Dünya Kupası G. Afrika'yı Paraya Boğacak

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Tüm dünyanın gözü Haziran-Temmuz  2010’da Güney Afrika’da gerçekleştirilecek 19'ncu Dünya Kupası maçlarında olacak.   şölen 11 Haziran 2010'da Güney Afrika-Meksika ile başlayacak. 1994 yılından beri dünya genelinde Rugby, Kriket, Golf gibi büyük şampiyonalara ev sahipliği yapan Güney Afrika, bu kez farklı bir heyecan yaşıyor. Olimpiyat oyunlarından sonra dünyanın en büyük spor organizasyonu Dünya Kupası, izleyici açısından Olimpiyatlardan daha fazla kişi tarafından seyrediliyor.

Dört haftalığına dünyanın merkezinde yer alacak Güney Afrika, 2002 yılında Kore-Japonya, 2006 yılında da Almanya’da gerçekleştirilen turnuvadan izleyici ve yayın açısından daha fazla seyirci kitlesine ulaşmayı hedefliyor.

Yaklaşık üç milyon uluslararası sporseverin Dünya Kupası heyecanı yaşamak için G.Afrika’da olması beklenirken, ülkede altyapı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Dünya Kupası ilk kez Afrika kıtasında organize edilirken, FIFA sadece G. Afrika’nın evsahibi olmak için verdiği teklifi değil, ülkenin ulaşım, telekomünikasyon, turizm ve spor altyapılarını da dikkate aldı. G. Afrika hükümeti iyi bir ev sahipliği yapmak için milyarlarca dolarlık altyapı projelerine imza attı. Haziran 2010’a kadar G. Afrika maçların oynanacağı 10 stadyum için yaklaşık 658 milyon dolar, havalimanlarının yenilenmesi için 685 milyon dolar, ülkenin yol ve demiryolu ağına da 461 milyon dolar bütçe ayırdı.

10 STADYUM

Maçlara ev sahipliği yapacak 10 stadyumdan beşi renevasyona girdi. Johannesburg’taki Soccer City ve Ellis Park, Pretoria şehrindeki Loftus Versfeld, Rustenburg şehrindeki the Royal Bafokeng, Free State şehrindeki Vodacom Park yenilenen stadlar. Mpumalanga ve Port Elizabeth’de de iki tane yeni baştan stad yapımı devam ediyor. Stadlardan birinin ismi ülkenin efsanevi lideri Nelson Madela’nın adını taşıyor. Peter Mokaba, Kings Park ve Green Point stadyumları da yeniden inşaa ediliyor.

EKONOMİ CANLANACAK
Danışmanlık firması Grant Thomton’ın araştırmasına gore Dünya Kupası, Güney Afrika ekonomisine 28 milyar dolar para pompalayacak.  Bunun 1.6 milyar doları ziyaretçilerin direct harcaması olarak gerçekleşmesi tahmin edilirken, Dünya Kupası organizasyonunun 159 bin yeni iş imkanı yaratması bekleniyor.

Turizm endüstrisi kupadan en fazla nasibini alacak sektörlerin başında geliyor. Üç milyon kişinin ziyaret edeceği ülkede, inşaat ve mühendislik firmalara milyarlarca dolarlık pazardan pay alacak. Ülkenin imajına katkısı ile maddi katkısından daha fazla olması kaçınılmaz.

G. Afrika Cumhurbaşkanı Thabo Mbeki, Dünya Kupası’nın sadece G. Afrika’nın sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmayacağını, gelişmekte olan ülkelerin de bu gelişmeden payını alacağını söylüyor.

Kaynak: SouthAfrica.info

GRUPLAR
A Grubu: Güney Afrika\ Meksika \ Uruguay \FransaB Grubu: Arjantin \ Nijerya \ Güney Kore \ Yunanistan

C Grubu: İngiltere \ ABD \ Cezayir \ SlovenyaD Grubu: Almanya \ Avustralya \ Sırbistan \ Gana

E Grubu: Hollanda \ Danimarka \ Japonya \ Kamerun

F Grubu: İtalya \ Paraguay \ Yeni Zelanda \ Slovakya

G Grubu: Brezilya \ Kuzey Kore \ Fildişi Sahilleri \ Portekiz
H Grubu: İspanya \ İsviçre \ Honduras \ Şili