bir halka arz beklentimiz yok` diye cevap verdi. (ANKA) /Resim: marjinal.com.tr